Skocz do zawartości

Wiza Krajowa Do Polski Dla Obywatela Usa


jkb

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Z góry uprzejma prośba do moderatorów - jeżeli piszę tego posta w złym dziale, proszę o przeniesienie tematu w bardziej odpowiednie miejsce :)

Dzisiaj udało nam się zdobyć dla mojej narzeczonej wizę krajową do Polski w konsulacie RP w Chicago. Chciałbym opisać jak wygląda uzyskanie takiego dokumentu w nadziei, że może ktoś z tego skorzysta :)

Wstęp

Słowem wstępu, obywatele USA mają przywilej podróżowania do Polski (oraz innych krajów strefy Schengen) w celach turystycznych bez wizy na okres do 90 dni na każde 180 dni. Aby pozostać dłużej na terenie kraju, należy ubiegać się o wizę typu D - wizę krajową. Wiza typu D umożliwia pobyt w Polsce na czas określony w wizie (tu nie ma rozróżnienia, jak w przypadku USA, na ważność wizy i długość jednorazowego pobytu). Wiza nie wpływa na uprawnienia związane z pobytem w innych krajach strefy Schengen (nadal obowiązuje zasada 90/180). W związku z tym, że planujemy razem z narzeczoną pobyt w Polsce do czasu uzyskania przeze mnie wizy K-1, pobyt 90-dniowy mógłby okazać się zbyt krótki. Postaraliśmy się więc o wizę krajową wielokrotnego wjazdu na 180 dni.

Wymagania

Wymagania dotyczące uzyskania wizy krajowej opisane są tu: http://www.washingto...hp?document=104. Przed wycieczką do konsulatu zadzwoniłem, by zweryfikować dane i dopytać konsula szczegółowo o wymagane dokumenty. Poniżej ich lista:

Paszport - paszport USA ważny minimum 3 miesiące po planowanym wylocie z RP (w naszym przypadku nie było problemu, gdyż paszport wyrobiony w 2011 ważny jest 10 lat).

Wniosek wizowy - wniosek można wydrukować i wypełnić ręcznie lub wypełnić on-line pod tym adresem: http://www.e-konsulat.gov.pl/. Formularz wypełniony on-line należy koniecznie wydrukować, wpisać ręcznie datę składania wniosku i podpisać. Wydrukowany wniosek jest potrzebny w ambasadzie/konsulacie. Numer formularza uzyskany po jego wypełnieniu on-line nie jest do niczego przydatny w przypadku misji dyplomatycznych RP w USA.

Zdjęcia - do wniosku trzeba dołączyć dwa zdjęcia zgodne z wymogami paszportowymi RP (35x45mm, białe, jasne tło, en face, etc.). Zdjęcie zrobiliśmy w domu zwykłym aparatem cyfrowym. Aby dopasować do odpowiedniego formatu skorzystaliśmy ze strony http://www.epassportphoto.com/ - wrzuca się tam zdjęcie, odpowiednio kalibruje i otrzymuje się zupełnie za darmo matrycę zdjęcia 4x6 (plik jpg albo png) z czterema fotkami, który to plik można zgrać na pamięć usb czy inne ustrojstwo, zanieść do najbliższego Walgreens i wywołać za kilkanaście centów za odbitkę. Następnie nożyczki w ruch i gotowe. Nie trzeba wydawać fortuny na zdjęcia paszportowe ;)

Dokumenty transportowe - w przeciwieństwie do procesu ubiegania się o wizę turystyczną do USA, w przypadku wizy do Polski koniecznie należy mieć wykupiony bilet w obie strony. W związku z tym, aby zapewnić sobie pewną swobodę wyboru dokładnej daty powrotu, proponuję kupić bilet w nieco wyższej taryfie, dającej elastyczność. My kupiliśmy bilet "tam" w normalnej cenie, gdyż jesteśmy pewni daty wylotu, a bilet powrotny nieco droższy, by móc za darmo go zmienić lub anulować, gdy zdecydujemy się na podróż w innym terminie lub z innym przewoźnikiem. Do składanego wniosku należy dołączyć wydruki potwierdzające zakup biletu/ów. Dla pewności, wybraliśmy się wczoraj jeszcze na lotnisko O'Hare, by dostać wydruki na papierze linii lotniczych.

