Skocz do zawartości

dwa paszporty pl i usa


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiego prawa? Kwestia podwojnego (czy wiecje) obywatelstwa wogole nie jest rozwiazana prawnie (chyba, ze niedawno cos zrobili z tym). Aby wyleciec z kraju trzeba miec paszport lub dowod osobisty (do UE i paru innych).

Prawo polskie w tej (a także wielu innych) kwestii jak zwykle nie jest sprecyzowane. Np. na http://poland.usembassy.gov/poland-pl/dual...cda12d248a.html

napisano wyraźnie że obywatel polski musi się posługiwać paszportem polskim. Potwierdzam że zawsze proszono mnie przy wyjeździe o pokazanie OBU paszportów. Wyjątkiem była sytuacja w maju, gdy pokazałam wyłacznie amerykański a urzędnik zapytał tylko czym również polski, ale nie prosił o pokazanie.

Aby wylecieć z Polski jesli jest sie Polakiem (niezależnie od tego ile się ma innych obywatelstw) trzeba poslugiwać się paszportem polskim.

Wyleciec mozna tylko na amerykanskim. Wypusci, bo jego to wcale nie interesuje. Nigdy mnie nawet nie pytali o paszport polski.

To że nie pytają nie znaczy że nie trzeba mieć paszportu polskiego. Gdy miałam wyjechać z dziećmi w maju, przeszłam się do urzędu paszportowego i zapytałam czy jest sens wyrabiać dzieciom paszporty polskie skoro mają paski amerykańskie. Dowiedziałam się że lepiej mieć też polskie, bo w razie gdyby się przyczepił urzędas na lotnisku to po prostu nie wypuści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

  • Odpowiedzi 35
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Moja siostra miala podobna sytuacje, urodzila dziecko w usa w lipcu a w styczniu nastepnego roku poleciala do polski. Po 1,5 roku pobytu w polsce kupila bilet do usa i dowiedziala sie ze musi dziecku wyrobic polski paszport bo dziecko przekroczylo okres pol roku pobytu w polsce na amerykanskim paszporcie i ze przy wyjezdzie beda sie pytac o paszport polski rowniez.

A tak apropo to mialem dzisiaj interview na obywatelstwo w San Francisco. Bylo troche stresu ale jakos poszlo. Rozmowa trwala jakies 35 minut ( z tego 15 minut urzednik siedzial na komorce bo ktos to niego zadzwonil :P ). Mial zastrzezenie do prawie 2 letniego wyjazdu do Polski w 2000 roku. Pytal sie dlaczego tak dlugo bylem. Powiedzialem ze zaczolem studia i chcialem skonczyc i ze mialem w tym czasie Reentry Permit ( Bialy paszport . Sprawdzil ten paszport, poprosil o jakis dokument z uczelni, to pokazalem mu, sprawdzil na nim daty ( nie mialem tlumaczonego ). Pozniej obliczyl sume wszystkich dni po za Usa w ciagu ostatnich 5 lat i wyszlo mu ok 2 lat wiec bylem ok. Zadal kilka pytan z historii i geografii. Pytania byly typu: Ile gwiazdek jest na fladze Usa, co oznaczaja te gwiadki ? Ilu mamy senatorow ? Kto jest vice prezydentem ? Po tym kazal podpisac aplikacje i spytal sie czy pasuje mi termin 14 Grudnia na przysiege.

Bardzo szybko trwal caly proces. Wyslalem aplikacje pod koniec sierpnia, a juz w drugim tygodniu wrzesnia w jeden dzien dostalem zawiadomienie ze dostali moje papiery a dwa dni pozniej dostalem wezwanie na odciski na poczatek pazdziernika, a po odciskach dostalem termin na Interview na 13 Lis na godzine 12.55 ( prawie 13 ;):) Bardzo sie ciesze ze wszystko poszlo ok, jeszcze tylko przysiega i paszport i bedzie koniec. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A tak apropo to mialem dzisiaj interview na obywatelstwo w San Francisco. Bylo troche stresu ale jakos poszlo.

Gratuluje!

Czyli dokladnie po 5 latach od uzyskania GC mozna starac sie o obywatelstwo?

Ale jak oni sprawdzaja ciaglosc pobytu w USA? Sprawdzaja paszport czy rachunki?

Bo przeciez swoj pobyt w USA trzeba jakos udekumentowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale raczej jedynym dowodem jest paszport. Przeciez w nim ZAWSZE jest kiedy wjechales i kiedy wyjechales z kraju. Wiec nawet jesli poprosza, paszport powinien wystarczyc.

Co do tematu:

Znalazlem interesujacy tekst.

http://www.polskiinternet.com/polski/info/...portbigger.html

Podczas posiedzenia komisji(...)Wyjasnil on [przedstawiciel MSWiA], ze osoba legitymujaca sie waznym paszportem amerykanskim, nie bedzie pytana o jakikolwiek inne obywatelstwo. (...) Niedopuszczalne jest, czesto stosowane przez funkcjonariuszy Strazy Granicznej, pytanie o posiadanie polskiego obywatelstw osob legitymujacych sie obcym paszportem. Osoba taka powinna byc traktowana jak cudzoziemiec ze wszystkimi tego konsekwencjami - czytamy z instrukcji dla Strazy Granicznej. (...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...