Jump to content

Obywatelstwo po pradziadku


Recommended Posts

Byc moze podobny topic juz tu byl ale nie mialam szczegolnie czasu na przegladanie forum-przepraszam.

Moj pradziadek urodzil sie w USA przez cale zycie mieszkal w australii ale posiadal obywatelstwo amerykanskie. Czy jest mozliwe ze moglabym otrzymac takie obywatelstwo poprzez dziadka (syna pradziadka) oraz moja mame? jesli tak to jakie musza byc spelnione warunki i jak wogole sie do zalatwiania tego zabrac? z gory dziekuje za info. pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Po spełnieniu pewnych warunków można dostać obywatelstwo po dziadkach, ale nie po pradziadkach, no i trzeba mieć w momencie starania się mniej niż 18 lat. Więc w waszym wypadku nic z tego, niestety, nie będzie.

Nie jest się wówczas obywatelem od urodzenia, tylko naturalizowanym.

Możesz sprawdzić czy aby dziadek nie uzyskał obywatelstwa po swoim ojcu (Twoim pradziadku), mógłby wówczas sponsorować twoją mamę (ale nie Ciebie bezpośrednio). Jeśli jesteś nieletnia to być może będziesz mogła być podpięta pod petycję. Sprawa jednak nie jest prosta, bo sponsor musi mieć tzw. domicile w USA (czyli mieszkać na stałe w USA) i mieć odpowiednie dochody, ew. poszukać współsponsora.

Sprawdź kiedy urodził się Twój dziadek i ile czasu jego ojciec spędził w USA przed jego urodzeniem, być może dziadek ma amerykańskie obywatelstwo: http://www.shusterman.com/citz-chart1.html

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałam napisać, że o ile się okaże że dziadek ma obywatelstwo, musi postarać się w konsulacie o tzw. akt urodzenia obywatela USA za granicą. Zaraz po tym może wystąpić o paszport, również w konsulacie, wszystko razem zajmie ok. 2-3 tygodnie. W razie pytań pisz, przerabiałam ten proces z moimi dziećmi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...