Jump to content

Pierwszy i ostatni rok nauki w High School i studia w Polsce


Recommended Posts

Witam,

będziemy wyjeżdżać z synem na rok do Stanów z przyczyn zawodowych. Syn jest aktualnie w 3 klasie liceum, po szkole podstawowej, czyli został mu ponad jeden pełny rok szkolny do polskiej matury. Trzecią klasę dokończy teraz w Polsce, więc w Stanach powinien pójść do ostatniej klasy High School. Po tym roku w Stanach chciałby wrócić do polski i studiować medycynę, mamy jednak szereg wątpliwości czy jest to możliwe do zrealizowania.

Czy nauka w amerykańskim liceum (w Polsce ma raczej dobre oceny, ale nie wybitne) biologii, chemii, fizyki na poziomie rozszerzonym może sprawić mu problem?

Od czego zależy, czy po roku w High School dostanie jedynie zaświadczenie o uczęszczaniu, czy High School Diploma?

Czy jeszcze zanim wyjedziemy możemy się jakoś zabezpieczyć i być pewnym, że on ten dyplom dostanie?

Czy on może wybrać jakie przedmioty będzie realizował "w rozszerzeniu" i zarazem jakie będą AP or H na dyplomie?

Czy kuratoria w Polsce stawiają jakieś problemy trakcie procesu nostryfikacji? Jakieś dodatkowe egzaminy? Zdajemy sobie sprawę z zawiłości tego procesu, czytałem inne wątki na ten temat na forum i doszły mnie słuchy, że kuratoria potrafią robić dodatkowe problemy. 

 

Link to comment
Share on other sites

Twój syn nie będzie się uczył jednocześnie Biologii, Chemii i Fizyki w jednym roku High School. Będzie on miał 5-7 przedmiotów: Angielski, Matematykę, Coś z Science (Biologia lub Chemia lub Fizyka), coś z social study (Historia XX wieku np), Coś z art + 1 dodatkowy obieralny (ewentualnie dwa).

W Amerykańskim liceum każdego z tych przedmiotów uczysz się przez rok (za to codziennie). Więc jak wybierze Chemię np to będzie się ją uczył od podstaw. Kurs Chemii w liceum jest roczny, a nie 4-letni

To czy dostanie Diploma zależy ile kredytów mu zaliczą z Polskiego liceum (wg mnie powinien dostać Diploma)

Ale wg mnie na medycynę go nie przyjmą na podstawie US High School Diploma (może się mylę). Program AB jest dwuletni więc też go nie zrobi. Wg mnie będzie musiał albo powtorzyć 4tą klasę w Polsce albo tylko podejść pod maturę. Wyniki matury są wstępem na medycynę jak rozumiem.

Nauka w amerykańskim liceum nie sprawi mu problemu o ile ma opanowany w miarę OK język angielski.

On może wybierać przedmioty ale czy przyjmą go na AP czy H to nie wiadomo. Moje dzieci po transferze z Polski przez pierwszy rok nie chcieli przyjąć.

Kuratoria z tego co wiem to robią problemy. Gdyż program 4tej klasy w liceum jest absolutnie inny niż 4tej klasy w Polsce w liceum.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, johnmc said:

Od czego zależy, czy po roku w High School dostanie jedynie zaświadczenie o uczęszczaniu, czy High School Diploma?

Zalezy zupelnie od regulaminow w danej szkole/district. Te regulaminy bardzo sie roznia. Niektore szkoly/district wydaja HS diploma, inni tylko transcript za ten jeden rok. 

3 hours ago, johnmc said:

Czy jeszcze zanim wyjedziemy możemy się jakoś zabezpieczyć i być pewnym, że on ten dyplom dostanie?

Jezeli wiesz gdzie dokladnie bedziesz mieszkal, i gdze syn bedzie zapisany na ten rok, mozesz napisac mejla do danej szkoly/district'u i powinni ci z gory powiedziec jak traktuja takie sprawy. Adresy mejlowe znajdziesz w necie. Mozesz tez dzwonic, jezeli masz jakies szczegolniejsze pytania - w szkolach amerykanskich jest nacisk na dobra komunikacje z rodzicami. 

 

3 hours ago, johnmc said:

Czy on może wybrać jakie przedmioty będzie realizował "w rozszerzeniu" i zarazem jakie będą AP or H na dyplomie?

Na dyplomie nie ma wypisanych przedmiotow, chociaz moze byc napisane "with honors." To zalezy od danej szkoly. Na transcript bedzie zanotowane czy dany przedmiot byl H czy AP. llosc oferowanych przedmiotow na poziomie AP - to zupelnie zalezy od szkoly. Niektore maja wiecej, inne znacznie mniej. W liceum corki miedzynarodowi uczniowie musieli zdac 'placement test' zeby dostac sie na AP przedmioty z matematyki i nauk scislych. Jezeli syn nie zna dobrze angielskiego moze wypasc nie najlepiej na takim tescie nawet jezeli zna material. 

3 hours ago, johnmc said:

Czy kuratoria w Polsce stawiają jakieś problemy trakcie procesu nostryfikacji? 

Czesto tak. Znam 3 mlode osoby z Polski ktore wyjechaly na rok nauki do US w ramach wymiany. Dwie skonczyly 12sta klase w USA (ta trzecia byla tu w jedenastej.)  Wszystkie powtarzaly ten amerykanski rok w Polsce, glownie zeby zdac mature. Bo faktem jest, ze ten rok bedzie wygladal zupelnie inaczej niz poprzednie szkolenie.

Edited by katlia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2022 at 3:19 PM, katlia said:

(...)W liceum corki miedzynarodowi uczniowie musieli zdac 'placement test' zeby dostac sie na AP przedmioty z matematyki i nauk scislych. Jezeli syn nie zna dobrze angielskiego moze wypasc nie najlepiej na takim tescie nawet jezeli zna material. (...)

Tu masz 100% racji. To nawet nie chodzi o brak wiedzy a  brak specjalistycznego słownictwa z matematyki i nauk ścisłych.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...