Skocz do zawartości

zwrot składek emerytalnych z USA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacznę od początku. 

Moja babcia przed laty mieszkała w USA. Z tego co wiem zostało jej rok aby uzyskać Amerykańską emeryturę. Niestety ciężko zachorowała na raka i z faktu że było już za późno na leczenie zdecydowała się na powrót do Polski aby umrzeć w śród rodziny. Tak też się stało. Po powrocie babcia w przeciągu pół roku zmarła. Gdzieś w internecie się natknąłem na informacje że istnieje możliwość zwrotu składek emerytalnych które babcia zapłaciła w USA. Niestety nie mogę znaleźć ponownie tego artykułu. Czy ktoś z was w ogóle spotkał się z taką procedurą? Z tego co znalazłem to wiem że da się takie składki wypłacić w niektórych państwach ale nic nie znalazłem na temat USA. pozdrawiam      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, martines123 said:

Witam,

Zacznę od początku. 

Moja babcia przed laty mieszkała w USA. Z tego co wiem zostało jej rok aby uzyskać Amerykańską emeryturę. Niestety ciężko zachorowała na raka i z faktu że było już za późno na leczenie zdecydowała się na powrót do Polski aby umrzeć w śród rodziny. Tak też się stało. Po powrocie babcia w przeciągu pół roku zmarła. Gdzieś w internecie się natknąłem na informacje że istnieje możliwość zwrotu składek emerytalnych które babcia zapłaciła w USA. Niestety nie mogę znaleźć ponownie tego artykułu. Czy ktoś z was w ogóle spotkał się z taką procedurą? Z tego co znalazłem to wiem że da się takie składki wypłacić w niektórych państwach ale nic nie znalazłem na temat USA. pozdrawiam      

Nie ma zadnych zwrotow skladek emerytalnych dla nikogo. Wyobraz sobie jakby ktos wybuchl smiechem jakbys przyszedl do ZUSu i zaczal mowic o zwrocie skladek. Ubezpieczenia generalnie skladek nie zwracaja tylko wyplacaja emeryture / benefity ktore nie maja nic wspolnego z wplaconym skladkami.

Sa tzw. survivor benefits dla malzonkow i rodziny  osoby ktora zmarla - jezeli tej osobie nalezaly sie benefity z social security (rozumiem ze o tym rozmawiamy) - ale musza oni spelnic warunki a dodatkowa kompplikacja jest przebywanie poza US.

https://www.ssa.gov/benefits/survivors/ifyou.html   <- survivor benefits

https://www.ssa.gov/international/payments.html  <- payments outside US - tam jest tez sekcja o wymaganiach ktore musi spelnic rodzina zeby otrzymywac benefity mieszkajac poza US.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy pojechalem do UK w 2004 roku tez krazyla taka "urban legend" ze jesli ktos zjezdzal do kraju i podpisal ze nie chce w przyszlosci pobierac tamtejszej emerytury to dostanie wyplacone potracane do tej pory skladki. Niejeden juz sobie wyobrazal te dodatkowa kupke banknotow w kieszeni na droge powrotna.

A guzik prawda!  :D

Nie bylo wtedy jeszcze mobilnego internetu, nie bylo jak sprawdzic. Mozna bylo isc do publicznej biblioteki  na 30 minutowe seanse internetowe.

Edytowane przez andyopole
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...