Skocz do zawartości

Polskie, a amerykańskie tytuły naukowe - wiza pracownicza


xPiotreq01

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Dzień dobry,

Krótka piłka, przechodzę od razu do rzeczy :) Czy polski inżynier (7 semestrów - 3,5 roku) równa się amerykańskiemu bachelor's degree? Czy polski magister-inżynier (dodatkowe 3 semestry - 1,5 roku) równa się amerykańskiemu master's degree? Co oznacza "akredytowana uczelnia"?

Zadaję te pytania, bo wszędzie można znaleźc informacje, że do uzyskania wizy pracowniczej H-1B niezbędne jest posiadanie tytułu równoważnego do amerykańskiego bachelor's degree, lub jeszcze lepiej master's degree, do tego z akredytowanej uczelni. O jaką akredytację chodzi? Czy polskie uczelnie są akredytowane? Chciałbym po prostu nie mieć już żadnych wątpliwości.

Pozdrawiam

Napisano

To chyba nie ma prostego przełożenia

W Polsce pomiędzy maturą a doktoratem są dwa stopnie naukowe: Licencjat + Magister.

W USA są trzy: Associate, Bachelor i Master

Polski Licencjat to 1/3 drogi do doktoratu. Amerykański Bachelor to 1/2 drogi do doktoratu. Z tego powodu nie zawsze Licencjata polskiego zrównuje się z Bachelorem. Podkreśla się też że w polsce programy typu master (np MBA) oferowane są jako studia podyplomowe (po zdobyciu tytułu magistra) czyli sensu stricto są "czymś więcej" niż magistrem.

Kiedyś jak nie było licencjata w Polsce było jakby prościej bo Magister to była połowa drogi do doktoratu czyli ... to samo co Bachelor. Aczkolwiek wiele osób podkreśla, że magister to "ostatni" przed doktoratem stopień naukowy czyli powinien to być ... Master.

Dla programu H1-B jak masz magistra to na 100% powinieneś spełniać wymogi. Jak masz licencjata (inżyniera) to wg mnie chyba sytuacja jest nieostra ale chyba w wymaganiach jest Bachelor lub inny "4 year degree" - 3.5 roczny kurs chyba nie spełni tych wymogów. Ale będąc 100% uczciwym muszę podkreślić, że wiele kancelarii imigracyjnych specjalizujących się w obsłudze wiz H1-B na swoich "polskojęzycznych" stronach podkreśla, że tytuł licencjata jest minimalnym wymaganiem. Zawsze mnie zastanawiało jak to załatwiają, ale może istnieją wypracowane "niepisane" reguły, które powodują, że Ambasada uznaje tytuł licencjata. Czytając literalnie przepisy poziom licencjata nie spełania wymogu "4 year degree"

Napisano
1 hour ago, xPiotreq01 said:

O jaką akredytację chodzi? Czy polskie uczelnie są akredytowane?

Jezeli jestes na uczelni panstwowej to tak, jest akredytowana. Tu chodzi o jakies obskurne prywatne ktore wydawaja papierki niczego warte.

Zeby bylo zabawniej, nie ma jednoznacznego przelozenia polskich stopni. Kazda uczelnia i kazdy pracodawca moze to robic inaczej. Widzialam jak polski magister byl uwazany jako Master's, widzialam tez jako Bachelor's. 

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...