Skocz do zawartości

Zielona karta...jak dlugo trzeba czekac!!!


Vicky

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do wszystkich uczestnikow forum. W grudniu 2005 moi rodzice otrzymali zielona karte, ja obecnie przebywam w USA na wizie H2B, niestety wiza konczy mi sie na poczatku pazdziernika. Wiem ze dzieki moim rodzicom ja rowniez mam szanse otrzymac zielona karte, moze ktos z Was orientuje sie jak dlugo musialabym czekac i jak to wyglada od strony prawnej.

Za wszelkie informacje z gory dziekuje :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy ile masz lat, czy jesteś mężatką czy nie. Jeżeli jesteś starsza niż 21 lat i stanu wolnego to rodzice mogą Ciebie sponsorować (posiadacze Zielonych Kart nie mogą sponsorować zamężnych/żonatych dzieci - to jest przywilej tylko dla obywateli). Będziesz wówczas podlegać pod second Family Preference, czyli F2B.

Obawiam się że możesz poczekać bardzo długo. Wg. tego co piszą na http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin...letin_2868.html poczekasz ok. 10 lat.

Inną sprawą jest to, że jeśli PRZED złożeniem petycji nie zalegalizujesz swojego pobytu w USA (np. załatwiając sobie wizę studencką) to nie możesz w USA czekać na Zieloną Kartę, tylko w Polsce. Jak już rodzice złożą na Ciebie petycję to nie dostaniesz ani wizy turystycznej, ani jakiejkolwiek innej oprócz wiz H1B i L1, bo tylko te wizy zezwalają na tzw. dual intent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawnik nic nie pomoże, takie są przepisy. Aha - jeśli w tym czasie weźmiesz ślub to automatycznie cały proces ulega anulowaniu. Jeżeli przez okres oczekiwania przez Ciebie na Zieloną Kartę Twoi rodzice uzyskają obywatelstwo, to możesz zostać przeniesiona do innej kategorii First Family Preference F1. Czekasz wówczas ok. 5 lat. Chyba że weźmiesz w tym czasie ślub. Wówczas podlegasz pod Third Family Preference i czekasz ok. 8 lat. Tyle że Twoi rodzice dopiero po 5 latach mogą się starać o obywatelstwo, więc wyjdzie na to samo albo nawet dłużej :lol:

Tu masz prostszą tabelkę:

http://www.prawoimigracyjneusa.com/Rozpatr...0petycji%20.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...oprócz wiz H1B i L1, bo tylko te wizy zezwalają na tzw. dual intent.

Nie wiesz moze, czy posiadanie H1B koliduje w jakis sposob z rozpoczeciem sponsorowania na zielona karte przez pracodawce? Oczywiscie tego samego pracodawce, przez ktorego mialbym juz H1B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...oprócz wiz H1B i L1, bo tylko te wizy zezwalają na tzw. dual intent.

Nie wiesz moze, czy posiadanie H1B koliduje w jakis sposob z rozpoczeciem sponsorowania na zielona karte przez pracodawce? Oczywiscie tego samego pracodawce, przez ktorego mialbym juz H1B.

Absolutnie nie koliduja, a wrecz 90% osob na H1B jest od razu sponsorowanych na GC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie koliduja, a wrecz 90% osob na H1B jest od razu sponsorowanych na GC.

dzieki za odpowiedz :lol:

taki mam wlasnie plan.

jak juz dostane H1B zaczyne od razu sponsorowanie na GC.

zdaje sie, ze czesc procedury ze sponsorowania pracowniczego na GC jest juz od razu w H1B, wiec podobno caly proces jest krotszy jesli ma sie juz H1B.

Wiesz moze ile (oczywiscie tak mniej wiecej) moze to trwac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie koliduja, a wrecz 90% osob na H1B jest od razu sponsorowanych na GC.

dzieki za odpowiedz :lol:

taki mam wlasnie plan.

jak juz dostane H1B zaczyne od razu sponsorowanie na GC.

zdaje sie, ze czesc procedury ze sponsorowania pracowniczego na GC jest juz od razu w H1B, wiec podobno caly proces jest krotszy jesli ma sie juz H1B.

Wiesz moze ile (oczywiscie tak mniej wiecej) moze to trwac?

Nie jest ten czas krotszy przez to, ze masz H1B. Gdbys byl w kategorii EB2 wtedy bylaby inna rozmowa.

Ale rzeczywiscie jest tak, ze jesli zaczniesz sponsorowanie na wizie H1B, a petycja bedzie przez 365 dni w DOL, - wtedy mozesz starac sie nawet do dodatkowy rok (czyli siodmy rok) pobytu w USA na wizie H1B. Co wiecej, mozesz zmienic sponsora w trakcie procesu, co tez jest wazne, bo roznie moze byc przez kilka lat.

Na dzien dzisiejszy caly proces - od poczatku do zlozenia I-485 trwa to okolo 5 lat. Moga byc przypadki kiedy trwa to krocej, ale bedzie to kwestia kilku miesiecy, bo Visa Bulletin, ktora drukuje daty rozpatrywania petycji, wskazuje Ci date maj 2001 juz przez jakis czas. Co bedzie za kilka miesiecy badz lat - tego nie wiemy. Ja bym powiedziala, ze dla EB3 troszke pozniej sie przyspieszy, ale nie za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...