Skocz do zawartości

Emigracja Do Usa, A Inne Kraje, Koszta Etc.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, na wstępie chciałbym przedstawić sytuację. Mam 24 lata, pracuję w reklamie oraz jako grafik (jestem po szkole policealnej, nie mam dyplomu uczelni wyższej). Razem z dziewczyną planujemy wyjazd na studia, do kraju który pozwoli na późniejszą ewentualną emigrację. Mamy spore oszczędności na ten cel, jednak najlepiej jak będzie możliwość podjęcia pracy, nawet po jakimś czasie.

Angielskim posługujemy się bardzo dobrze, mamy też certyfikaty IELTS.

Chcemy podejść do tego rozważnie, mimo że decyzja sama w sobie została podjęta dosyć szybko :)

Rozważamy następujące państwa: USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia

Jak wiadomo emigracja do powyższych krajów nie jest najłatwiejsza.

Pytanie więc do użytkowników forum, jaki wybór i jaka droga w naszym przypadku byłyby najkorzystniejsze? Chodzi tutaj o kwestie finansowe, nauki, pracy i ewentualnego późniejszego zdobycia prawa do pobytu stałego.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Odradzam USA, kraj gdzie studia kosztuja ogromne sumy, mniej wiecej od $15,000-$65,000 na rok. Amerykanie zaczynaja oszczedzac na studia dziecka od urodzenia sie malucha. Dostep do opieki lekarskiej jest drogi, i jest tu bardzo duzo grafikow ktorzy nie moga znalezdz pracy na pelen etat, z 'benefitami' to znaczy z ubezpieczeniem medycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie USA: a jakie studia zamierzacie podjąć? Ścieżka otrzymania pobytu stałego wymaga (przeważnie) podjęcia zatrudnienia w branży (i często specjalizacji) pokrewnej ze studiami. To nie jest tak, że zrobisz marketing i dostaniesz pozwolenie na pracę, i będziesz mógł hamburgery przewracać. GC przez studia to proces długotrwały chyba, że naprawdę jesteś specjalistą.

Jeśli wszystko musisz opłacać sobie sam, to koszty życia są w USA dość wysokie i bez długoterminowego pomysłu na swoją "karierę" może być różnie (ja przyjechałem na rok, a już 5 rok leci). Radzę najpierw wszystkie za i przeciw przeanalizować, jaka szkoła, jakie jest czesne, ubezpieczenie itd. Jest wiele różnic w zależności od stanu. WI będzie tańsze niż NY czy CA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zamierzam studiować informatykę (programować już teraz umiem, wykonywałem wiele zleceń, głównie język JAVA), a dziewczyna architekturę. Studia tylko dlatego chcę podjąć, gdyż zdaję sobie sprawę że jest to jedna z możliwości, aby w ogóle móc przebywać w USA...Oczywiście, jest możliwość otrzymania wizy jako Skilled Worker, ale bez skończonych studiów raczej nie ma szans na zatrudnienie przez pracodawcę (na bazie samego polskiego doświadczenia).

Czyli nie można pracować na wizie studenckiej? W tym momencie niezależnie gdzie jestem zarabiam w okolicach 1500 USD, to pewnie nie wystarczy, dlatego też chciałbym jednocześnie pracować w kraju docelowym.

Co do szkoły i wyboru...może warto zainteresować się jakimś stosunkowo tanim college'em? Wtedy spadłyby koszta roczne. Tylko jak po college'u z zatrudnieniem w wyuczonej specjalizacji, aby była możliwość otrzymania pozwolenia o pracę i jednocześnie pobyt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam przypadki stypendiów udzielanych dla studentów undergrad. Poznałem Polkę ostatnio co dostaje $10000 stypendium od szkoły rocznie (na podstawie SAT). Nie ma sensu wybierać byle jakiego college, bo pracodawcy na to patrzą. Nie tyle co na samą szkołę co na poziom programu. Generalnie na wizie studenckiej można pracować dla uczelni ale w przypadku international undergrad nie jest to za częsta sytuacja.

Ja bym zrobił licencjat w Polsce i ewentualnie magistra w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...