Skocz do zawartości

Wyprowadzka do USA a zobowiązania w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Krótko o mojej sytuacji: narzeczony jest obywatelem USA, wojskowy, obecnie mieszka w USA. Jesteśmy w trakcie oczekiwania na wizę narzeczenską, właśnie minęło 12 miesięcy od złożenia aplikacji. W planie zostawiam tutaj pracę i jadę za mężem, będę szukać jakiejś pracy na miejscu. Chce już teraz  wykorzystać ten czas oczekiwania i się przygotować do wyprowadzki, mam wiele pytań. Może ktoś już to przeszedł i będzie mógł pomóc:

1. Czy i co należy pozałatwiać z urzędami w Polsce? ZUS, Urząd Skarbowy? Jakie zobowiązania wobec nich mamy?

2. Czy dobrze wyciągnąć swoją historię medyczna? (Nie mam jakiejś bardzo szczególnej historii)

3. Jak rozliczyć rok podatkowy, który jest rokiem wyprowadzki? Cześć w Polsce część w USA

4. Jakie zobowiązania niesie w przyszłości podwójne obywatelstwo.

5. Co z obowiązkiem wymeldowania się w Polsce?

Ewentualnie inne kwestie o których jeszcze nie pomyślałam. 

A może polecieć kogoś, doradcce w temacie emigracji do USA, który ogarnia tą całą papierologie, zobowiązania i korzyści z mieszkania i pracy w Polsce i w przyszłości w USA.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Rozumiem, że nie prowadzisz firmy a jesteś "na etacie". W ZUSie nic nie trzeba. W US musisz się rozliczyć za rok wyjazdu. W zależności czy wyjedziesz w pierwszej połowie roku czy w drugiej to rozliczenie jest inne - w sensie czy dochody amerykańskie musisz opodatkować w Polsce czy nie. Najprościej to zrobić tak aby wyjechać z Polski pod koniec grudnia i do końca grudnia nie podejmować w USA już pracy (aby nie mieć dochodu) albo wyjechać na początku stycznia, ale zwolnić się z końcem grudnia w Polsce aby w nowym roku nie mieć już dochodu w Polsce. Wtedy za rok 2023 rozliczasz się tylko w Polsce a za rok 2024 tylko w USA. Zakładam, że mówisz o wizie narzeczeńskiej K-1 (tak napisałaś) a nie o sytuacji wizy małżeńskiej - bo wówczas jest to bardziej podatkowo złożone.

2. Wg uznania. Dobrze chyba mieć jakieś elektroniczne werjse. Ale chyba nie są super niezbędne

3. Patrz punkt 1

4. Obywatelstwo USA niesie w sobie konieczność płacenia podatków od dochodów z całego świata w USA. Nie martwiłbym się że jesteś "podwójnym obywatelem"

5. Powinnaś to zrobić przed wylotem

  • Like 1
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeszlam droga wizy K1 i maz tez jest wojskowym.

Co do szukania pracy na miejscu to za bardzo sie nie ekscytuj - zanim dostaniesz EAD (pozwolenie na prace) minie conajmniej 6 miesiecy albo i wiecej. :) Wiec przygotuj sie na siedzenie w domu przez wiele miesiecy. Mam nadzieje, ze wiesz ze musisz przejsc proces AoS zeby dostac zielona karte (a najpierw pozwolenie na prace/podroze?)

Nie potrzebna jest ci historia medyczna, chyba ze masz jakiej skomplikowane problemy zdrowotne. Maz ma na pewno Tricare pod ktore bedziesz podpieta, o historie medyczna beda cie pytac na miejscu i jak bedzie trzeba to wykonaja wszystkie badania.

Tez mam teraz podwojne obywatelstwo i jedyne zobowiazanie to w sumie odnawianie paszportow (jesli planujesz podrozowac) i placenie podatkow USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, EwaUSA said:

Dziękuję bardzo. A czy w USA jest obowiązek meldunkowy? Jakoś mi tak dziwnie że się wymeldowuje i co, nie widnieje nigdzie?

Obowiazek meldunkowy to chyba jedna z najwiekszych bzdur w PL. Nie w US nie ma czegos takiego jak meldunek.

 

Kochana, w US bedziesz wszedzie widniala :) Rzad bedzie mial twoje biometrics, IRS bedzie mialo wszystkie twoje dane, jak rowniez DMV, no i wojsko bedzie sledzilo ciebie i meza na kazdym kroku.

