Jump to content

Jak zalatwic obywatelstwo polskie?


Edna27

Recommended Posts

Chcialabym sie dowiedziec jak w najprostszy sposob zalatwic dziecku obywatelstwo polskie. Ja posiadam obywatelstwo polskie, ale ojciec dziecka nie. Mieszkam w  NYC . Moze ktos zna jakas agencje,  prawnika, ktory zajmuje sie takimi sprawami?  Albo czy ktos w Polsce w moim imieniu moze zlozyc wniosek. Prosze o pomoc bo sama w ogle  na tym sie nie znam, a nie mam nikogo kto by mi pomogl.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co pamietam, kolezanka dala swojemu tacie pelne upowaznienie do zalatwienia wszystkiego w Polsce, gdyz ona musiala wracac do USA. Nie pamietam czy a na zglaszala sama dziecko w urzedzie stanu cywilnego czy robil to za nia takze jej tata.

Akt urodzenia dziecka przetlumaczony na pl, w urzedzie stanu cywilnego zgloszenie dziecka na podstawie aktu urodzenia, nadanie dziecku numeru pesel. Najlepiej byloby gdybys zadzwonila do urzedu w pl, w swoim miescie oni by Ci dali pelne informacje jak nalezaloby to zrobic.

Nie ma znaczenia czy ojciec dziecka jest obywatelem RP,  wystarczy ze Ty jestes obywatelka.

 

Link to comment
Share on other sites

Tutaj cytat z konsulatu polskiego w Mediolanie. 

"Jeżeli dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego, a jeden z rodziców nie jest obywatelem polskim, to w celu uzupełnienia aktu urodzenia dziecka rodzic powinien załączyć do wniosku swój odpis aktu urodzenia, najlepiej na formularzu wielojęzycznym, wydanym zgodnie z Konwencją Wiedeńską  z 8 września 1976 r. (prawidłowo sporządzony nie podlega tłumaczeniu), lub odpis wydany w języku kraju pochodzenia rodzica wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski .

 

 

  1. Rejestracji dziecka można dokonać osobiście, bez pośrednictwa Wydziału Konsularnego, w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego Polsce. Prezentowane w polskim USC zagraniczne akty urodzenia podlegają tłumaczeniu na język polski przez tłumacza przysięgłego zarejestrowanego w Polsce. Wyjątek stanowią  odpisy wydane zgodnie z Konwencją Wiedeńską z dnia 8 września 1976r.(estratto di nascita - plurilingue, rilasciato secondo la Convenzione di Vienna del 8 settembre 1976)."
Link to comment
Share on other sites

nie jest wymagana jedynie potrzeba podać dane Ojca to sa potrzebne.

można to zrobić przez pełnomocnika który jest w Polsce,zgłoszenie dziecka. To może być nawet osoba z tego forum jedynie musisz napisać jej upoważnienie do złożenia dokumentów plus np odbioru.

dziecko w wieku powyżej 18 lat tez może to zrobić juz samo. Dziecko ma obywatelstwo po Tobie chyba ze przed urodzeniem dziecka byś sie z zrzekła obywatelstwa wtedy pozostaje mu tylko np amerykańskie.

zgoda Ojca jest potrzebna do wyrobienia np paszportu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...