Jump to content

Przedłużenie "białego Paszportu"


Recommended Posts

Pozdrawiam i proszę o podpowiedź! Wnuczka - aktualnie wiek 19 lat ,posiadająca "zieloną kartę" -otrzymała tzw"biały paszport" w listpadzie /november 2006r na okres 2 lat czyli do listopada/november 2008r.aby kontynuować naukę w liceum w Polsce.W tym roku ukończyła liceum i oczekuje na wyniki testów maturalnych(1 VII).Planuje (o ile zaliczy maturę )studia w Polsce.Czy może przedłużyć "biały paszport" składając stosowne dokumenty w Ambasadzie USA w Warszawie-(jest już pełnoletnia) czy też muśi wrócić do USA i tam dopiero złożyć podanie o przedłużenie "białego paszportu " na okres studiów w Polsce.I jeszcze jedno pytanie -z USA wyleciała 31 sierpnia/august 2006r aby zdążyć na początek roku szkolnego -1 września/september w Polsce a "biały paszport" został wydany 10 listopada 2006 na 2 lata czyli do listopada 2008r,-a więc jak liczyć te 2 lata ?czy od momentu wyjazdu z US ? czy też zgodnie z datami na "białym paszporcie" ? Pytanie jest o tyle ważne że gdyby tej sprawy nie mogła załatwić w Polsce w Ambasadzie a musiała udać się do USA,-to termin listopadowy jest lepszy od sierpniowego ze względu na "posezonowe"zniżki biletów lotniczych jak i latwiejsze rezerwacje miejs co dla studenckiej kieszeni nie jest obojętne .Jeszcze raz pozdrawiam i oczekuje od Państwa konkretnych i sprawdzonych podpowiedzi.(Trudno dodzwonić się do Ambasady Us na informacje -stąd korzystam z forum !)

Link to comment
Share on other sites

Białego paszportu nie można przedłużyć, to prawda. Można jednak wystąpić o nowy, ale tylko na terenie USA. Z tego co czytałam, nie będzie jednak dłuższy niż na rok. Może Karina tu zajrzy i napisze czy to w ogóle ma sens, tzn. czy taki numer będzie bezpieczny i czy nie ryzykuje się utraty GC.

Link to comment
Share on other sites

1. O tzw. bialy paszport nalezy starac sie tylko w USA; w Polsce moze starac sie o przywrocenie statusu rezydenta jesli straci green card z powodu nieobecnosci w USA przez czas dluzszy niz pozwalaja przepisy.

2. Jesli ktos byl poza USA w sumie 4 lata w ciagu ostatnich 5 lat wtedy urzednik ma prawo wydac 'bialy paszport' na rok czasu.

3. Nie ma pewnosci, ze nastepny paszport bedzie przyznany, bo decyzja nalezy zawsze do urzednika. Minusem jest to, ze wnuczka nie placila tu podatkow, a takowe pytanie pojawia sie w aplikacji.

4. Prosze pamietac, ze teraz aby dostac 'bialy paszport' trzeba miec wczesniej wziete odciski palcow (kiedys tego nie bylo).

5. Wnuczka moze byc do 2 lat poza USA. Re-entry permit czyli owy 'Bialy paszport' jest dla osob, ktore: wish to remain outside the United States for more than one year, but less than two years.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...