Skocz do zawartości

Portland, Oregon. Is anybody here?


Jacek87

Rekomendowane odpowiedzi

Hejko!

W moich rozważaniach na temat miejsca, w którym chciałbym zamieszkać po przeniesieniu do US póki co przoduje Portland w stanie Oregon. Nie byłem tam, dotychczas zwiedziłem trochę wschodnie wybrzeże, więc wszelkie informacje nt Portland i Oregonu czerpałem z Internetu. Jest tu ktoś z Portland lub chociaż z Oregonu, kto mógłby pewne rzeczy potwierdzić, lub zaprzeczyć?

Oprócz formalnych prawno-ekonomicznych kwestii z różnych stron tematycznych, wikipedii i zillow (do sprawdzenia cen nieruchomości), trafiłem również na taki całkiem przyjemny opis http://www.adamantwanderer.com/interesujace-fakty-portland-oregon/
Zamówiłem też opisywaną tam książkę “Fugitive and Refugees” Chucka Palahniuka (Wyszła po polsku: "Uchodźcy i Wygnańcy", 21zł za nową już z przesyłką na allegro :)) i dosłownie 2h temu dostałem smsa z Inposta, że czeka już na mnie w paczkomacie.

:)

Edytowane przez Jacek87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem, że w Oregonie nie ma podatku od sprzedaży natomiast jest dość wysoki podatek stanowy (prawie najwyższy w USA), docelowo wygląda to chyba na korzyść, ale jak jest realnie? Czy ten stanowy mocno daje w kość? (Zdaję sobie sprawę, że to bardzo subiektywne odczucie i wszystko zależy od wielu czynników, jednak każdą opinię chętnie przeczytam).

Z jakiej części Oregonu jesteś?
Czy jest tak deszczowo jak to opisują? Wyczytałem, że Portland jest bardzo deszczowe oraz spotkałem się z komentarzami, że wcale nie jest tak źle.
Jakbyś mógł pokrótce opisać jak odczuwasz klimat Oregonu w stosunku do klimatu Polski? Tzn czy lata są upalne czy umiarkowane, jak to wygląda wiosną i jesienią? Czy przyroda jest zielona czy raczej stepy i sucho? Jak wilgotność?

Oregon jawi się jako tzw "liberalny" stan (w kontekście politycznym), tzn republikanie nie mają tam raczej nic do powiedzenia (przynajmniej tak jest jeśli chodzi o Portland), czy w jakiś sposób jest to widoczne w kontaktach z ludźmi? Mógłbyś pokrótce scharakteryzować takiego "statystycznego oregończyka" ? Gdzieś wyczytałem, że Oregon jako pierwszy stan zdekryminalizował posiadanie WSZYSTKICH narkotyków, czy to prawda? I jeśli tak, to czy Oregończycy nadużywają dragów i może to być niebezpieczne, czy raczej nie ma z tym problemu i liberalna polityka w tym względzie się sprawdza i jak ktoś coś bierze to nie na ulicy a w zaciszu domowym?

Na stronie (której nie mogę teraz znaleźć) odnalazłem ranking stanów, Oregon wypadał jakoś na 18 miejscu najlepszych stanów do życia, jednak w kategorii "bezpieczeństwo" był dość daleko (ponad 40 miejsce), czy rzeczywiście można tam się czuć niebezpiecznie? Jakie są Twoje doświadczenia?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek87 napisał:

Wyczytałem, że w Oregonie nie ma podatku od sprzedaży natomiast jest dość wysoki podatek stanowy (prawie najwyższy w USA

To prawda. Stanowy incom tax to niecałe 7%. Były próby zamiany to na podatek sprzedaży ale większość tubylców zawsze głosowała przeciwko. Sa różne zdania na ten temat. Np takie że incom też płacą tylko legalnie pracujący a ten od sprzedaży placiliby wszyscy, także nielegalni, którzy pracują na czarno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej części Oregonu jesteś?
Czy jest tak deszczowo jak to opisują? Wyczytałem, że Portland jest bardzo deszczowe oraz spotkałem się z komentarzami, że wcale nie jest tak źle.
Jakbyś mógł pokrótce opisać jak odczuwasz klimat Oregonu w stosunku do klimatu Polski? Tzn czy lata są upalne czy umiarkowane, jak to wygląda wiosną i jesienią? Czy przyroda jest zielona czy raczej stepy i sucho? Jak wilgotność?

