Skocz do zawartości

Skłamałem przy zakładaniu konta odnośnie FATCA 


scoobany

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu byłem w Polsce i postanowiłem założyć tam konto, przyznam szczerze że wtedy w banku pierwszy raz usłyszałem o czymś taklim jak FATCA i nie bardzo wtedy zrozumiałem o co z tym chodzi więc dla świętego spokoju podałem że nie jestem rezydentem podatkowym USA ( Tak naprawdę to mieszkam na stałe w Stanach i tu się rozliczam) W Polskim banku niemam jeszcze żadnych oszczędności ale myślę o przelewie dużej sumy z mojego Amerykańskiego konta na Polskie i tu się zaczyna mój problem :( Czytałem w internecie dużo na ten temat i zdania są podzielone, coś mi się obiło że w przypadku wykrycia tego przez bank, polski urząd skarbowy może mi wtedy zająć konto. 
Czy miał ktoś z was może podobną sytuację? I co polecacie w takim przypadku czy lepiej jest zamknąć konto i otworzyć nowe z podaniem prawdziwego oświadczenia czy lepiej zostawić to po staremu? 
Chodzi mi o kupno mieszkania w Polsce i nie chcę mieć później problemów z urzędem skarbowym
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, scoobany said:

Jakiś czas temu byłem w Polsce i postanowiłem założyć tam konto, przyznam szczerze że wtedy w banku pierwszy raz usłyszałem o czymś taklim jak FATCA i nie bardzo wtedy zrozumiałem o co z tym chodzi więc dla świętego spokoju podałem że nie jestem rezydentem podatkowym USA ( Tak naprawdę to mieszkam na stałe w Stanach i tu się rozliczam) W Polskim banku niemam jeszcze żadnych oszczędności ale myślę o przelewie dużej sumy z mojego Amerykańskiego konta na Polskie i tu się zaczyna mój problem :( Czytałem w internecie dużo na ten temat i zdania są podzielone, coś mi się obiło że w przypadku wykrycia tego przez bank, polski urząd skarbowy może mi wtedy zająć konto. 
Czy miał ktoś z was może podobną sytuację? I co polecacie w takim przypadku czy lepiej jest zamknąć konto i otworzyć nowe z podaniem prawdziwego oświadczenia czy lepiej zostawić to po staremu? 
Chodzi mi o kupno mieszkania w Polsce i nie chcę mieć później problemów z urzędem skarbowym

FATCA nie sklada sie raz na cale zycie. W zaleznosci od tego czy bank jest w miare rozgarniety czy nie, mozna to zrobic albo online, albo trzeba dzwonic na infolinie. Zaktualizuj i po problemie.

Tak wogole, to bardziej bym sie martwil IRS przy takim klamstwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma do tego IRS skoro już się z nim rozliczyłem? Pieniądze zarobiłem w Stanach więc IRS nie powinien mieć nic do tego, bardziej mnie martwi urząd skarbowy bo skoro zataiłem że jestem rezydentem podatkowym USA to teoretycznie może się do mnie oto przyczepić. 

Szczerze to wolałbym zostawić to tak jak jest ale boje się że mogą być z tego później jakieś problemy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, scoobany said:

Ale co ma do tego IRS skoro już się z nim rozliczyłem? Pieniądze zarobiłem w Stanach więc IRS nie powinien mieć nic do tego, bardziej mnie martwi urząd skarbowy bo skoro zataiłem że jestem rezydentem podatkowym USA to teoretycznie może się do mnie oto przyczepić. 

Szczerze to wolałbym zostawić to tak jak jest ale boje się że mogą być z tego później jakieś problemy 

Caly dowcip z FATCA polega na sciganiu amerykanskich rezydentow podatkowych, ktorzy ukrywaja pieniadze na zagranicznych kontach przed IRS. Polskim USom zwisa i powiewa, ze masz pieniadze na polskim koncie albo ze jestes rezydentem podatkowym w innym kraju. Moga sie conajwyzej zainteresowac skad masz te srodki i czy nie powinnienes rozliczyc w Polsce dochodu, ktore Ci te pieniadze zapewnil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zrobiles w Polsce nie ma wiekszego znaczenia, to oswiadczenie o rezydencji podatkowej w stanach ma sluzyc temu, zeby polski bank poinformowal IRS o takim delikwencie, a nie polski US.

Ale to musisz i tak samemu zrobic, powiadomic IRS jesli masz wiecej niz 10k na koncie w obcym kraju. Teraz termin jest do 15 kwietnia nastepnego roku, czyli jesli zrobisz przelew w 2018 to do 15.04.2019 musisz zlozyc FBAR jesli jest wiecej niz 10k, i dodatkowo formularz 8938 jesli wiecej niz 50k. I jak tego nie zrobisz to kary sa drakonskie, ale nadal to IRS je naklada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...