Jump to content
Sign in to follow this  
pmpiotr

Sponsorwanie córki/siostry przez ojca/brata

Recommended Posts

Szukam informacji od czego zacząć:

Obywatelem USA jest mojej mamy brat i ojciec. Chcemy skorzystać z możliwości sponsorowania przez nich, aby moja mama uzyskała zielona kartę i w późniejszym terminie sponsorowała mnie. 
Czy jest sens zajmowania się tą sprawą samemu na ile jest to skomplikowane ? Czy skorzystać z pomocy adwokata imigracyjnego, może jest ktoś do polecenia na forum ? 
Jest mozliwosc sponsorawania jednoczenie mojej matki i mnie jako syna przez reszte rodziny ? czy jednak wpierw zielona karte musi otrzymac mojaja mama ? 

Z gory dziękuje za wszystkie przydatne informację :-) 

30 minut temu, pmpiotr napisał:

Szukam informacji od czego zacząć:

Obywatelem USA jest mojej mamy brat i ojciec. Chcemy skorzystać z możliwości sponsorowania przez nich, aby moja mama uzyskała zielona kartę i w późniejszym terminie sponsorowała mnie. 
Czy jest sens zajmowania się tą sprawą samemu na ile jest to skomplikowane ? Czy skorzystać z pomocy adwokata imigracyjnego, może jest ktoś do polecenia na forum ? 
Jest mozliwosc sponsorawania jednoczenie mojej matki i mnie jako syna przez reszte rodziny ? czy jednak wpierw zielona karte musi otrzymac mojaja mama ? 

Z gory dziękuje za wszystkie przydatne informację :-) 

Nie jest to skomplikowane - ojciec moze sponsorowac Twoja mame w kategorii F3, brat w F4, zajmie to srednio (na dzien dzisiejszy- moze sie zmienic) 12 lat.

Ty bedziesz derivative beneficiary (czyli dostaniesz zielona karte razem z mama) jezeli za te 12 lat ( w uproszczeniu - troche bedzie mozna od tego odjac wg CSPA) bedziesz mial mniej niz 21 lat - jezeli wiecej, to ona po wyemigrowaniu bedzie musiala Ciebie z kolei sponsorowac.

Zarowno brat jak i ojciec musza oczywiscie spelnic warunki - podatki, odpowiednie zarobki itd...

• Upvote 1

Tak jak powyższe:

Ojciec lub brat sponsorują Twoją mamę (trwa to około 12 lat). Na dzisiaj ciut krótsza kolejka jest w przypadku ojca twojej mamy - 12 lat, podczas gdy w przypadku sponsorowania przez brata jest to prawie 13 lat. Po tym czasie Twoja Mama uzyskuje zieloną kartę.

Zakładam, że za te 12 lat będziesz miał jednak 21 lat i zapewne będziesz żonaty. Co oznacza, że mama z zieloną kartą w kieszeni musi się przeprowadzić do USA - zacząć tam mieszkać i płacić podatki.

Po 5 latach pobytu tam nabywa prawo uzyskania obywatelstwa. Ten proces trwa dzisiaj około roku. Jak zostanie obywatelką to może wystąpić z petycją o Ciebie i Twoją rodzinę - kategoria F3. Znowu proces trwa około 12 lat, przez który Twoja mama musi przebywać w USA i płacić tam podatki.

Całość w Twoim przypadku będzie trwała około 30 lat - o ile kolejki się nie wydłużą / skrócą i nie zmienią prawa  - może warto przez te 30 lat startować w loterii a nóż się w którejś z edycji uda

Proces nie wymaga prawnika wg mnie. Wymaga złożenia petycji I-130 zgodnie z instrukcjami na sieci.

• Upvote 1