Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Mam dwa pytania:

1.Jak długo mogę pozostawać w USA, po zakończeniu wizy L1?

2. Czy jest jakaś legalna droga na pozostanie w USA po zakończonej wizie L1, lub ewentualnie przedłużenie wizy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie możesz zostać, domyślam się ze przez „wiza” rozumiesz długość dozwolonego przebywania w statusie L1 na terenie stanów. Jak się kończy to od razu zaczynaja się naliczać dni nielegalnego pobytu. Przy czym koniec oznacza tu nie tylko datę która została wbita na granicy, ale tez ustanie zatrudnienia.

Status L1 oczywiście można przedłużać, do 5 lat L1b, 7 dla L1a. Ale to pytanie dla twojego pracodawcy który te wizę sponsorował. Niestety nie możesz nic zrobić bez niego, przynajmniej jeśli chodzi o L1. Może on cię tez sponsorować na zielona kartę. W oderwaniu od pracodawcy L1 jest taka sama jak turystyczna jeśli chodzi o drogi pozostania w stanach na dłużej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1. Nie możesz przebywać dłużej niż to jest w dokumencie !-94. Aczkolwiek wiza ulegnie również anulowaniu w dniu rozwiązania stosunku pracy z twoim pracodawcą i następnego dnia będziesz już oficjalnie "out-of-status". Niepisaną zasadą jest, że do 10 dni po takim wygaśnięciu "przedterminowym" wizy możesz zostać w USA i "pozamykać wszystko", aczkolwiek nie jest to poparte żadnymi paragrafami.

2. Najczęstszą jest sponsoring zielonej karty przez pracodawcę. Pracodawca musi wyrazić ochotę Ciebie zasponsorować i sfinansować ten proces. To jest najczęstsza droga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja byłem na takiej wizie i wtedy słyszałem o 10 dniach - ale to bardziej na zasadzie "przymknięcia oka" - oficjalnego "grace period" chyba nie ma

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 minutes ago, mcpear said:

Ja byłem na takiej wizie i wtedy słyszałem o 10 dniach - ale to bardziej na zasadzie "przymknięcia oka" - oficjalnego "grace period" chyba nie ma

10 dni po uplyniecu waznosci wizy (i 10 dni przed rozpoczeciem pracy)  8 CFR 214.1(l)(1).

do 60 dni po zerwaniu kontraktu  8 CFR 214.1(l)(2).

Jak najbardziej oficjalnie :)

[1] https://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CFR-2018-title8-vol1/xml/CFR-2018-title8-vol1-sec214-1.xml

  • Dziękuję! 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×