Skocz do zawartości

Jak znaleźć staż w USA


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem Karol i jestem nowy na tym forum. W ostatnim czasie zacząłem się zastanawiać nad wakacyjnym stażem w USA. Mam dyplom magistra z Finansów i rachunkowości na SGH, a obecnie studiuję jeszcze Zarządzanie przedsiębiorstwem na uPF Barcelona School of Management. Mam też spore doświadczenie zawodowe, w trakcie studiów pracowałem na pełen etat jako analityk w PZU, a później miałem staż w bankowości inwestycyjnej. Oczywiście mam też certyfikat języka angielskiego na poziomie C1 plus mówię jeszcze po rosyjsku, a obecnie uczę się intensywnie hiszpańskiego. Mam też dużo aktywności w kołach naukowych, czy wolontariacie, co wiem, że jest bardzo pozytywnie odbierane w USA.

Po krótkim przedstawieniu mojego profilu, chciałbym zadać pytanie, czy z takim doświadczeniem i wykształceniem mogę dostać staż w USA, a także w jaki sposób go szukać. Przeglądałem kilka polskich programów jak np. PAII, ale tam jest konieczność bycia studentem uczelni polskiej. Macie jakieś pomysły jak zabrać się za szukanie stażu?

Pozdrawiam,

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczelnia ma swoją bazę firm, z których jest w stanie zapewnić mi staż, bądź pomóc w jego znalezieniu. Wspomniałem o stażu w USA i nie mają nic przeciwko temu, żebym go tam robił, jednak muszą go znaleźć na własną rękę. Stąd moje pytanie w jaki sposób mogę niniejszy staż znaleźć w USA. Myślałem (mogę być w błędzie oczywiście), że najłatwiej byłoby znaleźć go w Chibago ze względu na dużą liczbę Polaków i Latynosów, a ja właśnie rozpoczynam intensywne kursy Hiszpańskiego co mogłoby być plusem. Wydaje mi się, że mam bardzo mocne CV (ewentualnie mogę komuś podesłać żeby ocenić), dlatego też chciałbym poszerzyć horyzonty i poszukać stażu w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewaznie to dziala tak: firmy maja stosunki z uczelniami i co roku o danej porze roku oglaszaja pozycje i wymagania na internshipy, robia interviews i oferuja pozycje tym ktorzy im sie najbardziej podobaja. Szukanie internshipa na wlasna reke, i to z Europy, bedzie znacznie trudniej z wielu powodow, ale glownie dlatego ze prawdopodobnie firmy nie beda znaly twojej uczelni, i w ten sposob nie beda mogly latwo ocenic ciebie, twoich stopni/wynikow i wyksztalcenia vis-a-vis innych tutejszych kandydatow. No i jest cala kwestia wizy, ktora bedziesz potrzebowal, i to czesto odstrasza firmy bo to moze byc zwiazane z dodatkowymi wydatkami dla nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisaliśmy że bywa tak że masz staż lecz doplacasz do życia i teraz masz na tyle środków?  Nie które filmy które wysyłają na work i travel mają coś na staże. Polonia i zatrudnianie na staż?  Ciężki temat bo mało jest firm dużych które mogły by to zrobić. Zobacz może czym się zajmują i ile mają osób zatrudnionych takie firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Czyli dobrze byłoby spróbować załatwić to jednak przez uczelnie. Uczelnia wydaje mi się że jest mocno rozpoznawalny, ponieważ jest to TOP1-TOP3 w Hiszpanii, a w światowych rankingach plasuje się między 140-200 miejscem. Oczywiście nie jest to top uczelnia z USA, ale jest rozpoznawalna. Współpracuje ona z wieloma instytucjami jak np JP Morgan, ale jednak na terenie Europy. Nie mam ogromnego parcia, żeby zrobić ten staż w USA, jednak uważam, że byłoby to super doświadczenie, chociażby w aspekcie studiów MBA, które w przyszłości chce podjąć w USA. Zastanawiam się po prostu, czy istnieją firmy, gdzie mój profil będzie odpowiadał, tzn student z Europy, z doświadczeniem zawodowym w bankowości inwestycyjnej i ubezpieczeniach, mówiący po polsku, angielsku, rosyjsku i uczący się intensywnie hiszpańskiego. Myślałem, że właśnie znajomość tych języków byłaby wartością dodaną, która ułatwiłaby mi znaleźć staż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno masz ciekawe CV i dobre kwalifikacje, ale sa po prostu biurokratyczne bariery zwiazane z szukaniem na wlasna reke. Rozmawiaj z uczelnia, bo to jest chyba najlatwiejszy sposob -- albo ewentualnie skonaktuj sie z amerykanskimi firmami w Hiszpani... moze oni cos ci poradza? (Naprzyklad moze dadza jakies dobre kontakty z HR w USA?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, porozmawiam z uczelnią i poszukam różnych programów. Może jakoś się uda. Od stycznia będę mieć staż w Barcy więc może uda się w jakiejś amerykańskiej spółce i potem będzie łatwiej. Nie myślałem, że może być dużo problemów z wizą J1 przy załatwianiu stażu na własną rękę, no ale na pewno jesteście bardziej doświadczeni w całej tej procedurze ;)

Mam jeszcze inne pytanie, troche powiązane z tematem. Jak wygląda ewentualne szukanie pracy (nie stażu). W tym wypadku chyba samemu trzeba znaleźć ofertę do której idealnie się wpasowuję i przekonać do siebie pracodawcę aby zasponsorował wizę pracowniczą?

Pozdrawiam,
Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karolb napisał:

Jak wygląda ewentualne szukanie pracy (nie stażu). W tym wypadku chyba samemu trzeba znaleźć ofertę do której idealnie się wpasowuję i przekonać do siebie pracodawcę aby zasponsorował wizę pracowniczą?

No latwo nie jest, zwlaszcza teraz (anty-imigracyjna administracja w washingtonie.) I to moze potrwac, i troche zalezyc od szczescia (jest wiecej chetnych niz wiz.) Najlepiej wyrobic sobie poszukiwane umiejetnosci -- finanse, data science, IT -- wczytaj sie w strony na indeed.com, glassdoor.com (sporo tez slyszy sie o linkedin) - zobaczysz tam jakie branze sa najbardziej poszukiwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, karolb napisał:

Ok, porozmawiam z uczelnią i poszukam różnych programów. Może jakoś się uda. Od stycznia będę mieć staż w Barcy więc może uda się w jakiejś amerykańskiej spółce i potem będzie łatwiej. Nie myślałem, że może być dużo problemów z wizą J1 przy załatwianiu stażu na własną rękę, no ale na pewno jesteście bardziej doświadczeni w całej tej procedurze ;)

Mam jeszcze inne pytanie, troche powiązane z tematem. Jak wygląda ewentualne szukanie pracy (nie stażu). W tym wypadku chyba samemu trzeba znaleźć ofertę do której idealnie się wpasowuję i przekonać do siebie pracodawcę aby zasponsorował wizę pracowniczą?

Pozdrawiam,
Karol

Chęci a możliwości to dwie różne sprawy. Poczytaj zasady przyznawania wiz pracowniczych bo są losowania. 

Przy J1 potrzebujesz firmy która wystawi Ci odpowiednie dokumenty bo pracodawca to za mało jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...