Skocz do zawartości

Nieważna zielona karta - podróż do USA


Rekomendowane odpowiedzi

1 minute ago, Xarthisius said:

@jstark wytlumacz jeszcze jak to wszystko o czym piszesz ma sie do tego czy OP powinnien ubiegac sie o wize B2 / ESTA przed wyjazdem do USA? Tak jak wczesniej prosilem: skoncz te dyskusje.

a czy OP o ktorym piszesz mial moze GC ?

bo jak tak - to zastanawia mnie twoje pytanie , a jak nie - to masz racje , relevance

Teraz - zadajesz pytanie i prosisz o konczenie dyskuji - dual-personality czy zapomniales dopisac "pytanie retoryczne"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha, ciekawa dyskusja. Tylko teoria to teoria, a w praktyce wyglada zupelnie inaczej. Czy Ty powaznie myslisz, ze IRS ma czas i zasoby ludzkie, zeby scigac dla paru dolarow takiego Janusza, ktorego roczne dochody w PL to ok. 20.000 $ ??? Przepis, ktory cytujesz jest wykorzystywany w sprawach, gdzie majatek takiego bylego LPR jest liczony w milionach dolarow i calkowity koszt prowadzenia postepowania nie bedzie wiekszy, niz naleznosc podatkowa. USA to nie PL, gdzie kwota w wezwaniu do zaplaty jest nizsza niz koszty wysylki tego wezwania. tam rocznie jest rozpatrywanych setki tys. spraw imigracyjnych i tyle samo podatkowych i wierz mi, ze nikt nie bedzie zawracal sobie glowy jakims bylym rezydentam z kraju 3 swiata. 

Co do USCIS i podatkow. Jedyna sytuacja, kiedy USCIS sprawdza Twoje podatki to w trakcie procesu naturalizacji (wylacznie ostatnie 5 lat) lub ewentualnie kiedy prowadzone jest przed sądem imigracyjnym postepowanie ws. odebrania Ci statusu rezydenta. 

Reasumujac. USCIS ma gleboko w d... Twoje podatki, IRS podobnie, chyba ze beda mieli informacje, ze taki byly LPR ma majatek warty kilka baniek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i ok, tylko czegos nie rozumiem.. 

wszedzie, a takze i tu (no chyba, ze sobie cos zle zrozumialem) czytam, ze niewazne kiedy zaczne rezydencje w usa to i tak musze caly rok rozliczyc, a tym czasem - 

"For the part of the year you are a nonresident alien, you are taxed on income from U.S. sources only." czyli za 2022 potencjalnie tylko 3 miesiace musialbym rozliczyc?

a gdzie znajde "cos" o uldze $120k na dochody z outside usa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki!

piszesz - "ulga w pierwszym roku", czyli rozumiem, ze moge ja wykorzystać tylko raz w 2022, a pozniej juz pierwsze miesiące 2023 dochodu spoza usa mam w całości opodatkowane podwójnie (PL i USA)?

czyli tutaj jest ten aspekt niefajności aktywowania GC na koniec roku.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie tak. Z niektorych ulg i odliczen od podatku mozesz skorzystac, jak w roku podatkowym byles rezydentem pełne 12 miesiecy. Nie pamietam jakie to ulgi i nie wiem czy to sie tyczy takze tej ulgi, o ktorej wspomniales. Trzeba poszukac na necie, a najlepiej dac zrobic rozliczenie za pierwszy rok agencji. To nieduzy koszt, ok. 150$, ale tak bedzie najbezpieczniej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...