Skocz do zawartości

Sponsorowanie rodzinne osoby bez statusu - koszt pomocy prawnej


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym jak najkrócej, ale nie wiem, czy się da.

Pracuje dla NGO, która oferuje pomoc dzieciakom z ekonomicznie trudniejszych dzielnic mojego miasta w aplikacji do koledżu. Pracuje właśnie z chłopakiem, który opowiedział mi historię swojej rodziny. On (17 lat) i jego starsza siostra (22 lata) oboje urodzili się tutaj (są obywatelami USA). Ich rodzice oboje przekroczyli granice w latach dziewięćdziesiątych i przesiedzieli wizy turystyczne . Mama jest Czeszką, ojciec Meksykaninem. Wzięli ślub już tutaj, przyjechali (osobno) w czasach, kiedy jeszcze dało się bez legalnego statusu otrzymać SSN, więc oboje płacili podatki do całkiem niedawna. Po zmianach w ostatnich kilku latach stracili legalną (czy może bardziej precyzyjnie, taką z opłacanymi podatkami) pracę. Mama pracuje za gotówkę.

Mama nie ma żadnej historii wykroczeń czy przestępstw. Ojca na ten moment w ogóle wykluczamy z sytuacji (jest przemocowcem, alkoholikiem, matka pracuję nad rozwodem). Siostra mojego podopiecznego, 22-letnia, zaoferowała, że zasponsoruje mamę. Ma przyzwoitą pracę, studiuje w community college, niebawem wyjdzie za mąż, a mąż (również obywatel z urodzenia) podjął się bycia co-sponsorem jeśli będzie taka potrzeba. 

Teraz do rzeczy: rodzina udała się po pomoc do "poleconego prawnika," który im powiedział, że podejmie się sprawy i zażądał 10K, bo "sprawa jest szalenie skomplikowana." 

Zapewne jest to sprawa skomplikowana, szczególnie ze względu na fakt, że mama od blisko dwudziestu pięciu lat jest unlawfully present (o ile dobrze rozumiem różnicę pomiędzy out-of-status, a unlawful presence). Jednak prawnik zażądał takich pieniędzy za wypełnienie formularzy, nie jakąś potencjalną reprezentację w procesie, czy ewentualnie przed organami emigracyjnymi, że  zastanawiam się, czy nie trafili na kogoś, kto usiłuje ich wykorzystać.

Z góry zaznaczam, że nie pochwalam tej sytuacji samej w sobie, ale bardzo lubię tego chłopca i chciałabym, żeby ułożyło mu się jak najlepiej. Przyznał mi, że przy tak potężnych kosztach będzie musiał wyłożyć swoje odłożone na koledż pieniądze, żeby pomóc siostrze i mamie. 

Czy taki koszt jest realny? Czy myślicie, żebym może spróbowała namówić siostrę chłopca, żeby wypełniła formularze sama?

Dziękuję z góry za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Roelka v.2 said:

Koszt jest nie realny bo tego po prostu nie da sie zrobic. Zeby mama miala zielona karte to:

1. Musialaby opuscic USA.

2. Odsiedziec 10 letniego bana.

3. Wtedy moze byc sponsorowana przez dzieci. Sponsorowanie pewnie mozna by zaczac na 1 - 2 lata przed uplywem bana.

Ban miałby zastosowanie, gdy osoba opuściła terytorium USA. Beneficiary jest tu, na miejscu i nie widzę powodu, dla którego odmówiono by jej Adjustment of Status. Spełnia podstawowe kryteria, tzn. Jest najbliższą rodziną obywatela, przekroczyła granicę legalnie (ma I-94 w paszporcie), nie ma criminal record, nigdy nie podawała się za obywatela, nie ubiegała się o benefity. Masz jakąś podstawę prawną, żeby musiała opuścić kraj? Podziel się proszę, bo  niczego konkretnego nie mogę znaleźć (a strasznie mi zależy, żeby pomóc chłopakowi). 
Napisałam do ILSA (bezpłatna pomoc prawna dla imigrantów), ale oni dają sobie czas na odpowiedź, a rodzina chłopaka już postanowiła płacić prawnikowi JUŻ, NATYCHMIAST :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, jannapa said:

Beneficiary jest tu, na miejscu i nie widzę powodu, dla którego odmówiono by jej Adjustment of Status. Spełnia podstawowe kryteria, tzn. Jest najbliższą rodziną obywatela, przekroczyła granicę legalnie (ma I-94 w paszporcie), nie ma criminal record, nigdy nie podawała się za obywatela, nie ubiegała się o benefity. 

