Skocz do zawartości

magister inżynier architekt w Polsce, a kto w USA?


Rekomendowane odpowiedzi

Postaw się z drugiej strony czy dopuściłbyś w Polsce do zawodu architekta człowieka który ukończył ten kierunek np. w Sudanie czy Ugandzie??

Czy raczej najpierw chciałbyś by nostryfikował dyplom/ zrobił dodatkowe uprawnienia….

Tak samo jest w USA, tam liczą się umiejętności najlepiej podarte dyplomem znanej dla nich uczelni.

Internship jest właśnie takim sprawdzianem, jakby ten architekt z Sudanu miał najpierw roczny staż w biurze architektonicznym w Polsce to chyba byś bardziej mu wierzył????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

to jest oczywiste... widzisz, w kazdym kraju trzeba miec kilka lat praktyki zeby dostac wogole uprawnienia architektoniczne... tak samo w polsce nie tylko ludzie z sudanu itp. ale i polacy musza je zrobic i to oczywiste... ja chce tylko wiedziec, czy gdy nostryfikuje moj dyplom to mi go uznaja w USA i bede mogla normalnie zaczac tam praktyki aby po kilku latach moc starac sie o uprawnienia architektoniczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam :)

Tak sie sklada za pracuje w Usa od 3 lat jako Architekt .... Prace - zreszta pierwsza po ukonczeniu polskich studiow - znazlem bedac na W&T 8) ... Przy szukaniu pracy dyplom Ci nie bedzie az tak bardzo potrzebny raczej wmiare dobre portflio, dobra gatka no i troche szczescia :lol: ... Dyplom Polskiej Politechniki (jest uznawany tutaj w stanch i traktowany na rowni z Ameryanskim M.Sc) i jest Tobie oraz twojemu pracodawcy potrzebny po to zeby moc wystopic o wize H1B ... przy samym szukaniu pracy licza sie twoje umiejetnosci, doswiadczenie oraz osobowosc :wink:

POZDR i Powodzenia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Wydaje mi sie, ze nie ma o czym dyskutowac. Duzo zalezy od szczescia i od tego, na jaka oferte pracy trafisz.

Zgadzam sie, ze osoby, ktore zdobyly wyksztalcenie w PL i innych krajach moga podjac prace w swoim zawodzie. Niektore zawody wymagaja zdobycia certyfikatow tutaj w USA.

Ale generalnie mysle, ze my, Polacy, jestesmy zbyt zahukani i zamiast probowac szukac pracy w swoim zawodzie, to najpierw sondujemy, zastanawiamy sie, a oszczedzilibysmy sobie wiele rozterk, gdybysmy zaczeli poprostu dzialac. Znam rozne osoby w USA i takie, ktore po studiach i 10 letnim pobycie w USA sprzataja, a inne pracuja tu w zawodzie.

Jest tyle roznych firm w Stanach, ze naprawde w tej kwestii nie wolno uogolniac.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tez, ze nie ma sensu porownywac architekta i naprzyklad inzyniera z polski - zupelnie inny rynek pracy. Architektow w USA jest sporo - jest spora konkurencja. Inzynierow jest znacznie mniej -- zwlaszcza kobiet -- wiec jest latwiej sie 'wkrecic.' Ankam, mozliwe, ze bedziesz musiala zaczac kariere tu od bezplatnej praktyki, lub pracy na jakims niskim poziomie w biurze architektonicznym. Ale takie poczatki tu sa norma nawet dla Amerykanow -- a dadza ci bezcenne tu 'recommendations.' Jak juz je masz, bedzie ci znacznie latwiej wyladowac na lepszej, ciekawszej pozycji. A w miedzyczasie, ucz sie jezyka fachowego, programow komputerowych tu uzywanych, i jak najwiecej o fachu. Napewno wiesz, jest masa dobrych informacji w sieci. No i oczywiscie -- good luck.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam już o tym w innym wątku, ale powtórzę :)

Znaleźć od razu dobrą pracę w zawodzie architekta nie jest niemożliwe, ale jest trudno. Brak doświadczenia w pracy w USA jest głównym powodem. Ktoś kto ma ogromne doświadczenie i portfolio zapełnione prestiżowymi, zrealizowanymi projektami ma oczywiście łatwiej, choć pewne rzeczy są nie do przeskoczenia - zaznajomienie się z inną technologią i przestawienie się na system cali i stóp i tak trzeba zaliczyć. W praktyce. Nie przy kompie w domu tylko w pracy, na realizowanych projektach.

Zarówno mój mąż jak i brat są po architekturze i mają doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce, a początkową pracę w USA wspominają jako niezłą czaczę :rolleyes: Każdy potencjalny pracodawca dziękował za współpracę gdy się dowiadywał o braku doświadczenia zawodowego w USA. Wspomniane wcześniej "wyrzucenie" z głowy systemu metrycznego wydaje się proste gdy sie o nim czyta, rzeczywistość bywa bolesna, zwłaszcza gdy początkowo robi się nieuniknione błędy i trzeba świecić oczami ;)

Radzę złapać jakąkolwiek oferowaną robotę w biurze arch, nawet kreślarza. To nie będzie czas stracony. Praktyki to też dobry pomysł. Za jakiś czas poszukać czegoś nowego, o szczebel wyżej, ma się wówczas w ręku atut - doświadczenie zdobyte w USA. Jedyny problem w szukaniu pracy np. kreślarza to przekonać pracodawcę by zechciał na to stanowisko zatrudnić architekta, niezbyt chętnie biorą kogoś kto ma zbyt wysokie kwalifikacje.

Inne wyjście to szukać pracy w pokrewnym zawodzie, np. projektanta wnętrz lub mebli. Mojemu mężowi tak się spodobało że już nie myśli o powrocie do projektowania domków. Dobrze płacą, robota jest ciekawa, spotyka się nieźle ześwirowanych ludzi ;) i co najważniejsze, nie potrzeba uprawnień, nawet gdy się pracuje jako freelancer lub ma własne biuro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

Hej architekci, budowlancy i inni :)

Mam ukonczona Politechnikę ze stopniem magistra inżyniera i doświadczenie w miedzynarodowej firmie.

Czy moglibyscie mi podpowiedziec, jakie dokumenty powinnam ze soba zabrac do USA zeby moc zrobic cos w stylu 'nostryfikacji dyplomu'. Z tego co sie zorientowalam to najpierw trzeba te przedmioty przepisac na ich odpowiedniki, potem cos do studiowac i wtedy moze dostanie sie 'bechelor' ?

Po ukonczeniu uczelni dostalam dyplom i suplement (6 stron, w ktorych jest opisane jakie przedmioty po kolei studiowalam) - obie pozycje po polsku - czy powinnam to przetlumaczyc u tlumacza przysieglego? A moze moge sama?

Czy w ogole na cos przyda mi sie index? :-/

Serdeczne dzieki z gory!

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Chciałbym odświeżyć nieco ten temat i zapytac się jaka jest dzisiaj przyszłośc w zawodzie inżyniera budownictwa w USA , gdyż zamierzam właśnie zacząc studia w tym kierunku w polsce, czy ma znacznie że studiuje na studiach niestacjonarnych ? Czy może lepiej iść w kierunku elektrotechniki, aby potem myślec na wyjazdem do USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...