Podróżne ubezpieczenie medyczne - osoba starająca się o wizę musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową na cały planowany okres podróży w wysokości minimum $30.000. Jest to obowiązkowe nawet wtedy, gdy osoba zapraszająca zobowiązuje się pokryć wszystkie koszty leczenia (o zaproszeniach niżej). Ponadto, standardowy wydruk polisy nie wystarczy - do wniosku należy podpiąć dowód ubezpieczenia w postaci podpisanego listu/certyfikatu od ubezpieczyciela potwierdzającego okres i maksymalną kwotę ubezpieczenia. Ubezpieczyliśmy narzeczoną w CMI Insurance (http://www.cmi-insurance.com/) - na żądanie (telefon) przygotowują odpowiedni list i wysyłają pocztą tradycyjną oraz e-mailem. Dopiero wydruk tego e-maila (z datami, kwotą, podpisem) jest dokumentem odpowiednim dla konsulatu. Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel umożliwia anulowanie polisy przed rozpoczęciem podróży. Jako, że szanse na powrót do USA przed upływem 180 dni są duże, my naszą polisę przed wylotem anulujemy (pełny zwrot minus $10 w przypadku CMI) i będziemy wykupywać nową co miesiąc. List od naszego ubezpieczyciela jest tu: http://img823.images.../insurancev.jpg

Zaproszenie - oficjalne źródła mówią o konieczności posiadania zaproszenia wydanego w Urzędzie Wojewódzkim na wniosek osoby zapraszającej. Podczas rozmowy z konsulem dowiedziałem się, że nie jest to konieczne, o ile będę w stanie wykazać, że w razie czego będę w stanie pokryć wszelkie wydatki związane z podróżą i pobytem narzeczonej w Polsce. Konieczne jest wtedy napisanie oficjalnego listu - zaproszenia ze szczegółowymi danymi osoby zapraszającej i zapraszanej oraz obowiązkach, których osoba zapraszająca się podejmuje w związku z pobytem. List, który złożyliśmy w ambasadzie można przeczytać tu: http://img204.images...aproszeniex.jpg

Środki utrzymania - jako że ja będę pokrywał wszelkie wydatki związane z podróżą, na mnie spoczywał obowiązek wykazania, że mnie na to stać. Osoby posiadające zaproszenie z Urzędu Wojewódzkiego nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów, gdyż przed wystawieniem zaproszenia możliwości finansowe zapraszającego są w Urzędzie weryfikowane. Jako, że ja takiego zaproszenia nie mam, spytałem, czy PIT-y za rok 2011 będą wystarczającym dowodem. Usłyszałem, że tak, w związku z czym do wniosku dołączyłem wszystkie zeznania roczne, które składałem w 2011 roku.

Kopia dokumentu tożsamości - nie dotyczy osób posiadających zaproszenie z UW. Ja złożyłem kopię paszportu (a dokładniej, ksero tylko strony z danymi). Z tego co wiem, może być też dowód osobisty (kopia obu stron).

Dodatkowe dokumenty - nie ma obowiązku dołączania żadnych dodatkowych dokumentów, lecz my dla świętego spokoju dorzuciliśmy kopię formularza NOA1 z petycji I-129F, który dostaliśmy od USCIS (dowód na brak zamiaru przekraczania dozwolonego pobytu w Polsce)

Nie potrzebowaliśmy tłumaczenia żadnych dokumentów. Wniosek wizowy oraz dowód ubezpieczenia były po angielsku, reszta po polsku. Wszystko wydrukowane na papierze w formacie letter (jedynie pity w A4).

Rozpatrzenie wniosku o wizę dla obywatela USA jest bezpłatne. Nie ma żadnych "bezpłatne, ale $130 za rozpatrzenie wniosku". Zero.

Składanie wniosku

Umówienie się na wizytę przy składaniu wniosku wizowego nie jest konieczne. Do konsulatu można przyjść i złożyć wniosek z marszu. Godziny urzędowania można znaleźć tutaj: http://www.polishcon...sp?page=godziny. W czwartek czynne do 18, więc dla nas był to najodpowiedniejszy dzień. Jeżeli chodzi o parking - należy zapomnieć o znalezieniu miejsca w uliczkach bezpośrednio przy konsulacie. Na przeciwko Lake Shore Drive jest parking płatny ($9 za pierwszą godzinę, +$1 za każdą kolejną), piechotą 5 minut drogi do celu (przejście podziemne).

