Skocz do zawartości

ZAKUP MIESZKANIA W USA PODATKI ITP


Kamil84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam pytanie do ludzi którzy moze sa w temacie. Mam mozliwosc kupna mieszkania w Chicago od znajomego. Mieszkanie i okolice znam bo jak jestem w Chicago to tam przebywam .

Aktualnie mieszkanie jest wynajete . Moje pytania sa nastepujace:

1.jaki jest podatek dochodowy w Usa (zakladajac ze mieszkanie bedzie wynajete za 1000$ ile z tego musze oddac do US (podatek od nier wynosi 2300$ wiec to juz wiem )

2.czy mieszkajac w Polsce płace podatek tylko w Usa czy tez w Pl

3.Jakich kosztow moge sie jeszcze spodziewc 

Dzieki z gory za odpowiedz. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek federalny jest taki sam wszedzie natomiast pozostale podatki dochodowe sa zazwyczaj inne w kazdym powiecie (county). Takich rzeczy musisz sie dowiedziec w konkretnym miejscu. Wiadomo ze od przychodu odlicza sie koszty i od tego co zostanie placi sie podatek dochodowy. Nie wiem czy jestes swiadom tego ze na wlascicielu ciazy obowiazek utrzymania w sprawnosci standartowego wyposazenia jak np. pralka, suszarka, zmywarka, mikrofalowka, bojler do grzania wody, kuchenne meble, itd. Takie rzeczy sa zazwyczaj naprawiane badz wymieniane na sprawne "na telefon", natychmiast.

U nas np. jest tak ze jesli sprzedajesz wynajmowane meszkanie to oplaty przy sprzedazy sa wyzsze, trzeba na min. 2 lata zmienic status z "wynajmowanego" na "residential" przez wlasciciela. Ale te sprawy jak pisalem sa zazwyczaj inne w kazdym county.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, andyopole napisał:

 Nie wiem czy jestes swiadom tego ze na wlascicielu ciazy obowiazek utrzymania w sprawnosci standartowego wyposazenia jak np. pralka, suszarka, zmywarka, mikrofalowka, bojler do grzania wody, kuchenne meble, itd.

 

To wszystko zalezy jaka umowe podpisze sie z wynajmujacym. Czy jest to co-op apartament, czy jest tam HOA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak Andy pisał w zależności od county i stanu zapłacisz podatki lokalne. Przy $12k rocznego dochodu (pewnie jeszcze będziesz miał jakieś koszty) to będziesz albo w 0% federalnego opodatkowania albo w 12%. Czyli raczej podatku nie zapłacisz w USA wcale albo bardzo mało.

2. Wszystkie dochody z USA masz obowiązek zgłosić w Polskim urzędzie skarbowym i połączasz jez z dochodami uzyskanymi w Polsce. Wyliczasz wg stawki (18/32%) ile należy się Polskiemu Fiskusowi i od sumy podatku należnego odliczasz co zapłaciłeś w USA (ale tylko w stosunku proporcjonalnym w stosunku do dochodów). Skoro jednak zapewne nie zapłacisz podatku w USA, tak więc polski fiskus opodatkuje ci te dochody w wysokości 18% / 32% (w zależności czy te $12k (ok 50k PLN) + twoje dochody z Polski przekroczą lub nie 85k PLN). Czyli w skrócie obowiązuje zasada - płacisz zawsze podatek w kwocie "wyższej" w zależności czy w USA czy w Polsce jest wyższa stawka podatku - w tym przypadku na 100% stawka w Polsce będzie wyższa - więc tę stawkę musisz uwzględnić. Nie masz obowiązku oZUSować tego dochodu ani objąć go składką zdrowotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...