Skocz do zawartości

High School - co i jak?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Moj syn zakonczyl w polsce nauke na 2gimnazjum (ktora oczywiscie zdal) i przyjechal do mnie (NJ)

Teraz wiec poszedlby tutaj do 1 high school, a jezeli za rok odwidzi mu sie nauka tutaj lub bedzie trzeba wyjechac to jak wyglada sprawa w polsce? Zalicza mu to?

Czy jak sie uczy tutaj moze byc legalnie?Ma szanse na Green Karte lub obywatelstwo?

Ps. Aktualnie jest na wizie turystycznej ktora ma do stycznia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno mu sie spodoba. Chyba, ze nie spodoba mu sie klasa jaka mozna zobaczyc w kazdej public school. Ja ide do ostatniej klasy high schoola w tym roku i jest mi duzo lepiej niz w Polsce. Syn moze miec problemy z angielskim, ale jesli przyjdzie mu sie latwo nauczyc to nie bedzie chcial wracac do Polski.

Co do klasy zdanej - to musi byc rozstrzygane na rozmowie z nauczycielem/dyrektorem szkoly w Polsce po gdybanym powrocie, w ktory nie wierze :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj syn zakonczyl w polsce nauke na 2gimnazjum (ktora oczywiscie zdal) i przyjechal do mnie (NJ)

Teraz wiec poszedlby tutaj do 1 high school, a jezeli za rok odwidzi mu sie nauka tutaj lub bedzie trzeba wyjechac to jak wyglada sprawa w polsce? Zalicza mu to?

Dowiedz się w szkole w Polsce. Ja sądzę że może być z tym problem, bo jest zupełnie inny system nauczania i inne przedmioty. No i poza tym na koniec gimnazjum pisze się test, a twój syn go nie napisze.

Czy jak sie uczy tutaj moze byc legalnie?Ma szanse na Green Karte lub obywatelstwo?

To działa w drugą stronę, nie tak jak myślisz. Green Card, obywatelstwo czy odpowiednia wiza (ale nie turystyczna) uprawniają do chodzenia do publicznej szkoły, ale chodzenie do szkoły nie daje żadnych przywilejów jak np. możliwość starania się o GC czy obywatelstwo. W szkole pewnie nikt nie będzie się czepiał ani pytał o status, ale warto wiedzieć.

Poziom nauczania w szkołach publicznych w USA jest różny, ale zwykle niższy niż w Polsce. Mają za to przedmioty które faktycznie sie potem przydają w życiu, np. mój syn właśnie zaczął projektowanie stron internetowych, a od przyszłego semestru będzie miał programowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o mnie to GC.

Do tej pory chodzilem do publicznej, bostonskiej szkoly gdzie 80% szkoly przewazaly raczej "ciemne kolory". Mialem dosyc wszystkiego i bylo mi zle z tym. Ale jakos to przetrzymalem i teraz na ostatni rok high schoola przenosze sie do calkowicie "jasnej" szkoly :)

Sam mysle, ze bylby to blad wracac do Polski. Aczkolwiek mam jeszcze inny punkt widzenia: najlepiej jakby syn przyjechal do usa po gimnazjum, albo jeszcze lepiej: po pierwszej klasie szkoly sredniej. Wiem jak ciezko jest w szkole polskiej ale wiem rowniez ile wiadomosci z niej wynioslem, ktora dala mi miano najzdolniejszego ucznia mojej poprzedniej szkoly(najlepszy wynik PSAT i jeden z najlepszych MCAS).

Co do statusu imigracyjnego oraz edukacji w tym kraju: Jackie ma racje, nikt nie sprawdza tego. Nawet mozna isc do college'u bez posiadania zielonej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do statusu to nie byl bym taki pewny,teraz troche beda inaczej patrzec na to.jak ktos czyta gazety to wie co mam na mysli.

To ze nadal mozna chodzic do szkoly bez sprawdzania statusu to nie oznacza ze ciagle tak bedzie,prawo jednak sie zmienia w inna strone tzn zaostrzenie polityki emigracyjnej i to nalezy miec tez na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w High School nie będzie brał niektórych obowiązkowych przedmiotów z polskiej szkoły. Mojemu synowi zaliczyli z polskiego gimnazjum fizykę i chemię. Jest więc w High School ale fizyki i chemii nie musi przerabiać, a nawet gdyby chciał to byłby problem kiedy te przedmioty upchać. Ma za to wielce przydatne w polskiej szkole przedmioty jak np. health education czy historia USA :)

Sądzę że najlepiej skontaktować się z liceum w Polsce i zapytać, żeby nie było potem niespodzianek.

Tu jest dyskusja z innego forum: http://www.ang.pl/rok_szkolny_w_USA_32131.html gdzie ktoś napisał że niestety, nie uznają mu roku spędzonego w USA w polskiej szkole. Coś tam pisze o specjalnych kursach przygotowujących do międzynarodowej matury, ale nie wnikam bo mnie to nie interesuje, mój syn idzie do college. Reasumując - najpierw się dowiedzieć a potem działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...