Skocz do zawartości

Podatki na wizie L1B


Rekomendowane odpowiedzi

Od Listopada 2020 przebywam w Stanach na projekcie na wizie B1. Od września jestem na wizie L1B.

Jestem zatrudniony przez polski oddział firmy. Od września jestem na oddelegowaniu do amerykańskiego oddziału. Pensję mam wypłacaną w Polsce. Składki społeczne opłacane są w Polsce. Podatki były odprowadzane od września w USA wraz z Social Seciurity i Medicare.

W 2021 spędziłem w USA ponad 270 dni, a moim pierwszym dniem pobytu w 2021 był 1 stycznia.

Z informacji jakie znalazłem na stronie IRS stałem się rezydentem podatkowym w USA z racji spełniania warunków w Substantial Presence Test (Publication 519).

  • 1.      Czy mogę skorzystać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku przekroczenia 183 dni i zostać uznanym tylko za rezydenta podatkowego w Polsce?

  • 2.      Czy muszę zapłacić podatek w USA tylko za okres pobytu na wizie L1B czy również B1 kiedy nie byłem na oddelegowaniu?

  • 3.      Czy konieczne jest rozliczenie się z globalnego dochodu w USA i raportowanie sald kont bankowych w Polsce?

  • 4.      Jako rezydent którego kraju zostanę uznanym (w Polsce jestem zameldowany w domu rodzinnym, moje wizyty to krótkie zjazdy co 2-3 miesiące, nie jestem w związku małżeńskim i nie posiadam dzieci, mam umowę o prace w Polsce z podpisanym aneksem o oddelegowanie do amerykańskiego oddziału)?

  • 5.      Czy jest możliwość zadania poproszenia IRS o interpretację mojej sytuacji?

  • 6.      Jakie konsekwencję spotkają mnie w przypadku niewłaściwego rozliczenia podatkowego w Stanach?

ZZa wszelką pomoc z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, loczi24 said:

 

 

6.      Jakie konsekwencję spotkają mnie w przypadku niewłaściwego rozliczenia podatkowego w Stanach?

 

Przewaznie nic, w najgorszym razie musisz tylko doplacic... lub dostaniesz zwrot. Powazniejsze konsekwencje sa przewaznie kiedy sie olewa rozliczenia podatkow. 

Co do innych pytan - nie mozesz zapytac w HR? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, loczi24 said:

1.      Czy mogę skorzystać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku przekroczenia 183 dni i zostać uznanym tylko za rezydenta podatkowego w Polsce?
 

To tak nie działa, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wyłącza podatkową rezydencję w jednym z krajów. Nadal masz obowiązki podatkowe w obu krajach. Ona defniuje jak możesz cześciowo odliczyć sobie obowiązki podatkowe w jednym z tych krajów po zapłaceniu podatku w drugim. Niestety obowiązująca od 2021 forma odliczeń w Polsce jest bardzo niekorzystna. Ulga abolicyjna praktycznie została zniesiona. Nie wiem ile zarobiłeś ale spodziewam się, że będziesz płacił podatek w obu krajach. W obu możesz być uznany za pełnego rezydenta podatkowego za ten rok z koniecznością raportowania dochodów z całego świata.

1 hour ago, loczi24 said:
  • 2.      Czy muszę zapłacić podatek w USA tylko za okres pobytu na wizie L1B czy również B1 kiedy nie byłem na oddelegowaniu?

To pytanie do doradcy podatkowego. Nie jesteśmy pewnie w stanie Tobie kompetentnie i odpowiedzialnie odpowiedzieć. Umiem sobie wyobrazić, że status nie ma znaczenia. Niezależnie czy byłeś na B1 czy na L1B możesz mieć te same zobowiązania podatkowe w USA w roku w którym jesteś w USA rezydentem podatkowym.

1 hour ago, loczi24 said:
  • 3.      Czy konieczne jest rozliczenie się z globalnego dochodu w USA i raportowanie sald kont bankowych w Polsce?

Jako rezydent podatkowy USA - TAK (konta tylko te, które mają ponad 10k). A sam sobie odpowiedziałeś, że tym rezydentem jesteś (substantial presence test)

2 hours ago, loczi24 said:
  • 4.      Jako rezydent którego kraju zostanę uznanym (w Polsce jestem zameldowany w domu rodzinnym, moje wizyty to krótkie zjazdy co 2-3 miesiące, nie jestem w związku małżeńskim i nie posiadam dzieci, mam umowę o prace w Polsce z podpisanym aneksem o oddelegowanie do amerykańskiego oddziału)?

