Jump to content

Latanie Bez Wiz Zostanie Marzeniem


Recommended Posts

Oddala się szansa na zniesienie wiz dla Polaków do USA. Na początku lipca Amerykanie mają przywrócić bardziej restrykcyjne przepisy.

Amerykanie nie zdołali wprowadzić elektronicznego systemu umożliwiającego liczenie osób, które nielegalnie przedłużają swój pobyt w USA. W efekcie 1 lipca przywrócone zostaną ostrzejsze przepisy imigracyjne, które są niekorzystne m.in. dla Polaków.

Polska była zaledwie o krok od spełnienia jednego z podstawowych warunków złagodzonej ustawy o znoszeniu wiz do USA. Zgodnie z wprowadzonymi w 2007 roku przepisami do programu bezwizowego mogą wejść kraje, w których odsetek odrzucanych podań o zezwolenie na wjazd do USA nie przekracza 10 proc., a nie tak jak wcześniej 3 proc. Tymczasem w amerykańskich konsulatach w Warszawie i Krakowie liczba załatwianych odmownie wniosków szybko malała i w 2008 roku wyniosła 13,8 proc.

Kongres USA, łagodząc dwa lata temu przepisy, zastrzegał jednak, że zezwala na wprowadzenie mniej restrykcyjnego progu odrzucanych wniosków pod warunkiem zbudowania systemu kontroli danych biometrycznych osób wyjeżdżających z USA. Miałby on umożliwić dokładne liczenie turystów pozostających na terenie USA po upływie 90- dniowej wizy. System nie przeszedł jeszcze nawet fazy testów, a głównym sposobem zbierania danych o turystach wyjeżdżających z USA są w dalszym ciągu formularze pozostawiane u przedstawicieli linii lotniczych. W efekcie od 1 lipca 2009 roku w Stanach Zjednoczonych automatycznie powrócą bardziej restrykcyjne przepisy.

Zarówno Barack Obama, jak i Hillary Clinton popierali w trakcie zeszłorocznej kampanii prezydenckiej zniesienie wiz dla Polski. Amerykański prezydent nie jest jednak w stanie nic zrobić bez zgody Kongresu. Chociaż Kongres może przedłużyć obowiązywanie łagodniejszych przepisów, to na razie nikt się sprawą wiz jeszcze nie zainteresował.

Polskie MSZ napisało wczoraj na swojej stronie Internetowej, że dodatkowym argumentem za zniesieniem restrykcji dla Polaków będzie wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń w paszportach. Wydawane od 29 czerwca dokumenty mają zawierać odcisk palca. Jest to już druga cecha biometryczna obok elektronicznego zapisu twarzy, umożliwiającego rozpoznanie człowieka przez komputer.

http://www.rp.pl/artykul/2,311095_Latanie_..._marzeniem.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Wizy dzisiaj sa bez sensu. Kto przy zdrowych zmyslach przyjezdza tutaj z Polski do pracy jak w EU mozna zarobic lepiej i blizej do domu? Ludzie jak juz tutaj przylatuja to na wakacje.

Amerykanie daliby sobie spokuj i troche pomysleli ze role sie powoli odwracaja i za niedlugo oni beda nielegalnie pracowac w innych krajach, bo w stanach z dnia na dzien gorzej w naszej nowej komunistycznej rzeczywistosci.

Link to comment
Share on other sites

Wizy dzisiaj sa bez sensu. Kto przy zdrowych zmyslach przyjezdza tutaj z Polski do pracy jak w EU mozna zarobic lepiej i blizej do domu?

Zapewniam cie, ze wciaz mnostwo ludzi jezdzi do pracy na czarno. Maja rodziny, kontakty, kogos kto odbierze ich z lotniska, da mieszkanie i zawiezie na budowe, robia tak od lat i jeszcze dlugo to sie nie zmieni.

Jada "na gotowe" - najczesciej nie znaja jezyka i wyprawa do legalnej pracy w UK czy Norwegii przerasta ich mozliwosci, mimo ze to blizej i taniej.

Amerykanie daliby sobie spokuj i troche pomysleli ze role sie powoli odwracaja i za niedlugo oni beda nielegalnie pracowac w innych krajach, bo w stanach z dnia na dzien gorzej w naszej nowej komunistycznej rzeczywistosci.

Myslalem, ze dyskutujemy na powaznie.

Link to comment
Share on other sites

Hmm 3%

Zastanawiam się czy taki procent osiagnalby jakikolwiek kraj, czyli na kazde sto osob, nie mogloby sie znalezc wiecej niz 3 ktore dostaly odmowe.

Pisze to w zwiazku z wizyta w ambasadzie w krakowie, gdzie naliczylem ok 10 obcokrajowcow starajacych sie o promese, czy oni tez sa wliczani do tych procentow odmow? Na pytanie skad wiem ze to obcokrajowcy: nie wiem, wnioskowalem z ich koloru skory, choc moga miec oczywiscie polskie obywatelstwo.

Troche mnie bierze smiech przez lzy, US stara sie utrudniac naplywa nielegalnych imigrantow z europy srod-wsch i wydaje sie osiaga na tym polu jakies sukcesy (albo raczej owe kraje, ktorych obywatele nie widza sensu wyjezdzac do usa nielegalnie pracowac) natomiast nie potrafi kompletnie zapanowac nad nielegalna i nieudokumentowana imigracja wzdluz granicy meksykanskiej (nie pisze meksykanow, bo przez ta granice przezuca sie imigrantow z roznych krajow ameryki lacinskiej)

Tak wiec próbują zatkać cieknący kran gdy powódź trwa w najlepsze.

Link to comment
Share on other sites

Donata Kanady :D

Masz racje czy z wiza czy tez bez wizy beda ludzie odsylani ,,ruch bewizowy to max 90 dni pobytu bez prawa przedluzania,nie ma mozliwosci zmiany statusu na terenie USA (jak na studencki,pracowniczy czy tez slub i legalizacja pobytu) a czeste przylatywanie do USA moze sie skonczyc tym ze urzednik zawroci taka osobe i wtedy bez wizy bedzie trudno wleciec..Beda tak jak na granicy z Kanada sprawdzac ludzi ktorzy przedluzli sobie pobyt nielegalnie i maja zakaz wjazdu,tych co byli deportowani..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...