Jump to content

Dziecko z obywatelem USA urodzone w PL - wyjazd do USA i uzyskanie obywatelstwa


Caryca

Recommended Posts

Dzień dobry, 

mam dziecko z obywatelem USA, urodzone w Polsce, gdzie aktualnie mieszkam. Mój narzeczony mieszka w Stanach. Niedługo chcę jechać razem z dzieckiem do USA w odwiedziny. Ja sama mam wizę turystyczną, byłam tam dwukrotnie. Dziecko ma paszport polski, zamierzam wystąpić też o ESTA dla córki. 

Mam pytanie dotyczące obywatelstwa amerykańskiego córki. Zdaję sobie sprawę, że istnieje możliwość aplikowania o Consular Report of Birth w Konsulacie w Warszawie, jednak jak wygląda procedura na miejscu w USA? Czy jest możliwe / prawdopodobne, żeby wniosek ESTA córki został odrzucony, lub że nie zostaniemy wpuszczone do USA? 

Nie biorę póki co pod uwagę aplikowanie o Consular Report of Birth w Polsce, więc proszę tylko o odpowiedź, jak to wygląda tam na miejscu, jakie dokumenty są potrzebne? 

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Caryca napisał:

Dzień dobry, 

mam dziecko z obywatelem USA, urodzone w Polsce, gdzie aktualnie mieszkam. Mój narzeczony mieszka w Stanach. Niedługo chcę jechać razem z dzieckiem do USA w odwiedziny. Ja sama mam wizę turystyczną, byłam tam dwukrotnie. Dziecko ma paszport polski, zamierzam wystąpić też o ESTA dla córki. 

Mam pytanie dotyczące obywatelstwa amerykańskiego córki. Zdaję sobie sprawę, że istnieje możliwość aplikowania o Consular Report of Birth w Konsulacie w Warszawie, jednak jak wygląda procedura na miejscu w USA? Czy jest możliwe / prawdopodobne, żeby wniosek ESTA córki został odrzucony, lub że nie zostaniemy wpuszczone do USA? 

Nie biorę póki co pod uwagę aplikowanie o Consular Report of Birth w Polsce, więc proszę tylko o odpowiedź, jak to wygląda tam na miejscu, jakie dokumenty są potrzebne? 

O ile dobrze pamietam to nie masz specjalnego wyjscia i musisz sie starac o CRBA jezeli corka jest obywatelem. 

Link to comment
Share on other sites

Cytuj

A CRBA is not a travel document  We recommended that you submit an application for your child’s U.S. passport and social security number at the same time.  All three applications may be submitted together at your scheduled appointment.  Even if your child holds another nationality, he or she must enter and exit the United States on a U.S. passport.

Znalazłam taką informację. Rozumiem przez to, że jeśli uzyskam CRBA, to dziecko musi jechać do USA na paszporcie amerykańskim. Natomiast jeśli nie wystąpię o CRBA, to dziecko jest po prostu traktowane, jak obywatel Polski. 

Natomiast co do 'potwierdzenia obywatelstwa' dziecka tam na miejscu znalazłam takie informacje (poniżej). Ojciec musi zaświadczyć, że utrzyma dziecko, a ono musi z nim zamieszkiwać? Czy dobrze rozumiem? 

Cytuj

Birth Abroad Out-of-Wedlock to a U.S. Citizen Father – “New” Section 309(a)

A person born abroad out-of-wedlock to a U.S. citizen father may acquire U.S. citizenship under Section 301(c) or 301(g) of the INA, as made applicable by the “new” Section 309(a) of the INA if:

  1. A blood relationship between the person and the father is established by clear and convincing evidence;
  2. The father had the nationality of the United States at the time of the person’s birth;
  3. The father (unless deceased) has agreed in writing to provide financial support for the person until the person reaches the age of 18 years, and
  4. While the person is under the age of 18 years --
  • the person is legitimated under the law of his/her residence or domicile,
  • the father acknowledges paternity of the person in writing under oath, or
  • the paternity of the person is established by adjudication of a competent court.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...