Wg mnie za rok 2021 - miałeś wtedy umowę o prace z Polską firmą do września (ponad 6 miesięcy) (tak działała wiza B1) możesz być uznany za rezydenta Polsce, przez co stajesz się rezydentem w obu krajach. Od roku 2022 gdy już tylko pracujesz w USA na wizie L1B jesteś tylko rezydentem w USA (wg mnie - doradca podatkowy może mieć inną opinię)

 

Generalnie dobry międzynarodowy doradca podatkowy to dla ciebie konieczność - nie wiem czy firma za rok transferu zaoferowała Tobie to jako benefit czy nie. Jak nie to wg mnie musisz się na takowego wykosztować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dziękuje za odpowiedzi.

Niestety mój HR tego kompletnie nie ogarnia w mojej opinii. Chcą zapłacić podatek tylko w Polsce i rozliczyć się ze mną według polityki wyrównania podatkowego (tak, abym nie był stratny finansowo).

Z tego co udało mi się ustalić z internetu to przy przekroczeniu 183 dni podatki muszą być zapłacone w kraju oddelegowania od pierwszego dnia pobytu, a odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy w Polsce stanowić będą nadwyżkę w rozliczeniu rocznym z polskim Urzędem Skarbowym.

Na ten moment firma zapewnia nam doradcę podatkowego do rozliczenia podatku w Polsce. Trwają ustalenia, aby zakres usług obejmował tez rozliczenie w USA bo jak rozumiem wypełnić 1040 i złożyć go trzeba.

Czy w przypadku konieczności odprowadzenia podatku w USA z całego roku będzie też trzeba zapłacić podatek stanowy czy tylko federalny?

Znalazłem też coś takiego w publikacjach IRS jak "effectively connected with trade or business", więc podejrzewam, że mój dochód z B1 pod to podlega.

Jak uda mi się coś więcej ustalić to podzielę się tym na forum. Może przyda się to komuś w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, loczi24 said:

Czy w przypadku konieczności odprowadzenia podatku w USA z całego roku będzie też trzeba zapłacić podatek stanowy czy tylko federalny?

Oba. Co więcej jeśli county, gdzie mieszkasz ma jeszcze swój własny podatek dochodowy to też musisz się z nim rozliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć Wszystkim!

Chciałbym odświeżyć ten temat, aczkolwiek moja sytuacja wygląda nieco inaczej:

  1. 17 lutego wyjechaliśmy z Polski.
  2. Przed wyjazdem zgłosiliśmy wyjazd na 3 lata w gminie, sprzedaliśmy auto, zleciliśmy agencji nieruchomości wynajem naszego mieszkania.
  3. Od 20 lutego jestem zatrudniony przez amerykański oddział firmy. Wypłatę dostaję na konto w amerykańskim banku.
  4. Do 15stego lutego pracowałem w Polsce, więc rozumiem, że muszę się z tego rozliczyć w PIT.
  5. Dodatkowo mieszkanie jest wynajmowane, od czego co miesiąc odprowadzam podatek.

W związku z tym, że przebywamy US już 8 miesięcy, a więc powyżej 183 dni, czy dobrze rozumiem, że powinienem zgłosić w polskim urzędzie skarbowym zmianę kraju rezydencji podatkowej?

Czy to, że mamy mieszkanie, które jest wynajmowane, nie stanowi tutaj problemu?

Chciałbym się upewnić że mogę rozliczać się z mieszkania w PL a z dochodów z pracy w US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie jestem prawnikiem i doradcą podatkowym więc nie biorę odpowiedzialności za wypowiadziane tutaj opinie.

W roku 2023 będziesz rezydentem podatkowym w USA (tzw resident alien) gdyż spełnisz kryteria "substantial presence test", cyzli masz obowiązek rozliczyć się z wszystkich dochodów z całego świata w amerykańskim IRS w tym dochodów z Polski z tytułu umowy o pracę i wynajmu mieszkania. To nie koniecznie oznacza OPODATKOWANIE w USA Polskiego dochodu. W USA obowiązuje Ciebie te same ulgi i odliczenia jak obywateli.

