Skocz do zawartości

Wnioski Wizowe - Wzory


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponizej bede zamieszczal wzory wypelnionych wnioskow wizowych, najpopularniejszych DS'ow :-)

Wiem, ze nie da sie opisac wszystkich przypadkow i mozliwosci, dlatego wszystkie uwagi i komentarze beda mile widziane.

Mam nadzieje ze opisy nie beda dlugie, bo nie o to chodzi zeby pisac powiesc, ktorej i tak nikt nie przeczyta.

Poniżej w temacie dostępne są już wypełnione wzory formularzy wizowych:

---> DS-156

---> DS-157

---> DS-158

Wniosek DS-156 wypełnia się na stronie WWW i generuje dokument w formacie PDF, który dobrze zapisać na komputerze, może się kiedyś przydać a na pewno ułatwi wypełnianie przyszłych wniosków wizowych.

Wnioski DS-157 i DS-158 również można wypełnić elektronicznie na swoim komputerze. Sprawi to, ze beda one czytelne. Tutaj niestety pojawi sie problem z zapisaniem wypelnionego wniosku, bo Acrobat Reader nie udostepnia takiej opcji. Formularz zostanie zapisany bez zmian przez nas dokonanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

DS-156

Przed przeczytaniem reszty tekstu warto zapoznac sie ze zrodlem: http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/niv_guide.html ktore jasno i czytelnie opisuje najwazniejsze informacje o tym jak wypelnic elektronicznie wniosek DS 156. Ja od siebie dodam tylko, ze jesli ktos zdecyduje sie wypelniac wniosek w jezyku angielskim, dobrze byloby, gdyby udzielal wszystkich odpowiedzi w tym jezyku :)

Ponizej linki do wypelnionego wniosku DS 156 i uwagi do niektorych punktow:

Wzór wypełnienia wniosku wizowego DS-156 (w formacie PDF)

punkt 8: mozna zostawic puste lub wpisac "BRAK" - ja preferuje pierwsza mozliwosc

punkt 9: jak wyzej

punkt 16: tutaj sprawa jest jasna, jesli ktoregos numeru nie mamy to wpisujemy "BRAK", jesli jestesmy studentami to w polu "BUSINESS" podajemy numer do dziekanatu uczelni

punkt 18: tutaj w zaleznosci od punktu 17, mozna wpisac "BRAK" lub zostawic puste, lub uzupelnic o stosowne informacje

punkt 19: jesli stan cywilny jest: kawaler/panna to tego punktu nie uzupelniamy

punkt 20: jesli jestesmy studentami i jednoczesnie pracujemy, duzo lepszym rozwiazaniem bedzie wpisanie szkoly niz pracy. W przypadku wpisania studiow, nalezy pamietac o podaniu numer TEL do dziekanatu i podaniu kierunku studiow (czesto kaza dopisywac takie informacje), jesli ktos studiuje na dwoch kierunkach uczelniach, rowniez mozna to dopisac, powinno sie zmiescic

punkt 21: tutaj dobrze jest podac rok studiow

punkt 22: data najblizszej planowanej podrozy do USA: informacje podane w tym punkcie nalezy traktowac orientacyjnie, jesli nie wiemy jeszcze kiedy chcemy leciec ale znamy np. przyblizony czas to mozemy podac: 1 September 2009 itp.

punkt 23: mozna podac "BRAK"

punkt 24: adres gdzie zatrzymamy sie w USA, jesli dokladny adres nie jest znany bo np. jedziemy na WAT i mieszkania bedziemy szukac na miejscu, lub jedziemy zwiedzac ale nie mamy jeszcze rezerwacji hotelu to nalezy podac przyblizona lokalizacje np. New York itp. Jesli zamierzamy byc w wiecej niz jednym miejscu (stanie) w USA to wystarczy podac jedno miejsce (adres).

punkt 25: podajemy imie i nazwisko osoby, do ktorej jedziemy (jesli jedziemy do kogos konkretnego)

pozostale informacje analogicznie do punktu 16,:

- jesli jedziemy do rodziny lub znajomego to sprawa jest jasna z numerem tel.

