Skocz do zawartości

ESTA - przerwa pomiędzy pobytami


Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Czy wiecie może czy jest jakiś minimalny okres, który trzeba przebywać poza Stanami pomiędzy jednym a drugim pobytem na ESTA? Czy po przebywaniu w USA np. 2,5 miesiąca i powrocie do Polski na 2 tygodnie potem można znów wjechać na ESTA? Może ktoś był w podobnej sytuacji?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w przepisach takiego okresu.

Możesz wrócić nawet następnego dnia.

Ale nie koniecznie Ciebie wpuszczą. ESTA nie gwarantuje Tobie wjazdu, jedynie tylko to, że wolno Tobie wsiąść w samolot do USA i stanąć przed oficerem CBP z petycją wjazdu do USA. To on decyduje, czy zostaniesz wpuszczony do USA czy zawrócony z powrotem do Europy. ESTA nie może być traktowana jako wiza pobytowa. Po generalnie długim pobycie w USA i szybkim powrocie (znów z deklaracją pewnie, że na 3 miesiące) możesz się spodziewać, że oficerowi zapalą się wszystkie lampki ostrzegawcze, że nie traktujesz pobytu stricte turystycznie. Jest bardzo prawdopodobne, że po takiej akcji zostaniesz skierowany na "secondary". Zostaniesz dokładnie przessłuchany co robiłeś podczas ostatniego pobytu, zostanie sprawdzone ile masz pieniędzy i co planujesz turystycznie zrobić podczas planowanego pobytu, zostaniesz poproszony o odblokowanie komputera i smartfonu i urzędnicy z tłumaczem pobuszują w twoich mailach, smsach, komunikatorach w celu uwiarygodnienia Twoich zeznań. Jesli cel turystyczniy się nie potwierdzi, albo jeśli zostaniesz złapany na kłamstwie zostaniesz zawrócony do Europy, ESTA unieważniona i na przyloty nieimigracyjne będziesz miał "wilczy bilet" na bardzo długo..

Czy byli tacy? Nie jesteś pierwszy, który wymyślił traktowania ESTA / wizy turystycznej jako narzędzia do zamieszkania w USA. Internet jest pełen takich opowieści o nieludzkich pogranicznikach, którzy niesprawiedliwie zawrócili pasażera z granicy do kraju macierzystego.

Cytując klasyków: "Nie idźcie tą drogą"

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od tego trzeba było zacząć - to trochę zmienia. Masz silny powód, że nie chcesz przesiedzieć ESTA - chcesz wrócić do Polski aby dokończyć proces CR1. TO działa wg mnie na Twoją korzyść i wygasza pewne "czerwone lampki". Jakby co to musisz użyć tego argumentu - nie planujesz zostać nielegalnie Bo MUSISZ wrócić do Polski aby dokończyć proces CR1. Tak czy tak bym odczekał więcej niż 2 tygodnie. Powodzenia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mcpear  Ale z drugiej strony, na granicy moga pomyslec, ze OP chce sobie "przyspieszyc" emigracje, dostac sie do USA, anulowac aplikacje o CR1, i aplikowac o AoS. :P Wszystko zalezy od urzednika na ktorego trafi. Pamietam, jak dawno dawno temu wyladowalam w USA z wiza B2 i powiedzialam urzednikowi, ze jestem tutaj z (wtedy) chlopakiem obywatelem USA. Pamietam, ze pytal mnie o przyszle plany a ja odpowiedzialam, ze nie wiem, ze moze w przyszlosci bedziemy starac sie o wizy imigracyjne. Wpuscil mnie bez problemu, ale teraz wiem ze inny urzednik moglby stwierdzic, ze chce oszukac system i emigrowac na wizie B2. Wiem, ze to jest inna sytuacja niz ma OP, ale wedlug mnie koniec koncow nie wiadomo jak ktos odczyta jej intencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, mola said:

Takie rzeczy nie na ESTA.

Wydaje mi sie ze immediate relatives obywateli US moga robic AOS na Esta. Cos gdzies tak czytalam. Wiem ze ESTA wyklucza zmiane statusu na studencki czy pracowniczy.

Edit: ze zrodel USCIS INA section 245(c)(4) renders aliens admitted under the VWP ineligible to adjust status to that of a
person admitted for permanent residence. This provision, however, includes an exception for
immediate relatives of U.S. citizens.
5 Thus, an individual admitted under the VWP who is also an
immediate relative is not precluded from seeking adjustment of status, even after the VWP period
has expired.

Edytowane przez Roelka v.2
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, Roelka v.2 said:

@mcpear  Ale z drugiej strony, na granicy moga pomyslec, ze OP chce sobie "przyspieszyc" emigracje, dostac sie do USA, anulowac aplikacje o CR1, i aplikowac o AoS. :P Wszystko zalezy od urzednika na ktorego trafi. Pamietam, jak dawno dawno temu wyladowalam w USA z wiza B2 i powiedzialam urzednikowi, ze jestem tutaj z (wtedy) chlopakiem obywatelem USA. Pamietam, ze pytal mnie o przyszle plany a ja odpowiedzialam, ze nie wiem, ze moze w przyszlosci bedziemy starac sie o wizy imigracyjne. Wpuscil mnie bez problemu, ale teraz wiem ze inny urzednik moglby stwierdzic, ze chce oszukac system i emigrowac na wizie B2. Wiem, ze to jest inna sytuacja niz ma OP, ale wedlug mnie koniec koncow nie wiadomo jak ktos odczyta jej intencje.

Tak. Ale ona mówi o sytuacji, że już była na ESTA i wróciła do Polski i jedzie po raz drugi. Wtedy to chyba działa na niej korzyść, że za pierwszym razem nie chciała "przyspieszyć" - myślę, że story: "czekam na CR1, chce to robić legalnie, przylatuję  aby pobyć z mężem, nadal nie zamknęłam wszystkiego w Polsce, więc za 2.5 miesiąca muszę wrócić do Polski i dokończyć wszystko w Polsce" jest do obronienia przed oficerem CBP. Wielu podróżuje na ESTA / wizie turystycznej oczekując na CR1. WIem że ryzyko o którym wspominasz istnieje ale "story jest do wybronienia"

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...