Skocz do zawartości

Wjazd do USA po porzuceniu LPR


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wam, 

mam pytanie, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi.  Z natury bardziej zyciowo - kazuistycznej. Jak wjechać do USA po utracie LPR? Poniżej lekkie podsumowanie.

Do USA jezdzilam na wizie turystycznej od 2016 roku, najdluzej na 6 tygodni, najkrocej 14 dni lacznie 4 razy. Stany mnie fascynowały, kocham krajobrazy i naturę.

W 2019 wylosowałam GC w loterii = przy pierwszym podejściu. Pojechaliśmy z mężem i synem na naszą życiową przygodę, którą mile wspominamy. Trwała ona 10 miesięcy. Z powodu covid oboje straciliśmy pracę i postanowiliśmy wrócić do Polski. Bez większego żalu.  Stany Zjednoczone jako miejsce turystyczne i Stany Zjednoczone jako miejsce do życia to dwie różne bajki. Żyło nam się na poziomie średnim. Dom jednorodzinny i relatywnie wysokie zarobki w Polsce  zamieniliśmy na "apartament" w San Fransisco i bardzo średnie zarobki. Mąż pracował w finansach na niemalże entry level a ja zdalnie prowadziłam firmę w Polsce i dorabiałam w biurze co spieniężało checki. Dziecko chodziło do szkoły podstawowej. Perspektywy były kiepskie. Postanowiliśmy wrócić do PL i wyjazd traktować jako dobre doświadczenie życiowe. Nie mieliśmy zamiaru wracać i szczególnie nie przejeliśmy się tym, że stracimy prawa do LPR i nasze GC (wydane na 10 lat oraz  nadane SSN)staną się nieważne gdy postanowimy nie wracać po 180 dniach. Z tego co wyczytałam moja GC i status LPR są już nieaktualne.

Mineły 3 lata od powrotu do kraju. I chcę wrócić ale na wczasy i zbijanie bąków, a nie na życie. Znów chcę pojechać do Yellowstone i ruszyć w wyprawę samochodową i odwiedzić dwóch znajomych. Chciałabym pojechać do USA na 3-5 tygodni. Zastanawiam się jak to zrobić by nie dostać zawrotki na lotnisku lub nie narazić się na jakiekolwiek zarzuty ze strony urzędników imigracyjnych. 

Wiem, że Polska została włączona do ESTA, ale nie wiem, czy mój przypadek nie jest na tyle wyjatkowy, że wymaga innych działań. Przecież jakiś urzędnik może sobie pomysleć (i w sumie logicznie), że skoro miałam LPR to chce wrócić do USA na stałe. Wrócić chcę, ale nie na stałe tylko na kilkutygodniowe wakacje i prawde powiedziawszy pewnie je powtarzać raz na kilka lat. Intencje mam jasne. GC mogę odesłać i zrzec się SSN jesli to potrzebne do wjazdu turystycznego. 

Czy któs byłby pomocny i mógłby powiedzieć jak się za to zabrać? Z góry dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedz. Nie wiem jak ta ESTA nawet działa. Czyli jak złoże wniosek to dostanę odpowiedź i mogę jechać korzystając z bramek automatycznej obslugi czy znow czeka mnie rozmowa z urzednikiem imigracyjnym? Boje się, że mi powie, że jest coś źle bo nie zrzekłam się LPR i wjazd na ESTA mi nie przysługuje. Wtedy powrót z lotniska byłby niezła traumą. 
Czyli najpierw ESTA i dopiero w razie odmowy oficjalna rezygnacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, marta255 napisał:

mogę jechać korzystając z bramek automatycznej obslugi czy znow czeka mnie rozmowa z urzednikiem imigracyjnym?

To jest zawsze mozliwe. W polskim paszporcie mam bardzo "blade" zdjecie i kiosk chyba go "nie widzi". Zawsze mnie odsyla do okienka. Co ciekawe, w Europie kiosk "czyta" wiec moze jakis inny powod jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlam info odnosnie I-407 na 

https://hk.usconsulate.gov/visas/immigrant-visas/u-s-lawful-permanent-residents-green-card-holders/abandoning-legal-permanent-resident-status/

i dalej czytam

Cytat

 

USCIS anticipates that processing times at the Eastern Forms Center, from receipt to completion, will be within 60 days, which does not include mailing time to or from outside of the United States.  You may also submit Form I-407 to a U.S. Customs and Border Protection officer at a U.S. port of entry.

Please prepare sufficient time to abandon your green card with Form I-407 before you register for Electronic System for Travel Authorization (ESTA) under the Visa Waiver Program (VWP).  Travelers who have questions or problem about ESTA should consult Customs and Border Protection (CBP).  Information about ESTA can be found on CBP’s website.

 

Czy pierwszy akapit nie przeczy drugiemu? Moge oddac formularz urzednikowi na lotnisku przylotu, ale z drugiej strony mam sie przygotowac na to, ze najpierw mam zlozyc wniosek i zarezerwowac czas potrzebny na rozpatrzenie zanim zloze wniosek o ESTA? To jak wjade? Na starych dokumentach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak złożysz I-407 przy wjeździe to powinni ci dać wjazd turystyczny w zamian. Możesz wysłać uprzednio I-407 i jak dostaniesz potwierdzenie, że zostało to przyjęte wtedy aplikować o ESTA.

Z urzędnikiem Imigracyjnym tak czy tak się spotkasz. Nie ma bramek automatycznych dla turystów.

Pytasz jak się za to zabrać. Ja bym zrzekł się GC najpierw.  W momencie jak dostaniesz potwierdzenie to wtedy aplikował o ESTA. Powinnaś dostać ją bez problemu. Wtedy na granicy nie będzie najmniejszego problemu - będziesz zwykłym turystą. Twoja historia jest przekonywującą. W razie czego powtórzysz ją na granicy. Osobiście uważam, że nie powinnaś mieć problemu z wjazdem turystycznym do USA.

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Update:

Zrobilam jak pisaliscie. Wyslalam I-407 po ok. 2 miesiacach dostalam odpowiedz, ze wiosek zostal zaakceptowany. Kilka dni odczekalam na wszelki wypadek by wnioskowac o ESTA. 

Po ok. 2 godzinach od wypelnienia ESTA przyszla pozytywna decyzja. 

Kupilam bilety i polecialam. Na granicy urzednik imigracyjny rozmawial, ze mna ok 2 minut - byla to najszybsza kontrola ze wszystkich moich kilku przylotow do USA - plan podrozy, - ooo a LPR Pani porzucila? -Tak. Covid i te sprawy. - Dobrze Pani zrobila. Witamy w USA. 

Siedze u znajomych i znow mam ten etap zachlysniecia sie USA, ale juz jadlam tu chleb i wiem, ze nie dam sie omotac po raz kolejny:)) Po raz kolejny wszystkim dziekuje za pomoc. 

Edytowane przez marta255
  • Upvote 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Odgrzebuję temat, może ktoś odpowie.

Moja zielona karta już dawno straciła ważność po opuszczeniu USA. Złożyłem wniosek ESTA jednak decyzja była negatywna dla mnie, z czym wiąże się moje pytanie: GC dołączyłaś do wniosku I-407 czy zostawiłaś sobie w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...