Skocz do zawartości

Rezygnacja z Green Card


david7211

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam pytanie, czy ktos z forumowiczow wie coś na temat rezygnacji z GC. Jestem rezydentem, od dobrych kilku miesięcy, ale zamierzam zrezygnować z pobytu stałego i wrócić do Polski. Mam pytanie: jak należy postąpić, jeśli ktoś chce zrezygnować z GC, jakie należy drukinwypełnić, czy należy to zrobić tu w Stanach, czy też w ambasadzie w Polsce? Jeśli ktoś ma ten temat jakieś informacje, jakieś doświadczenia to proszę o kontakt.

Oczywiście ktoś może powiedzieć jedź człowieku do Polski i spoko. Ale pozostają dwie kwestie: płacenie podatków, oraz wiza turystyczna na przyszłość.

1) Otwieram w Polsce firmę, która bedzie zajmowała się eksportem-importem towaró z USA do Polski, obawiam się, że kiedyś urząd podatkowy w USA może mi powiedzieć "byłeś rezydentem to płać podatki", a nie chce aby moje zyski były opodatkowane podwójnie, w Polsce i w USA

2) Druga sprawa, zwiedziłem trochę tej ameryki, byłem w Idaho, Iowa, Kentucky, Alabamie, na florydzie. mieszkałem w NYC. Ale chciałbym jeszcze kiedyś zwiedzić tzw środkowy zachód, m.in. Colorado, Arizonę, a także Montanę, Oregon obie Dakoty. I w związku z tym mam pytanie jak może wpłynąć rezygnacja z GC na otrzymanie wizy turystycznej w przyszłości. Czy ktoś ma takie doświadczenia? Bardzo proszę o komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. Wniosek I-407, tylko nie mogę go znaleść na http://www.uscis.gov/graphics/formsfee/forms/index.htm, no ale może go tam nie mają, może jest tylko dostepny w ambasadzie.

Jest na stronie ambasady w UK: http://www.usembassy.org.uk/dhs/forms/I-407.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz placic podatki jak nie pracowales w Stanach ?

miles

jak dlugo jestes obywatelem lub stalym rezydentem USA musisz sie rozliczas z IRS z calego twojego swiatowego dochodu. Ale to zalezy ile zarabiasz, jest prog do ktorego nie trzeba sie wcale rozliczac, np Married filing jointly $16,400, ale musisz zaplacic podatki dopiero jesli przekroczysz chyba $ 80 000.

wiecej tu: http://www.irs.gov/publications/p54/index.html

Z tego powodu niektorzy obywatele USA zrzekaja sie obywaltelstwa jesli mieszkaja za granica. Chociarz IRS moze ich scigac jesli sie zrzekna z powodow podatkowych;). Ale to dotyczy tylko bardzo duzych $$$.

Krysia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na stronie ambasady w UK:http://www.usembassy.org.uk/dhs/forms/I-407.pdf

dzięki, chyba slepne na starość że nie mogłem tego znaleść :shock:

do KW i Miles

własnie o to mi chodziło, jak się zostaje rezydentem to trzeba płacić podatki ze wszystkich swoich dochodów, obojetnie gdzie się je osiaga. To własnie mnie gnebiło. Nie rezygnując oficjalnie z GC, powiedzmy po 3 latach pobytu w Polsce, zakładajac że wybiorę sie do USA w celach turystycznych, moga mnie się zapytać czy zapłaciłem podatki za ostatni rok jak miałem jeszcze GC. Oficjalnie, po roku nie obecności w USA traci się status rezydenta, ale to co zarobiło sie przez ten rok podlega opodatkowaniu w stanach. Tak przynajmniej ja to rozumiem, i dlatego moje pytanie i moje wątpliwości. Oczywiscie może IRS nie bedzie mnie ścigał, gdyż kwoty podatku jakie miałbym zapłacic nie beda warte tego zachodu, ale niemniej jednak lepiej być w zgodzie z prawem, bo wiemy wszyscy, jak tu w stanach jest traktowane niepłacenie podatków.

jeszcze raz dzieki KW, rzeczowa odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...