Edytowane przez Roelka v.2
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, Roelka v.2 said:

Ja przeszlam droga wizy K1 i maz tez jest wojskowym.

Co do szukania pracy na miejscu to za bardzo sie nie ekscytuj - zanim dostaniesz EAD (pozwolenie na prace) minie conajmniej 6 miesiecy albo i wiecej. :) Wiec przygotuj sie na siedzenie w domu przez wiele miesiecy. Mam nadzieje, ze wiesz ze musisz przejsc proces AoS zeby dostac zielona karte (a najpierw pozwolenie na prace/podroze?)

Nie potrzebna jest ci historia medyczna, chyba ze masz jakiej skomplikowane problemy zdrowotne. Maz ma na pewno Tricare pod ktore bedziesz podpieta, o historie medyczna beda cie pytac na miejscu i jak bedzie trzeba to wykonaja wszystkie badania.

Tez mam teraz podwojne obywatelstwo i jedyne zobowiazanie to w sumie odnawianie paszportow (jesli planujesz podrozowac) i placenie podatkow USA.

Tak wiem, ze względu na obecny zawód też nie musi być dla mnie prosto już nawet po uzyskaniu zgody na pracę. 

Co do AoS (nie ogarniam jeszcze tych wszystkich skrótów :D) to powiem szczerze, że koncentruje sie krok po kroku. Póki co czekamy ale wiemy, że jeszcze sporo formalności przed nami. Również po ślubie. 

Niemniej czuje się zielona w temacie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, EwaUSA said:

Tak wiem, ze względu na obecny zawód też nie musi być dla mnie prosto już nawet po uzyskaniu zgody na pracę. 

Co do AoS (nie ogarniam jeszcze tych wszystkich skrótów :D) to powiem szczerze, że koncentruje sie krok po kroku. Póki co czekamy ale wiemy, że jeszcze sporo formalności przed nami. Również po ślubie. 

Niemniej czuje się zielona w temacie.

 

 

Dobrze też przeczytać, że ktoś miał podobną ścieżkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Adjustment of Status trwa teraz dlugo. Juz teraz czytaj jakie dokumenty bedziesz potrzebowac.

2. RoC removal of conditions na 90 dni przed wygasnieciem twojej 2 letniej zielonej karty

3. Od razu lec po SSN jak najwczesniej po slubie bo potem go nie dostaniesz az otrzymasz EAD (czyli wiele miesiecy). Bez SSN bedziesz miala problemy z zalatwianiem niektorych spraw.

 

Zacznij czytac TERAZ. Szczegolnie nt AoS z wizy K1. AoS i RoC trwaja obecnie wiecznosc. Lepiej bedzie sie od razu przygotowac. Ogarnac jakie dokumenty bedziesz potrzebowac.

Edytowane przez Roelka v.2
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, EwaUSA said:

Tak wiem, ze względu na obecny zawód też nie musi być dla mnie prosto już nawet po uzyskaniu zgody na pracę. 

Co do AoS (nie ogarniam jeszcze tych wszystkich skrótów :D) to powiem szczerze, że koncentruje sie krok po kroku. Póki co czekamy ale wiemy, że jeszcze sporo formalności przed nami. Również po ślubie. 

Niemniej czuje się zielona w temacie.

 

 

Twoja droga będzie wyglądała tak:

1. Dostaniesz wizę narzeczeńską

2. Polecisz do USA

3. W ciągu 90 dni od przylotu wyjdziesz za mąż

4. Po ślubie wystąpisz o Zieloną Kartę (Adjustment of Status - AoS)

5. Możesz, o ile chcesz pracować w oczekiwaniu na Zieloną kartę, wystąpić z wnioskiem o zgodę na pracę (EAD)

6. Po około roku od punktu 4 dostaniesz Zieloną Kartę (czas oczekiwania jest zmienny - nikt ci go nie zagwarantuje - ale może być krótszy)

7. Po trzech latach od punktu 6 możesz wystąpić o obywatelstwo

Edit - zapomniałem o RoC - jest punkt 6 i pół - musisz usunąć warunkowość swojej zielonej karty występując o to 2 lata po punkcie 6

Edytowane przez mcpear
  • Dziękuję! 1
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...