Skocz do zawartości

Przyjazd Obywatela Polski Na Amerykańskim Paszporcie


raelber

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 32
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Tak pytałem. Odpowiedział mi, że obywatel Polski, który posiada drugie obywatelstwo jest zmuszony posiadać polski paszport. Bo jest Polakiem, a to że posiada dodatkowo drugie obywatelstwo nie zmienia tego faktu. Ma obowiązek będąc obywatelem Polski na granicy swego Państwa posługiwać się paszportem swego kraju. Też byłem zdziwiony, ale mówił to przekomponowując. Po głębszej analizie jego odpowiedzi doszedłem do wniosku, że to ma sens. Jeśli jesteś obywatelem Polski to musisz na swoim terenie posługiwać się swoim dokumentem i tyle:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze ma sens aby posiadac polski dokument ..

ale wiele polakow wlatuje tak na teren Polski i tak jest od wielu dobrych lat

moze na granicy nie mowia ze maja obywatelstwo polskie a daja paszport i juz...

jak cos sie wiecej dowiem to napisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pytałem. Odpowiedział mi, że obywatel Polski, który posiada drugie obywatelstwo jest zmuszony posiadać polski paszport. Bo jest Polakiem, a to że posiada dodatkowo drugie obywatelstwo nie zmienia tego faktu. Ma obowiązek będąc obywatelem Polski na granicy swego Państwa posługiwać się paszportem swego kraju. Też byłem zdziwiony, ale mówił to przekomponowując. Po głębszej analizie jego odpowiedzi doszedłem do wniosku, że to ma sens. Jeśli jesteś obywatelem Polski to musisz na swoim terenie posługiwać się swoim dokumentem i tyle:)

...ma sens ale jednoczesnie trzeba zadac sobie pytanie - co w sytuacji, kiedy moj paszport jest nieaktualny i aby wyrobic nowy chce rozbic to w Polsce (a ze mam 2 obywatelstwa to wjezdzam na np.: amerykanskim). I jak to jest, ze musze miec. No nie mam waznego polskiego - bo dopiero go zrobie w Polsce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ma sens ale jednoczesnie trzeba zadac sobie pytanie - co w sytuacji, kiedy moj paszport jest nieaktualny i aby wyrobic nowy chce rozbic to w Polsce (a ze mam 2 obywatelstwa to wjezdzam na np.: amerykanskim). I jak to jest, ze musze miec. No nie mam waznego polskiego - bo dopiero go zrobie w Polsce ;)

Nie wiem jak to dokładnie jest teraz, ale kiedyś (parę lat temu) było tak, że powrócić do Polski można było na nieważnym paszporcie, tzn. polska straż graniczna wpuszczała bez problemu, nawet jeśli paszport stracił swoją ważność. Oczywiście problemy mogły być przy wylocie z innego kraju, ale jak ktoś miał drugi paszport to nie dotyczyło go to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku odwiedził mnie wuj z USA, który ma podwójne obywatelstwo, natomiast nie posiada ważnego polskiego paszportu i na granicy i w Polsce posługiwał się paszportem amerykańskim. Nie miał z tego tytułu żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wszelki wypadek jednak lepiej chyba wyrobić sobie nowy polski paszporty w konsulacie Polskim. Takie informacje jakie uzyskałem od straży granicznej trzeba traktować poważnie w końcu to są informacje z pierwszej ręki. Lecz w naszym kraju przepływ informacji jest zróżnicowany i tu możliwe jest wszystko:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow odpowiedz jest prosta,jak mieszkasz na stale zagranica to masz tam starac sie o nowy paszport a ze jakis procent osob robi to w Polsce to takie jest zycie

David nadal takie cos jest ale bywa tak ze taka osoba sie dluzej sprawdza na granicy,ale nie radze na takim czyms leciec z przesiadka gdzies w Unii

raelber bo przepisy sobie a zycie czasami idzie sobie,,zobacz co jest w sprawie dowod osobistych ze taka osoba z obywatelstwem polskim powinna miec wazny a jak nie ma to moze byc mandat i teraz spytaj sie urzednika jak go mozna i komu wystawic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

sly moze ty pomozesz? Dostalem wiadomosc od Przyjaciółki: "If anyone has any wise advice about getting a dual European citizenship squared away and converting it into a EU passport, please help" Chodzi o Polske oczywiście. Ona jest z USA, urodzila sie tam, ale ma rodzicow Polaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...