Skocz do zawartości

Studia w USA medycyna + sport


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imię Sylwia i mam 15 lat. Chciałabym prosić o poradę w związku ze studiami w USA. Chodzę do 3 klasy gimnazjum (jutro zaczynam), ale zdecydowałam się już co do mojej przyszłości. Chcę być lekarzem. Moim marzeniem jest studiowanie w USA, ale nie wiem dokładnie jakie kroki muszę podjąć. Słyszałam o SAT-ach i TOEFL, ale dokładnie nie wiem na czym to polega. Wiem też, że droga w USA, aby być lekarzem różni się od tej w Polsce (są chyba jakieś 2 poziomy studiów). Angielski mój jest na poziomie upper-inter. Średnią mam 5,7 w 2 gim. Słyszałam też o stypendiach sportowych. Trenuję wyczynowo skok w dal (wynik mam w pierwszej 15 Polski). Co powinnam zrobić, aby studiować w USA, zdobyć stypendium sportowe i być lekarzem. Wiem, że powinnam myśleć wcześniej, bo proces rekrutacyjny jest długi i niełatwy. Jakie są szanse na studiowanie w takich prestiżowych uczelniach jak Harvard, Princeton, Yale itp.? Dziękuję za poświęcony czas i czekam na jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja naprawde zycze ci jak najlepiej i mam nadzieje ze spelnisz swoje plany... ale po pierwsze stupendium sportowe zwiazane ze skokiem w dal w usa to raczej egzotyka i nie znam osobiscie collegu ktory by takie stypendium przyznal... po drugie skok w dal z medycyna troche ciezko idzie w parze bo w usa w szkole albo studiujesz albo jestes sportowcem i musisz wybrac o czym myslisz powaznie i z czym wiazesz przyszlosc.... 15 wynik w polsce to niestety nie podstawa do stypendium... zeby zaczac studiowac medycyne musisz wpierw znac jezyk i to na poziomie naprawde fantastycznym dodajac do tego biologie, chemie, fizyke w jezyku angielskim, nastepna sprawa to jeszcze duzo wody w rzecze uplynie zanim bedziesz mogla podjac pierwsze kroki... nie masz jeszcze nawet 18 lat nie skonczylas liceum jeszcze a ty juz myslisz o wyjezdzie do usa... wiec moja rada zacznij rozgladac sie za jakims programem wymiany dla ludzi w twoim wieku zebys mogla juz teraz zaczac przygode z usa co da ci wieksze szanse na spelnienie marzen, przyjedziesz do usa, pojdziesz do High School i napewno przed podjeciem nauki w szkole medycznej nauczysz sie jezyka... no ale pozostaje jeszcze sprawa twojego wieku... musisz miec tu opiekuna, rodzine sama tu byc nie mozesz... no i sprawa ktora niestety zabija marzenia o studiach 99% ludzi... pieniadze... szkola medyczna to juz nie ogromne ale mega kosmiczne koszty... na pieniadze z instytucji, pomocy studenckich itp nie masz raczej szans za wielkich jako nie obywatel badz rezydent usa.... ja naprawde mam nadzieje ze uda ci sie osiagnac to co chcesz ale to nie bedzie proste to nawet nie bedzie trudne to bedzie prawie nie wykonalne niestety tylko tym sie udaje osiagnac takie cos ktorzy naporawde w to wierza i robia wszystko zeby bylo task jak oni chca... w razie jakis pytan, potrzeby pomocy pisz do mnie na PW, mail, postaram sie pomoc i jesli sie uda ulatwic ci droge do celu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem to samo napisac, ale wtrace jeszcze pare swoich uwag. Lekkoatletyka jak rypson napisal nie jest zbyt popularna jako sport uniwersytecki w USA. Leprze masz szanse na stypendium jak grasz w koszykowke, pilke nozna itp. Inne sporty sa rowniez uprawiane, ale bardzo zadko sa dawane na nie stypendia. Stypendia sa najczesciej dawane za sporty grupowe, czyli takie ktore przyciagaja widownie, bo na nich najwiecej sie zarabia. Jak jestes undergraduate czyli studiujesz premed to nie mozesz pogodzic jeszcze sport i nauke. Ale jak juz bedziesz graduate i bedziesz studiowac aktualna medycyne to bedzie prawie niemozliwe pogodzic sport z nauka. Takze bedzie ciezko dostac stypendium jezeli nie jestes rezydentem lub obywatelem. Na Twoim miejscu zrezygnowalbym z myslenia o stypendium sportowym a wzial sie jeszcze lepiej za nauke. Pracuj nad angielskim i nad wynikami w szkole. Jak naprawde bedziesz miala super wyniki w nauce mozesz sie starac o stypendium naukowe. Ale Twoje osiagniecia musza byc ponad przecietne. Ostatnio czytalem o mlodej dziewczynie ktora dostala pelne stypendium od New York Times i w tym roku zaczyna studia w USA. Wszystko jest mozliwe ale bedziesz musiala ciezko na to popracowac. Pamietaj ze o takie stypendia walczy tysiace mlodych ludzi, wiec trzeba pokazac ze jest sie kims naprawde wyjatkowym. Powodzenia.

Jakie są szanse na studiowanie w takich prestiżowych uczelniach jak Harvard, Princeton, Yale itp.? Dziękuję za poświęcony czas i czekam na jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

Duza kasa albo ponad przecietne osigniecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Wysoko mierzysz ale dobrze jest miec marzenia :) Studia medyczne w stanach sa najdrosze wiec to troche sprawy komplikuje, no i nie wiem czy akurat skok w dal cos ci tutaj wogole pomoze. Tak na marginesie to stypendia sportowe chyba sa tylko dla amerykanow, ale moze sie myle.

No coz...probowac zawsze mozna. Probonuje zajrzyj np na ta stronke

http://www.fulbright.edu.pl/index.php?strona=90

Pozatym moze najpierw pomysl o jakims krotszym wyjezdzie do Stanow, zobacz jak tam wylada zycie (chyba ze juz bylas ale nie wynika to z postu). Czesto dobrym pomyslem jest np studiowanie chemii/fizyki/bilogii w polsce a wyjechanie na dalsza czesc studiow do stanow. Ogolnie to wiele studentow w stanach tez tak robi, znaim ida do med school najpierw robia dyplom np z chemii. Zaoszczedzilo by ci to duzo pieniedzy i dalo wiecej mozliwosci na studia medyczne w stanach bo wtedy jest wieksza dostepnosc do roznego rodzaju stydendiow. Wystarczy ze wejdziesz na strone Fulbrighta- to ci duzo powie.

A tak wogole to powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stypendia sportowe nie sa tylko dla amerykanow, wrecz przeciwnie, w niektorych sportach dominuja cudzoziemcy :) Ale zeby dostac 100% stypendium

musisz byc naprawde na skali swiatowej.

2. Studenci amerykanscy musza najpierw miec licencjat a dopiero potem moga sie starac na wstep na medycyne. (Konkurencja jest ostra.) Licencjat moze byc z jakiejkolwiek dziedziny, ale musza byc zaliczone tez kursy uniwersyteckie z biologii, chemii, organicznej chemii, fizyki itp. Wiekszosc (ale nie wszyscy) amerykanow konczy jakies studia undergraduate wlasnie w dziedzinach scislych, potem zdaja egzaminy MCAT na medycyne. Wymagane sa bardzo wysokie stopnie, wysokie wyniki na MCAT, swietne letters of recommendations i takze internshipy/prace w dziedzinach zwiazanych z medycyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...