- jesli bedziemy pozostawac w hotelu to nr tel hotelu

- jesli jedziemy na WAT to mozna podac nr tel organizacji sponsorujacej: CIEE, INTRAX itp.

- w przypadku studentow WAT mozna wszystkie pola uzupelnic slowkiem "BRAK"

punkt 26: tutaj wedle uznania, chociaz kraza opinie, ze nie nalezy tam wpisywac dlugic okresow :)

punkt 27: cel podrozy, ponizej kilka przykladow:

- w przypadku studentow na WAT mozna wpisac: work and travel

- odwiedzam znajomego, siostre

- turystyczny (ja tak wpisywalem i nikt o to nie pytal nigdy ;)

- slub siostry/brata/kolegi/kolezanki itp.

podsumowujac, odpowiadamy krotko i zwiezle

punkt 28: kto zaplaci za podroz, ponizej kilka mozliwosci:

- koszty podrozy pokryje sam

- Krzysztof Kowalski (tata)

punkt 29: jesli bylismy wczesniej w USA podajemy stosowne informacje, jako date podajemy date wlotu do USA, mozna ja odczytac z pieczatki na wizie, jesli bylismy wiecej niz raz to nalezy podac te informacje w stosownym polu, co do pozostalych wjazdow podajemy analogicznie nastepujace informacje:

data wlotu do USA, jak dlugi byl pobyt (dlugosc pobytu wystarczy podac orientacyjnie np. 8 tygodni, 3 miesiace itp. nie chodzi tutaj o to zeby liczyc dokladnie dni ;-)

punkt 30: jesli posiadalismy wczensiej wizy, nalezy podac stosowne informacje, wszystkie informacje mozna znalezc na poprzednich wizach, analogicznie do punktu 29 jesli wiz bylo wiecej niz jedna w odpowiednim polu podajemy informacje o pozostalych wizach:

kiedy wydano wize, gdzie wydano wize, jaki typ wizy wydano

punkt 31: jesli odmowiono nam wczesniej wizy, nalezy podac stosowne informacje, informacje mozna odczytac z pieczatek w paszporcie "application received", ktore przez niektorych zwane sa w skrocie odmowami jesli mielismy wiecej niz jedna odmowe, analogicznie w odpowiednim polu podajemy informacje:

kiedy odmowiono wizy, gdzie odmowiono wizy, jaki typ wizy odmowiono

punkt 32: czy zamierzamy pracowac w USA:

- osoby jadace turystycznie powinny odpowiedziec ze NIE, natomiast:

studenci WAT podaja TAK i wpisuja "work and travel"

punkt 33: analogicznie do punktu poprzedniego

- osoby jadace turystycznie powinny odpowiedziec, ze NIE, natomiast:

osoby wyjezdzajace na studia podaja TAK i wpisuja adres szkoly

punkt 34: podajemy informacje osob podrozujacych z nami, ponizej kilka przykladow:

- podrozuje sam/a

- Agnieszka Kowalska (siostra)

- Grzegorz Krakowski (kolega)

- Janina Kowalska (zona) itp.

punkt 36: tutaj tylko wyjasnie ze udzial w loteriach wizowych nie jest petycja immigracyjna, wiec wiekszosc osob zaznacza tutaj NIE

punkt 37: w zaleznosci od sytuacji wybieramy TAK i podajemy status danej osoby w USA, przyklady statusow zawiera juz sam formularz - nie bede sie tutaj rozpisywal czy mozna w tym punkcie klamac odnosnie osob, ktore sa w USA nielegalnie, bo nie jest to zwiazane z tematem tego watku

punkt 39: jesli zaznaczymy NIE, to nie wypelniamy punktu 40.

punkt 41: podpisujemy czytelnie formularz wraz z data, moze byc to data wczesniejsza niz data ubiegania sie o wize

Gdyby ktos byl zainteresowany jakie informacje zawiera duzy kod kreskowy na ostatniej stronie, mozna je znalezc w nastepujacym poscie:

http://www.usa.info.pl/board/Kod-Kreskowy-...ego-t12753.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS-157

Podajac informacje za zrodlem (http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/forms_pl.html), wniosek DS-157 dotyczy:

- wszystkich mężczyzn w wieku od 16 do 45 lat bez względu na obywatelstwo,

- wszystkich mężczyzn i kobiet pochodzących z Kuby, Iranu, Libii, Korei Północnej, Sudanu i Syrii, którzy ukończyli 16 lat;

Formularza DS-157 nie wypełniają osoby ubiegające się o wizy typu A, G oraz NATO (z wyjątkiem A3, G5, NATO7).

