Skocz do zawartości

Przewożenie już używanego iPhona do Polski ze Stanów


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, sprawa wygląda tak. 
Dziadek kupił nowy telefon ze Stanów od znajomych  około 1.5 roku temu. 
W grudniu 2023 poleciał do Stanów na 2 tygodnie i wracając miał przesiadkę chyba w Monachium gdzie tam powiedział mu celnik że musi zapłacić prawie 300€ cła bo zwozi telefon do Polski. 
Cła z tego co wiem na wwożenie elektroniki to nie ma, a nawet gdyby było to ten telefon już wtedy miał około roku. Dziadek pokazywał temu celnikowi że ten telefon już ma rok i cały czas jest przypisany do polskiego operatora itd., ale ten miał to gdzieś. Kazał zapłaci te prawie 300€ albo konfiskuje telefon. Dziadek już zapłacił żeby zdążyć na kolejny samolot, ale moje pytanie jest taki: jak oni mogą żądać zapłaty już po takim czasie ? Czy to jest jakoś podparte jakimiś artykułami prawnymi ? Od kiedy wrócił próbował na własną rękę rozmawiać z nimi ale ciężko to szło i właśnie poprosił mnie o pomoc. Dodam jeszcze że od tamtej pory jest w stałym kontakcie z reklamacja/ przedstawicielem takich spraw na tym lotnisku, cały czas kręcą i wodzą go za nos. Nie są w stanie nawet odpisać mu po angielsku tylko po niemiecku, gdzie on pisał do nich po angielsku :/

Dzięki za każdą odpowiedź :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cła nie ma ale jest VAT. Nalicza się go w ten sposób: liczy się wartość towaru + koszt dostawy co daje wartość do naliczenia cła. Dla uproszczenia przyjmimy ze koszt nabycia telefonu wyniósł 1000 €. Od tego nalicza się cło (nie wiem jaka stawka) i od cła nalicza się VAT. Nastepnie z zapłacenia cla się zwalnia i do zapłacenia pozostaje VAT. Napewno dostałeś druk SAD1 lub SAD2, na którym wszystko jest ładnie wyliczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to ciekawi. IPhone 14+ kupowane w USA nie mają klapki do wkładania SIM czyli łatwo rozpoznać egzemplarz kupiony w USA od takiego kupionego w Europie. Wystarczy że zapytał czy zostały opłacone w przeszłości opłaty celne i zapewne uzyskał odmowną odpowiedź. Nie wiem czy używana elektornika jest przy imporcie zwolniona z VAT, wydaje mi się że nie. Ale  chyba pierwszy raz słyszę na różnych forach o takim przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, raski said:

Dziwna sytuacja. Czy ten telefon był przewożony w opakowaniu w walizce?

No właśnie, jeżeli telefon by w etui które nosi znaki używania, w kieszeni, to ciężko mi się widzi aby ot tak celnik zażądał opłaty celnej. Szczególnie jakby zawartość telefonu, tj zdjęcia, rozmowy, wiadomości etc są dosyć stare. Bym się nie zdziwił ze dziadek powiedział więcej niż musiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...