To ze ma dzieci ktore sa obywatelami moze za malo znaczyc (zwlaszcza biorac pod uwage ze to nie sa male dzieci. Skladajac papiery teraz 17sto latek bedzie mial pewnie powyzej 18 lat zanim sprawa bedzie przed wladzami) Szperajac w necie znalazlam to:

The visa overstay waiver is not available to foreign nationals who only have children who are US citizens or permanent residents.

To obtain the waiver for overstaying visa, the foreign national must show that their US citizen or permanent resident spouse or parents will suffer ‘extreme hardship’ if the foreign national is not allowed to return to the US. ‘Extreme hardship’ to the foreign national himself is not recognized for the purposes of the waiver.
https://www.visapro.com/resources/article/overstaying-visa/

Bedzie trudno udowodnic "extreme hardship" doroslych dzieci ktore nie maja zakazu widzenia sie z matka/rodzicami poza granicami kraju. 

 

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^^ to zacytowane wyzej chodzi o waiver, a nie adjustment of status, sorry.

22-letnie dziecko moze wyslac dokumenty na adjustment of status dla matki, ale z tym sa tez zwiazane koszty: dziecko musi udowodnic ze moze utrzymac matke ("Affidavit of Support (Form I-864) on behalf of each beneficiary to demonstrate that your parent(s) will not become a public charge by confirming that you are able and willing to support your parents financially at an amount that is at least 125% of the US Poverty Guidelines.)
https://partovilawllc.com/885-2/

 

 

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, jakos tak opisales te sytuacje w poscie troche pokretnie ze muslalam ze matka przekroczyla granice bez inspekcji. Mozna by to krocej opisac - matka przesiedziala wize, dziecko obywatel chce sponsorowac. Da sie? :p

Papiery moga sami wypelnic za darmo (edir: znaczy bez prawnika, uscis fees dalej obowiazuja) zajmie im to jakies 20 minut w porywach.

Edytowane przez Roelka v.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Roelka v.2 said:

Sorry, jakos tak opisales te sytuacje w poscie troche pokretnie ze muslalam ze matka przekroczyla granice bez inspekcji. Mozna by to krocej opisac - matka przesiedziala wize, dziecko obywatel chce sponsorowac. Da sie? :p

Papiery moga sami wypelnic za darmo (edir: znaczy bez prawnika, uscis fees dalej obowiazuja) zajmie im to jakies 20 minut w porywach.

Przepraszam za konfuzję, ale tak zadane pytanie bez wyjaśnienia sytuacji mijałoby się z celem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, katlia said:

^^^ to zacytowane wyzej chodzi o waiver, a nie adjustment of status, sorry.

22-letnie dziecko moze wyslac dokumenty na adjustment of status dla matki, ale z tym sa tez zwiazane koszty: dziecko musi udowodnic ze moze utrzymac matke ("Affidavit of Support (Form I-864) on behalf of each beneficiary to demonstrate that your parent(s) will not become a public charge by confirming that you are able and willing to support your parents financially at an amount that is at least 125% of the US Poverty Guidelines.)
https://partovilawllc.com/885-2/

 

 

Powiedz, czy też widzisz to jako raczej dość nieskomplikowaną aplikację? I-130, I-485 (z załączonymi I-864 - sponsor ma wystarczające dochody i I-693). I-94 matka ma ciągle wpięte w starym paszporcie. 

Naprawdę wydaje mi się, że ktoś tę rodzinę usiłuje oszukać. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, jannapa said:

Powiedz, czy też widzisz to jako raczej dość nieskomplikowaną aplikację?

Nie jestem prawnikiem, wiec sie nie wypowiadam. Wiem, ze baaaardzo duzo ludzi zalatwia takie sprawy bez prawnika. Osobiscie, polecam proby dostania second opinion; nastepny prawnik moze miec inne zdanie czy to jest skomplikowane czy nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...