W Polskim US nie składa się oświadczenia o zmianie kraju rezydencji. Nie ma takiej formy ani takiej formuły prawnej jak "zmiana kraju reZydencji" Rezydentem się jest w Polsce albo nie jest. Polskiego US nie obchodzi że równocześnie możesz być rezydentem w innym kraju. I tak Polski obywatel, który utrzymuje w Polsce "ośrodek interesów życiowych" (rodzinnych, majątkowych, ekonomicznych) podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (czyli musi deklarować i opodatkować dochód z całego świata)

W roku 2023 polski Urząd Skarbowy może (albo nie) uznać że nadal utrzymujesz w Polsce ośrodek interesów życiowych (wyjechałeś tymczasowo na relatywnie krótki czas - 3 lata, utrzymujesz majątek w Polsce i osiągasz z niego dochody - to może wypełniać przesłanki utrzymania ośrodka interesów życiowych na terenie RP w rozumieniu Polskiego Urzędu Skarbowego).

Najbezpieczniej byś zrobił jakbyś wystąpił o indywidualną interpretację podatkową - powinno to być dla Ciebie wiążące.

Jeśli POlski US uzna że utrzymujesz ośrodek interesów życiowych w Polsce to będziesz rezydentem podatkowym w obu krajach i musisz zgłosić i OPODATKOWAĆ dochody z USA w Polsce. Obowiązuje metoda rozliczenia proporcjonalnego. Czyli de facto dopłacenie podatku do wysokości 32% w Polsce (W USA podatki są niższe niż w Polsce). PIS de facto usunął ulgę abolicyjną więc dopłata może być znacząca. Np jeśli zarobiłeś 100k USD i podatek wyniósł 15k to dopłata może wynieść około 17k - rozliczenie może być bardziej złożone bo chyba przysługują ci ulgi "delegacyjne" ale te też chyba są obecnie ograniczone (przez ten sam PIS) do 30 dni w roku chyba (mogę się mylić)

Jeśli Polski US uzna i potwierdzi, że w ich rozumieniu nie utrzymujesz ośrodka interesów życiowych w Polsce to nie będziesz rezydentem podatkowym w Polsce i rozliczycz dochód i podatki tylko i wyłącznie od dochodu uzyskanego na terenie Polski.

Wg mojej oceny zostaniesz uznany za rezydenta podatkowego w obu krajach. W USA ze względu na substantial presence test, w Polsce ze względu na polskie obywatelstwo i utrzymywanie w Polsce ośrodka interesów życiowych.

Oczywiście wystąpienie o indywidualną interpretację nie jest obowiązkowe. Możesz "sam zinterpretować". Aczkolwiek jakbyś dokonał interpretacji niezgodnej z interpretacją US a po powrocie (za te 3 lata) przywiózł jakąś znaczącą gotówkę albo próbował ją przelać do Polski to US może się zainteresować czy aby na 100% ją opodatkowałeś w Polsce i wówczas może być nałożona na nią stawka 75% podatku jako podatku od dochodów nieujawnionych.

To są grząskie tematy :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą analizę. Wyczytałem w paru miejscach, że można zgłosić do polskiego US zmianę rezydencji i w ten sposób rozliczać się tylko z dochodów w kraju. Wygląda na to, że jednak skontaktuję się z jakimś doradcą podatkowym, bo wolę nie interpretować tej sytuacji na własną rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zgłosić zmianę miejsca zamieszkania co nie jest równoznaczne ze zmianą rezydencji. Jest to mylne przeświadczenie, które funkcjonuje gdzieś w opinii (ale spotkałem się z tym już parę razy), że zgłaszając zmianę miejsca zamieszkania zmieniam z automatu rezydencję. Kontakt z doradcą byłby wysoce wskazany. Niech ci pomoże on jak w Twojej konkretnej sytuacji należy interpretować Art 3 pkt 1, podpunkt 1a, ustęp 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Brzmi on:

Art. 3.
1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Update: Na początku tego roku byłem z wizytą w PL, przy okazji odwiedziłem urząd skarbowy, zgłosiłem zmianę zamieszkania i upewniłem się, że w moim przypadku mam obowiązek z rozliczenia się tylko z dochodów uzyskanych w PL.

Teraz pozostaje kwestia rozliczenia się z IRS i w związku z tym mam parę pytań:

  1. Czy da się to zrobić samodzielnie, np. przez turbotax, biorąc pod uwagę, że muszę zgłosić moje zarobki z PL (praca na etacie przed wyjazdem, wynajem mieszkania po, konta bankowe?)?
  2. Czy konieczne jest zrobienie tego poprzez biuro podatkowe, a jeśli tak, to z jaką opłatą za taką usługę trzeba się liczyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...