 

mieszkam 15 mil na południe od Metro Area którą tworzą Portland i kilka, jeśli nie kilkanaście przyległych miejscowosci. Razem ponad milion mieszkańców. Przed przeprowadzką mieszkałem w Beaverton, jednym z miast Metro Area (ok. 100 tys. mieszkańców), główne, światowa siedziba Nike. Ta najbardziej przyjemna część gdzie mieszkam to Willamette River Valey z zyznymi ziemiami, dobrym klimatem, piękną, zielona przyrodą i dobrym klimatem. W tej chwili wilgotność wynosi 39%, nie jest tak jak w NY czy na Florydzie. Oddychamy normalnie. Dalej na wschód za górami zwanymi Kaskadami jest East Oregon a tam preria. A za górskim pasmem na zachód ode mnie jest wybrzeże Pacyfiku. Z deszczem nie jest tak strasznie w zimie popaduje ale nawet jeśli my "mokniemy" czasem to mieszkańcy Seattle "rdzewieją". Zima że śniegiem leżącym ponad tydzień była tu może że trzy razy a mieszkam tu 12 lat. W takiej sytuacji Oregon jest nieczynny, nie pracujemy, siedzimy w domu i czekamy aż śnieg stopnieje. Nie używa się soli na drogach, największy mróz jakiego tu zaznalem ro minus 9°C. W tym roku śniegu nie było a ekstremalny mróz jaki się zdarzył to chyba minus 4C. Dojrzewają figi (na moim backyardzie) oraz kiwi i arbuz. Latem potrafi przyjrzeć do 40°C, czasem więcej. Od połowy czerwca do połowy września nie zdarza się "mierzalny" deszcz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek87 napisał:

Oregon jawi się jako tzw "liberalny" stan (w kontekście politycznym), tzn republikanie nie mają tam raczej nic do powiedzenia (przynajmniej tak jest jeśli chodzi o Portland), czy w jakiś sposób jest to widoczne w kontaktach z ludźmi? Mógłbyś pokrótce scharakteryzować takiego "statystycznego oregończyka" ? Gdzieś wyczytałem, że Oregon jako pierwszy stan zdekryminalizował posiadanie WSZYSTKICH narkotyków, czy to prawda? I jeśli tak, to czy Oregończycy nadużywają dragów i może to być niebezpieczne, czy raczej nie ma z tym problemu i liberalna polityka w tym względzie się sprawdza i jak ktoś coś bierze to nie na ulicy a w zaciszu domowym?

Oregon i Waszyngton uchodzą w USA za najbardziej "europejskie" stany. Jest czysto, nie tak jak w NYC. Wynika to pewnie z tego ze tych co sie najbardziej lubia strzelać i bałaganić jest ok. 3%, wiekszosc mieszka w NE Portland i tam do siebie strzelają. Kto nie musi to tam nie zagląda.  Metro Area jest niebieska, resztę czerwona. Niedawno republikańskie Countys w referendum zagłosował za przyłączeniem do czerwonego Idaho ale wątpię czy ta operacja przejdzie.

Od kilku lat marycha jest legalna, co do innych dragow to nieprawda, co nie znaczy że nikt nie "wciąga", problem z  narkotykami, bezdomnymi taki sam jak wszędzie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek87 napisał:

Na stronie (której nie mogę teraz znaleźć) odnalazłem ranking stanów, Oregon wypadał jakoś na 18 miejscu najlepszych stanów do życia, jednak w kategorii "bezpieczeństwo" był dość daleko (ponad 40 miejsce), czy rzeczywiście można tam się czuć niebezpiecznie? Jakie są Twoje doświadczenia?

Opieram się na własnych spostrzeżeniami, nie na statystykach. Wg mnie jest tu bardzo spokojnie, jak się nie wloczysz po nocach w podejrzane miejsca to że zdziwieniem dowiesz się w wiadomościach że jakiegoś gościa, żądnego wrażeń  zastrzelono pod "gentleman club". Tak jak wszedzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...