Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.10.2022 o 19:21, illusion napisał:

Chciałem się jeszcze dowiedzieć ile czasu potrzeba po przyjeździe na ogarnięcie wszelkiej papierologii związanej z GC? 20 dni? 30 dni?

Podobnie jak ktoś wyżej, zamierzam przyjechać na początku stycznia i najpierw ogarnąć sobie papiery, potem jeszcze popracować w Polsce i wrócić do stanów po jakimś czasie :)

 

 

Chyba jedyne co musisz zrobić to mieć opłaconą opłatę imigracyjną i reszta dzieje się sama. Ja SSN i plastikową GC dostałem bardzo szybko przysłaną na adres podany jeszcze w DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AS13 napisał:

Czy ktoś z Was wykupował może ubezpieczenie przed wylotem? Takim krótkim na aktywację karty.

Szukam short term insurance for green card, jest trochę tych firm. Może jesteście w stanie coś polecić?

ja mam wykupione na 2 miesiace tutaj - https://www.visitorscoverage.com/green-card-insurance/ - Patriot America Plus

ale bez zadnych argumentow za i przeciez.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kenadams @danielwro dzisiejsze pytanie w innym watku zainspirowalo mnie do siegniecia do zrodel i przy okazji znalazlem cos odnosnie naszej dyskusji o "physical address" sprzed 2 tygodni:

(a) General.  Unless otherwise specified, for purposes of this chapter, including § 316.2 (a)(3), (a)(5), and (a)(6), an alien's residence is the same as that alien's domicile, or principal actual dwelling place, without regard to the alien's intent, and the duration of an alien's residence in a particular location is measured from the moment the alien first establishes residence in that location.

Residence during absences of less than one year. 

(i) An applicant's residence during any absence of less than one year shall continue to be the State or Service district where the applicant last resided at the time of the applicant's departure abroad.

[1] https://www.ecfr.gov/current/title-8/chapter-I/subchapter-C/part-316/section-316.5

Edytowane przez Xarthisius
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xarthisius napisał:

@kenadams @danielwro dzisiejsze pytanie w innym watku zainspirowalo mnie do siegniecia do zrodel i przy okazji znalazlem cos odnosnie naszej dyskusji o "physical address" sprzed 2 tygodni:

(a) General.  Unless otherwise specified, for purposes of this chapter, including § 316.2 (a)(3), (a)(5), and (a)(6), an alien's residence is the same as that alien's domicile, or principal actual dwelling place, without regard to the alien's intent, and the duration of an alien's residence in a particular location is measured from the moment the alien first establishes residence in that location.

Residence during absences of less than one year. 

(i) An applicant's residence during any absence of less than one year shall continue to be the State or Service district where the applicant last resided at the time of the applicant's departure abroad.

[1] https://www.ecfr.gov/current/title-8/chapter-I/subchapter-C/part-316/section-316.5

W sumie nie wiem co ten zacytowany chapter mówi ważnego dla mnie :)

ale dzięki za link bo imho ważniejsze są te -  b/5/i-ii oraz c/1/i-ii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Xarthisius said:

@kenadams @danielwro dzisiejsze pytanie w innym watku zainspirowalo mnie do siegniecia do zrodel i przy okazji znalazlem cos odnosnie naszej dyskusji o "physical address" sprzed 2 tygodni:

(a) General.  Unless otherwise specified, for purposes of this chapter, including § 316.2 (a)(3), (a)(5), and (a)(6), an alien's residence is the same as that alien's domicile, or principal actual dwelling place, without regard to the alien's intent, and the duration of an alien's residence in a particular location is measured from the moment the alien first establishes residence in that location.

Residence during absences of less than one year. 

(i) An applicant's residence during any absence of less than one year shall continue to be the State or Service district where the applicant last resided at the time of the applicant's departure abroad.

[1] https://www.ecfr.gov/current/title-8/chapter-I/subchapter-C/part-316/section-316.5

Dzięki @Xarthisius, nie spodziewałem się że jest w kodeksie aż tak precyzyjna odpowiedź na moje pytanie :) przy okazji, zainteresował mnie paragraf (c)(2):

Quote

Claim of nonresident alien status for income tax purposes after lawful admission as a permanent resident. An applicant who is a lawfully admitted permanent resident of the United States, but who voluntarily claims nonresident alien status to qualify for special exemptions from income tax liability, or fails to file either federal or state income tax returns because he or she considers himself or herself to be a nonresident alien, raises a rebuttable presumption that the applicant has relinquished the privileges of permanent resident status in the United States.

Nie zastanawiałem się nad tym wcześniej, ale jak wyglada rozliczenie podatku w przypadku nieobecności nieprzekraczającej 1 roku? Jeśli dobrze rozumiem powyższy paragraf, próba wymigania się w ten sposób może się źle skończyć. Jak w takim razie rozlicza się podatek żeby nie zapłacić dwa razy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, kenadams said:

Dzięki @Xarthisius, nie spodziewałem się że jest w kodeksie aż tak precyzyjna odpowiedź na moje pytanie :) przy okazji, zainteresował mnie paragraf (c)(2):

Nie zastanawiałem się nad tym wcześniej, ale jak wyglada rozliczenie podatku w przypadku nieobecności nieprzekraczającej 1 roku? Jeśli dobrze rozumiem powyższy paragraf, próba wymigania się w ten sposób może się źle skończyć. Jak w takim razie rozlicza się podatek żeby nie zapłacić dwa razy?

Pytasz tylko o ten rok? Pierwszy rok rezydentury jest "specjalny", IRS ma osobne zasady (Dual-status alien jest fraza do googlania), ale szczegolow nie znam. Potem IRS malo obchodzi gdzie mieszkasz, musisz sie rozliczac z dochodow z calego swiata. Jakas czesc z tych dochodow nie podlega podatkowi ($85k ? ale to zupelnie z glowy wiec moze byc zupelnie inna kwota). Takie rzeczy to tylko rozgarniety radca podatkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...