Skocz do zawartości

Obywatelstwo amerykańskie dla dziecka po śmierci rodzica


Rekomendowane odpowiedzi

9 hours ago, Polusa said:

Natomiast żeby otrzymać konkretny fizyczny dokument dotyczący obywatelstwa (Consular Report of Birth Abroad) należałoby przedsięwziąć formalne kroki zgodnie z INA 322, których warunków nie spełnilibyśmy

 

INA 322 nijak się ma do Consular Report of Birth Abroad. Idźcie do prawnika. Nie pamiętam by ktokolwiek tu na forum miał tego typu problem. Przepisy w necie to jedno, co robić "gdy" to drugie, od tego są prawnicy. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/25/2020 at 12:41 AM, Polusa said:

No właśnie chyba nie. Formularz N-600 służy do aplikowania o obywatelstwo US (może to zrobić zarówno dziecko przed 18 rokiem życia, jaki i osoba uprawniona w imieniu nieletniego), ale przy spełnieniu określonych warunków sformułowanych w Immigration and Nationality Act (INA). 

A generalnie, z analizy info prawnych na necie widzę, że są 2 konkretne podstawy prawne do ubiegania się o obywatelstwo dla dziecka urodzonego poza USA, którego co najmniej jeden rodzic jest US citizen:

  • INA 320 - która daje tzw. automatyczne prawo do obywatelstwa (automatically derived citizenship), ale w naszym przypadku nie miałaby zastosowania, gdyż jednym z warunków jest: "The child is residing in the United States in the legal and physical custody of the US citizen parent"
  • INA 322 - która dopuszcza możliwość zamieszkania dziecka poza USA pod opieką rodzica nie-US citizen (alien), ale nie daje takiemu rodzicowi możliwości aplikowania o obywatelstwo US dla dziecka, możliwości takie rezerwując jedynie dla:
  1. US citizen parent
  2. A  w przypadku, gdy US citizen parent is deceased - dla: US citizen legal guardian lub US citizen grandparent, a rola aliena ogranicza się tu jedynie do tego, że "does not object to the application".

Zresztą w podanej na tej stronie www. interpretacji zastosowania formularza N-600 też jest literalnie ujęta ograniczoność przypadków:

"My U.S. citizen parent(s) is deceased. Does this affect my ability to apply for a Certificate of Citizenship?  No. Your parent’s death does not affect your ability to apply for a Certificate of Citizenship if you automatically acquired citizenship, either at birth or after birth, before your parent’s death" (tego warunku nie spełnilibyśmy). "However, if you did not automatically acquire citizenship before your parent’s death, your parent’s death may affect your ability to apply for a Certificate of Citizenship unless you meet the requirements of section 322 of the Immigration Nationality Act (INA)." (nie spełniamy wymagań INA 322

Z tego, co widzę nie ma sposobu na ewentualne aplikowanie przeze mnie o obywatelstwo dla drugiego dziecka, chociaż wydawałoby się, że w takiej sytuacji musi być jakaś droga do tego, tym bardziej, że pierwsze dziecko, urodzone i zamieszkałe poza USA, pod opieką aliena, ma obywatelstwo.

 

Formularz N-600 skladasz w imieniu dziecka. Ja tak robilem dla mojej corki.

Jesli obywatel rodzic nie zyje Ty stajesz sie legal guardian i w jego imieniu wystepujesz o obywatelstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, maverick96 napisał:

Formularz N-600 skladasz w imieniu dziecka. Ja tak robilem dla mojej corki.

Jesli obywatel rodzic nie zyje Ty stajesz sie legal guardian i w jego imieniu wystepujesz o obywatelstwo.

Dzięki za wskazówki. Napisz proszę, jaki miałeś status w momencie składania N-600 - byłeś US citizen, LPR, czy na przykład w trakcie procedury I-130? I  gdzie składałeś ten dokument - w ambasadzie w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...