Jump to content

mola

Użytkownik
 • Content Count

  468
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

mola last won the day on October 10

mola had the most liked content!

Community Reputation

214

About mola

 • Rank
  Aktywny użytkownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  IL

Recent Profile Visitors

1,002 profile views
 1. Penn State ma drugi największy stadion footbolowy w USA, na ponad 105 tys osób. Kimś trzeba ten stadion zapełnić... Swoją drogą - jedna z ciekawszych historii emigracyjnych Polaka, który grał jeszcze w ostatnim sezonie w NFL: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sebastian_Janikowski
 2. Z takich jeszcze anegdotek w temacie Nobla. Za czasów teksaskich moge biuto mieściło się w wieżowcu na kampusie. Pięter było 17, trzy piętra głęboko w piwnicy, 4 piętro to był poziom parteru, na 5,6,7 piętrze mieściły się duże sale wykładowe, mniejsze pracownie i laboratoria były rozsiane po całym budynku. By uniknąć tłumów w windzie, winda nie zatrzymywała się na piętrach "wykładowych", by tam dotrzeć trzeba było korzystać ze schodów (ale były do wyboru - ruchome lub nieruchome ). I kiedyś wsiadam do widny - ze mną spora grupa studentów, parę osób z faculty i miły starszy pan. Pan nachyla się nad przyciskami, coś tam wciska, winda rusza i zatrzymuje się na siódmym piętrze! Studenci skonsternowani, że ale jak to?!? A jedna osoba ze starszyzny mówi: "No co? Dostańcie sobie nagrodę Nobla to winda stanie na siódmym także dla Was!" Miły starszy pan to był prof. Weinberg. Nobel z fizyki 1979.
 3. Jutro pokojowa, może Trump?
 4. Co za noblowski tydzień! Wtorek - nagroda Nobla z fizyki - pół nagrody idzie dla dziedziny, w której pracowałam przez kilka dobrych lat, posługując się dokładnie tą metodą, która została nagrodzona. Noblistów spotkałam osobiście na kilku konferencjach, w tym na jednej w Polsce. Środa - Nobel z chemii dla faceta, który siedział w budynku obok na kampusie w Austin. Codziennie idąc do pracy mijałam tablicę o bateriach litowo-jonowych, która jest przy budynku inżynierów. Czwartek - Nobel dla Olgi Tokarczuk, którą czytam i lubię. Duma ogromna
 5. Normalnie przekraczasz granicę na ważnej wizie. Nic nie musisz robić z ESTA dopóki wiza jest ważna.
 6. Te 6 miesięcy wstecz liczy się od daty w której tego zdjęcia gdzieś używasz. Czyli jeśli przystępujesz do loterii do zdjęcie ma być zrobione nie wcześniej niż data wysłania loteryjnego losu minus 6mcy. Jak wygrasz w loterii zieloną kartę poproszą Cię o zdjęcie jeszcze raz.
 7. Nieźle! Udanego wypoczynku. Mój osobisty rekord to spakowanie do podręcznego rzeczy na tydzień dla 2 dorosłych i jednego niemowlaka. W tym roku na urlop jedziemy w grudniu, na tydzień i też trzeba będzie minimalizować liczbę rzeczy. Cel to jeden podręczny z ubraniami, jeden na bibeloty, a musimy zabrać kilka, których nie opłaca się kupować na miejscu.
 8. Możesz ubiegać się o ESTA, jak Ci system zatwierdzi - możesz podróżować na ESTA. Jak nie zatwierdzi - idziesz po wizę.
 9. Niby tak, ale niech też liczą się z dużym podatkiem od nieruchomości (w zależności od miejsca i wielkości domu to będzie od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów rocznie). Warto pamiętać, by uwzględnić to w kalkulacjach.
 10. Wracając jeszcze raz do oryginalnego tematu - VWP gorzko rozczaruje wszystkich tych, którzy wjeżdżają do USA turystycznie, by szybko zmienić status na F1. Wjeżdzając na ESTA nie ma opcji na zmianę statusu na inny nieimigracyjny.
 11. Zniesienie wiz to bardziej zniesienie obowiązku posiadania wizy w paszporcie do przekraczania granicy. Wszystkie wizy B1/B2 zachowują ważność. Co więcej - nie ma obowiązku występowania o ESTA przy podróży do USA - nawet po wprowadzeniu programu możesz wystąpić o wizę B1/B2 jeśli w jakiś sposób bardziej Ci ona odpowiada (np. planujesz wyjazd na dłużej niż 3mce). ESTA to raczej forma ułatwienia podróży do USA, dodatkowa opcja na przekroczenie granicy, niż zastępnik wiz.
 12. No ale jak Ci co załatwiali tak ofiarnie nie mają pojęcia co tak naprawdę załatwili, to co tu wymagać od szarych obywateli?
 13. Kolejny przykład zrozumienia tematu zniesienia wiz. Dzięki zniesieniu wiz nielegalna Polonia będzie sobie mogła odwiedzać Ojczyznę. http://polityczek.pl/uncategorised/11697-zniesienie-wiz-do-usa-spowoduje-ze-polonia-zacznie-wracac-do-kraju-analiza-suskiego?fbclid=IwAR11O7NMPCkIqxLlztzLDAjgpQ7Qn0D0YEMLQ18A4wKOvMN_Aax4wr5P3LM
 14. Prawo jazdy polskie na ogół (ale należy sprawdzić regulacje w danym stanie) jest ważne do 90 dni. Potem trzeba je wymienić na nowe, co się wiąże ze zdaniem egzaminu. Nawet Amerykanie przeprowadzający się między stanami wymieniają prawo jazdy na lokalne. Prawo jazdy po przeprowadzce będzie Twoim odpowiednikiem dowodu osobistego.
×
×
 • Create New...