Jump to content

Zmiana Statusu Wizy


Recommended Posts

Witam,

W lipcu wyjeżdżam do Nowego Jorku turystycznie. Chciałbym jednak w tym czasie odwiedzić również kilku pracodawców.

Stąd moje pytanie, czy w razie gdyby któryś z nich zainteresował się moją aplikacją, to lepiej starać się o zmianę statusu od razu na miejscu, czy lepiej wrócić do Polski i tam wyrobić stosowną wizę? Chodzi mi o wizę H2b/H1b lub J-1 (na j-1 kwalifikuje się do lutego przyszłego roku).

Zdaje sobie sprawę, że taka zmiana statusu może trwać nawet kilka miesięcy. O ile taka procedura nie przedłużyła by mojego legalnego pobytu na wizie turystycznej, to kwestie zakwaterowania i utrzymania w tym czasie nie są dla mnie problemem. Chciałbym załatwić wszystko legalnie i jak należy. Czytam o tym już bardzo długo, chcę się jeszcze w tej sprawie skontaktować z USCIS'em.

Uprzedzam pytania, dlaczego nie załatwiam pracy będąc w Polsce. Próbowałem już tego dokonać, jednak posiadając takie wykształcenie (skończyłem studia magisterskie na ekonomii i licencjat z matematyki), trudno mi jest znaleźć pracodawcę, nie przeprowadzając uprzednio rozmowy kwalifikacyjnej twarzą w twarz. Dodam iż szukałem pracodawców od lipca ubiegłego roku i nazbierałem już sporą bazę firm, które były zainteresowane, ale jedynie gdy przyjadę i umówię się na rozmowę na miejscu.

Stąd poniekąd chcę połączyć wakacje z odwiedzeniem pracodawców.

Jeżeli ktoś ma doświadczenie w zmianie statusu wizy turystycznej na niemigracyjną pracowniczą/praktykancką to będę wdzięczny za odpowiedzi.

Jeżeli ktoś odradza mi próbę zmiany statusu, to również będę wdzięczny za sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Lucass a znasz dobrego adwokata aby takie cos zrobic ,pracodawca zna sie na tym

czytales na forum cos o zmianach?poczytaj

a o h1b mozesz na ten rok zapomniec,nie ma juz tych wiz-limit sie skonczyl

a chociaz bys sie kwalifikowal na to?

Link to comment
Share on other sites

Na h-1b raczej się nie kwalifikuje, a przynajmniej biorąc pod uwagę kryterium braku danego specjalisty na rynku amerykańskim. Koniecznie muszę mieć prawnika? Nie wystarczy prawnik pracodawcy? Z tego co czytam, to najwięcej formalności i kosztów jest w przypadku wizy h1-b, ale tej raczej nie jestem w stanie uzyskać, a przynajmniej jeszcze nie teraz.

W zasadzie najmniejszą wiedzę mam tylko o wizie h2b, ale jest mi bez różnicy, czy będzie to wiza j-1 czy h1b. I tak nie chcę zostawać dłużej niż 12 miesięcy.

Może inaczej jeszcze zapytam, na przykładzie.

Przyjeżdżam do USA na wizie turystycznej, mam 24 lata, studia ukończyłem w lutym b.r. Udaje się na rozmowę do średniego przedsiębiorcy, zatrudniającego ok 50-100 os. Pracodawca chce mnie zatrudnić, jest gotów poświęcić czas i pokryć część kosztów. Jaką opcję wybrać najlepiej? Znam zasady co do wizy j-1 i wiem, że w tej sytuacji mogę wyrobić wizę j-1 (pomijając zmianę statusu na miejscu). A jak wygląda sprawa z wizą h2b? Realne koszty, czas oczekiwania są mniejsze/większe?

Link to comment
Share on other sites

jak dany pracodawca zna takiego prawnika to ok :) ,zle sie wrazilem .Masz miec dobrego :) znac

No jasne, ale czy coś więcej wiesz na temat tego procesu? Wiem, że wszystkiego wypytam w urzędzie imigracyjnym, ale wolę się przygotować do rozmowy, żeby nie naciągać się za długo na koszty połączenia.

Link to comment
Share on other sites

No jasne, ale czy coś więcej wiesz na temat tego procesu? Wiem, że wszystkiego wypytam w urzędzie imigracyjnym, ale wolę się przygotować do rozmowy, żeby nie naciągać się za długo na koszty połączenia.

W urzędzie się niczego nie dowiesz - wydzwanianie tam to czysta strata pieniędzy i czasu. Na znalezienie pracodawcy który będzie chciał wystąpić o H-2B też raczej bym nie liczył.

Link to comment
Share on other sites

To jest chyba jeszcze dobrowolna usluga, z ktorej pracodawcy moga korzystac jesli chca weryfikowac czy dana osoba ma pozwolenie na prace.

Mysle, ze w interesie zarowno USA jak i ludzi bez prawa do pracy jest to, zeby ten system nie stal sie obowiazkowy. Jesli dobrze pamietam to ktos z Florydy mowil mi, ze przy skladaniu podania o prace do restauracji widniala kartke "We check your work auth with e-veryfiy".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...