Do konsulatu wchodzi się przez bramę, za bramą po prawej stronie jest biuro przyjmowania interesantów. Za drzwiami bramka i wykrywacz metalu. Pokój w którym obsługiwani są petenci jest stosunkowo mały - góra 20 metrów kwadratowych łącznie, jest kilka siedzeń, kanapa, telewizor z tvn24 oraz cztery okienka do obsługi: http://www.polishcon...n/sm_recep2.JPG. Trzy okienka z prawej strony są okienkami "administracyjnymi" i z tego co się orientuję, służą głównie do zamawiania i wydawania dokumentów (wszyscy oprócz nas, którzy byli wtedy w konsulacie, starali się o paszport, a było ich tam całkiem sporo). Okienko z lewej strony należy do konsula. Kolejki do konsula nie było, ale sam konsul też się zapodział, więc musieliśmy poczekać około 30 minut zanim się pojawił.

Zostaliśmy poproszeni przez ochroniarza do złożenia dokumentów. Konsul zaczął przeglądać dokumenty bardzo dokładnie, sprawdził, czy wszystko jest, spytał się czy złożyłem PITy w terminie, stwierdził, że mieszkam w ładnym mieście, spytał narzeczonej, czy cieszy się na podróż, wziął jej paszport, przypiął spinaczami do wniosku i powiedział, że wszystko jest w porządku i wiza jest przyznana na 180 dni. Na koniec spytał, czy chcemy odebrać paszport osobiście, czy ma wysłać pocztą. Wybraliśmy odbiór osobisty, dostaliśmy kwit z datą odbioru (dokładnie za tydzień) i opuściliśmy konsulat. Spotkanie trwało może ze dwie minuty, kompletnie bezstresowo :)

Co dalej

Oczywiście odbiór wizy za tydzień i podróż za miesiąc :). Należy pamiętać, że w przypadku wizy wydanej na zaproszenie, cudzoziemca trzeba zameldować pod adresem w Polsce bodajże trzy dni od daty przylotu a następnie przed wylotem dokonać jego wymeldowania.

Tyle na dziś :) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiza C jest wizą Schengen - na wjazd do strefy Schengen na 90 dni. Wiza D jest wizą krajową na wjazd do wybranego kraju Schengen na okres dłuższy niż 90 dni, ale umożliwia również poruszanie się po strefie Schengen na zasadach wizy C. Obywatele państw bez ruchu bezwizowego aby móc wjechać na okres do 90 dni, muszą uzyskać wizę C (Schengen). Ruch bezwizowy zezwala na wjazd na takich samych warunkach jak wiza typu C.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One hint:

Obywatele USA w Polsce mogą korzystać z dobrodziejstw umowy polsko - amerykańskiej dot. ruchu bezwizowego, która mówi, że obywatel USA może przebywać w PL 90 dni bez wizy. Należy zauważyć, że nie jest to tożsame z okresem wynikającym z przepisów Schengen dot. ruchu bezwizowego/wizy C (90/180).

Co to znaczy dla szarego obywatela USA? A no tylko tyle, że przed upływem tego czasu powinien wyjechać na 1 dzień z PL i wrócić, ale w taki sposób aby wyjazd ten był udokumentowany (np. przelot na 1 dzień do UK, które nie jest w Schengen). W ten sposób rozpoczyna się kolejny okres 90 dni pobytu w PL bez wizy. Kwestia udokumentowania pobytu poza PL jest ważna - w trakcie kontroli granicznej przy wyjeździe z PL należy udokumentować, że się jest w PL nie dłużej niż 90 dni. W przeciwnym wypadku następuje zwykła procedura związana z nielegalnym pobytem (przedłużeniem pobytu).

Nalezy jednak pamiętać, że umowa ta obowiązuje tylko i wyłącznie na terenie PL czyli że wyjazd takiej osoby (po upływie kolejnych 90 dni) ze strefy Schengen MUSI nastąpić z PL (np. lotem do New York). Inne kraje strefy Schengen będą traktować taki pobyt jako nielegalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o konieczności liczenia się z możliwością odmowy wpuszczenia do kraju przy próbie wykonania takiego manewru!

Po wczorajszej wizycie w ambasadzie wiza już jest! Zamiast na 180 dni narzeczona dostała wizę ważną do końca roku - na 226 dni. Dla tych, którzy ciekawi są jak wygląda wiza krajowa do Polski, służę skanem:

http://img692.images...7826/visapl.jpg

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...