Konsul może zażądać wypełnienia formularza DS-157 przez każdą osobę ubiegającą się o wizę, nawet jeśli nie została tu wymieniona.

* Wniosek mozna wypelnic na komputerze

* Wniosek mozna wypelnic zarowno w jezyku polskim jak i angielskim. Nie ma jednak sensu sobie utrudniac - ja osobiscie preferuje w tym wniosku jezyk polski, tym bardziej, ze tak naprawde wiele to nie zmienia ;-) Formularz ten nie zawiera informacji czy powinno sie uzywac polskich znakow przy jego wypelnianiu. Ja wypelniam ten formularz zawsze bez polskich znakow i nigdy nikt na to nie zwrocil uwagi ze jest zle.

Ponizej linki do wypelnionego wniosku DS 157 i uwagi do niektorych punktow:

Wzór wypełnienia wniosku wizowego DS-157 (w formacie PDF)

punkt 1: warianty pisowni, nie mam pewnosci ale podejrzewam ze chodzi bardziej o takie nazwiska jak:

Mc Donald, mozna zapisac Mac Donald itp ;)

punkt 4, 5: jesli nas nie dotyczy to nalezy wpisac "BRAK" lub "NIE DOTYCZY"

punkt 8: tutaj wypelniamy analogicznie do informacji zawartych we wniosku wizowym DS-156, czyli najwazniejsze informacje o naszym miejscu pobytu w USA

Jesli jedziemy w ramach WAT to pole to powinno zawierac informacje z wniosku DS-2019 a konkrernie pole 7 tego wniosku. (Zawiera ono informacje o organizacji sponsorujacej, a takze imie i nazwisko osoby odpowiedzialnej za wystawienie dokumentu DS-2019).

punkt 9: w tym punkcie wymieniamy nazwy krajow w ktorych bylismy i daty wizyt, jesli ktos podrozuje czesto to trudno mu wpisac konkretne daty wizyt, przez ostatnie kilka lat pomagajac znajomym wypelniac wnioski wizowe pomijalismy informacje o roku wizyty, nikt nigdy nie musial tego uzupelniac przed rozmowa.

punkt 11: jesli skradziono nam paszport z wazna wiza USA, to poza zaznaczeniem "TAK" w tym punkcie niezbedne bedzie dokladniejsze wyjasnienie sytuacji, informacje o tym mozna znalezc zarowno na tym forum jak i na stronach ambasady w Warszawie lub konsulatu w Krakowie

punkt 12: wymieniamy dwa ostatnie miejsca pracy ale nie obecne - tutaj raczej nie ma nic trudnego ;-)

- jesli nigdy nie pracowalismy, to wpisujemy "BRAK"

- jesli poprzednio bylismy na WAT mozemy jako ostatnie miejsca pracy podac wlasnie te z WAT

punkt 13: tutaj wiekszosc osob wpisze "BRAK", mozna co prawda wpisac jakies organizacje studenckie, ale nie ma to wiekszego znaczenia :)

punkt 14: dotyczy glownie płci brzydkiej, w zaleznosci od indywidualnej sytuacji odpowiadamy TAK lub NIE, w przypadku odpowiedzi "TAK" istnieje koniecznosc wyjasnienia, mozna to zrobic na drugiej stronie formularza, lub na osobnej kartce

tak naprawde punkt ten dotyczy glownie osob, ktore odbywaly sluzbe wojskowa w specjalistycznych jednostkach :)

punkt 17: tutaj podajemy informacje o wyksztalceniu jak na przykladzie, najswiezsze najlepiej na poczatku, ale nie jest to sprawa az tak istotna

punkt 18: podanie jakichkolwiek informacji w tym punkcie nie wplywa na decyzje o wydaniu wizy, jesli ktos juz zakupil bilet lotniczy, bo np. wyjezda w ramach WAT to mozna podac daty wylotu i powrotu, ja zaznaczam tam zawsze "NIE", szkoda sie niepotrzebnie rozpisywac

Formularza nie trzeba podpisywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS-158

Podajac informacje za zrodlem (http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/forms_pl.html), wniosek DS-158 jest to :

uzupełniający wniosek wizowy dla wszystkich osób ubiegających się o wizy typu F, M lub J (również żon/mężów oraz dzieci), które ukończyły 16 lat.

* Wniosek można wypełnic na komputerze, uzupełniając odpowiednie rybryki.

* Wniosek mozna wypelnic zarowno w jezyku polskim jak i angielskim. Analogicznie do formularza DS-157

Ponizej linki do wypelnionego wniosku DS 158 i uwagi do niektorych punktow:

Wzór wypełnienia wniosku wizowego DS-158 (w formacie PDF)

punkt 5: jesli nie posidamy zony/meza nalezy to zaznaczyc: "BRAK", "NIE MAM" itp.

punkt 7: jeden z ciekawszych punktow, zawsze sprawial mi i moim znajomym wiele problemow, bo tak naprawde trudno znalezc dwojke znajomych, ktorzy nie sa nasza rodzina a potwierdza informacje zawarte w tym formularzu

ja zawsze wpisuje najblizszych znajomych, jeszcze nikomu z moich znajomych nie zdarzylo sie zeby ktos do kogos dzwonil i cos sprawdzal

druga strona formularza:

- tutaj krotka historia zatrudnienia, jesli z jakis powodow nie pracowalismy w az tylu firmach zeby wypelnic wszystkie pola, to w pozostalych wpisujemy "BRAK"

- w przypadku osob, ktore byly wczensiej na WAT, moga one wpisac poprzednie prace z USA, analogicznie jak to mialo miejsce we wniosku wizowym DS-157. O ile w DS-157 nie bylo to jasno okreslone, tak tutaj nalezy wpisac wszystkie "praktyki, prace zlecone, sezonowe i dorywcze"

Formularz należy podpisać + data.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukałam w necie

"1. Please ensure that all fields are completed. If you have no response for a question, put "none" or "nil". Do not draw a line or write "NA" or "not applicable""

a więc, NONE, NA lub NOT APPLICABLE.

http://www.immihelp.com/visas/ds156.html

Tak samo jest w tym wzorze formularza

http://www.visajourney.com/examples/Form-DS-156.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz po angielsku to tez odpowiedzi brak nalezy w tym jezyku pisac i wtedy piszesz N/A .

ja wypelnialem wszystkie po polsku bez polskich znakow,pomimo iz na stronie jest wyraznie napisane by wypelnic po ang, bez znaczenia tak mi powiedzieli

wypelniajac wniosek po ang konsul moze odrazu zaczac z toba rozmowe po ang, niewiem jak mieli inni, niektorych przy okienku odrazu sie pytal polski angielski?

przy wejsciu sprawdzaja kazdemu formularz , nie moze byc pustych pól gdyz im system nie przyjmie tak mi powiedzieli

wiec w rubryce gdzie sie zatrzymam i miasto wpisalem Hostel NY pomimo iz nie mam jeszcze rezerwacji, bo skad moge wiedziec ze wize dostane,wpisac planowo gdzie chcesz sie zatrzymac,tak mi powiedzieli przy biurku

tak samo rubryka z data kiedy planujesz przyleciec pomimo iz to tez zalezne od wizy i lotów, wpisujesz date planowana, gdyz im tez system nie przyjmie pustego pola,nie musisz leciec akurat w tym dniu,taka informacje tez dostalem przy biurku

to co napisalem powyzej opisuje swoj przypadek,ale zauwazylem ze przedemna tez paru osobom kazali uzupelnic puste rubryki, lub poprawic

puste mozesz zostawic w miejscach np klan

jesli nie odbywales sluzby wojskowej wpisac BRAK

ja w wiekszosci gdy mnie sie nie dotyczylo pisalem BRAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...