Skocz do zawartości

Slub Przed Czy Po Obywatelstwie


kopan

Rekomendowane odpowiedzi

Czegos nie rozumiem.

O ile mi wiadomo w Polsce sa trzy opcje: slub cywilny, lub slub konkordatowy czyli koscielny z wpisem do urzedu stanu cywilnego, lub jak ktos sie bardzo uprze to mozna najpierw cywilny pozniej koscielny. Opcja, ze tylko koscielny chyba nie istnieje. No chyba, ze kolega wyznaje inna religie niz wiekszosc polskich obywateli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 23
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Czemu?

no nie jest latwo cos takiego zalatwic

bo oficjanie sprawy cywilne powinne byc urgulowane przed lub w momencie koscielnego

ale to jest decyzja duszpasterska

a czasami slub cywilny nie jest mozliwy przed i wtedy sie zezwala

wiec mozna

ja tez bralam koscielny przed cywilnym, 2 tygodnie roznicy, musialam tylko deslac akt slubu

KOPAN

rozumiem twoj stres

ale czysty koscielny nie ma zadnych skutkow cywilno-prawnych

choc ja sie tym tez nielubie chwalic

ale wyszlo na naszym intrview i bylo OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem jak najbardziej katolikiem, chodze do kościoła rzymsko-katolickiego, a poza tym nie jest to związane z moim pytaniem. Zapewniam Cie że jest to legalne i możliwe. Jesli chcesz porady jak to zrobic to odezwij się dam Ci wskazówki do kogo musisz się z tym udać. KW a możesz powiedzieć jak to wyszło na waszym interview??? Sami sie przyznaliście czy jak?? Wiem ze to nie ma skutków cywilno-prawnych, wiec w świetle prawa ich nie oszukałem ale zawsze pozostaje jakieś ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krecik za malo znasz zycie i dlatego tak myslisz o tym slubie..sa tzw sluby ze nie ma za duzo osob lub tez wcale ...

To jest jak najbardziej do zrobienia jak ze chrztem dziecka...myslisz ze tylko pod czas niedzieli sa chrzty i pod czas Mszy Sw...a no nie ale to sam zobaczysz jak bedziesz miec taka mozliwosc.Takie czasami jest zycie ze niby ma sie rodzicow na papierze a w rzeczywistosci Ich sie nie ma ,tak samo z rodzicami chrzestnymi ze masz Ich na papiery ale w realnym zyciu Ich nie spotkales ...

Od takie zycie czasami ludzie maja i jakos trza se radzic i zyc ...

I dlatego tez szuka sie miejsca innego aby zaczac zycie od nowa,wsrod nowych osob-przyjaciol ktorzy Ci podadza reke a nie beda z Ciebie drwic i smiac sie z tego kim jestes...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KW a możesz powiedzieć jak to wyszło na waszym interview??? Sami sie przyznaliście czy jak?? Wiem ze to nie ma skutków cywilno-prawnych, wiec w świetle prawa ich nie oszukałem ale zawsze pozostaje jakieś ale...

Pani jakos poznala po zdjeciach ze slubu, ze nie wygladaja na tutejsze :)

ja wjezdzalam na wizie narzeczenskiej, wiec obowiazkowo jako panna,

ale gdzies pisze ze mozna podjac wczesniej obrzedy religijne wymagane w danej kulturze

wiec koscielny sie chyba kwalifikuje

Mojemu mezowi tez jesze to ale... pozostalo, i sie nie przynaje, a ja mam juz obywatelstwo :)

choc on to nawet daty slubu nie pamieta LOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krecik za malo znasz zycie i dlatego tak myslisz o tym slubie..sa tzw sluby ze nie ma za duzo osob lub tez wcale ...

To jest jak najbardziej do zrobienia jak ze chrztem dziecka...myslisz ze tylko pod czas niedzieli sa chrzty i pod czas Mszy Sw...a no nie ale to sam zobaczysz jak bedziesz miec taka mozliwosc.Takie czasami jest zycie ze niby ma sie rodzicow na papierze a w rzeczywistosci Ich sie nie ma ,tak samo z rodzicami chrzestnymi ze masz Ich na papiery ale w realnym zyciu Ich nie spotkales ...

Sam chrzcilem dziecko po Mszy Sw., wiec wiem, ze to jest mozliwe

Od takie zycie czasami ludzie maja i jakos trza se radzic i zyc ...

I dlatego tez szuka sie miejsca innego aby zaczac zycie od nowa,wsrod nowych osob-przyjaciol ktorzy Ci podadza reke a nie beda z Ciebie drwic i smiac sie z tego kim jestes...

Znam przypadek, kiedy moj znajomy chcial wziac koscielny przed cywilnym i uslyszal, ze to niemozliwe. Czesto ksieza kreca nosem nawet jezeli ktos chce wziac tego samego dnia najpierw cywilny a pozniej koscielny (jak to sie robilo kiedys). Stad moje zdziwienie. Absolutnie moim zamiarem nie bylo z nikogo drwic, a tym bardziej nie odmawiam nikomu prawa do wyznawania innej religii (moim zdaniem jest to indywidualna sprawa kazdej osoby i nikomu nic do tego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krecik za bardzo wzioles moje zdanie o drwinie do serca..my tutaj sobie normalnie rozmawiamy i wymieniamy sie swoimi doswiadczeniami i tutaj zadnej drwini nie widze u Ciebie :)

napisalem to za bardzo nie pokazujac ze to nie dotyczy tej sytuacji a bardziej ogolnego zycia i paru % osob ktore spotkalem i moze bede spotykal na swojej drodze a tego za duzo bym nie chcial ,bo nie da sie tak zrobic aby na takie osoby sie nie potykac ,chociaz moze kiedys to sie zmieni??

Mysle ze teraz wyrazilem sie w miare jasno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Moze ja sie odezwe. To nie bylo w naszym przypadku tak ze sie ukrywalismy czy robilismy cos po mszy, bez obecnosci nikogo. Wszystko odbylo sie jak na najzwyklejszym slubie. Mielismy ponad 200 gości, wszystko bylo tak jak nalezy (w naszej religii równiez - katolickiej). Po prostu jedyną rzeczą ktora zadecydowała o takim a nie innym przebiegu wydarzeń był właśnie wyjazd mojej narzezonej do USA w 2006. Ona przyleciala do Polski tylko na ślub. Chcieliśmy wziąć ślub a nie chcieliśmy kłamać w papierach, bo mogloby być ciężej dostać J-1. Powtarzam mogłoby, ale nie musiałoby być ciężej. To był jeden powód dla którego wzięliśmy tylko kościelny. U nas ksiądz (a właściwie proboszcz) tez lekko się skrzywił, ale wytlumaczyliśmy co i jak. I teraz właśnie zaczęłą się rola proboszcza, bo to właśnie proboszcz (i tylko on) danej parafii może wystąpic w imieniu pary młodej do biskupa, o zgodę na ślub kościelny. Ot cała tajemnica mojego ślubu. A pytam bo tak jak pisałem wcześniej to może być argument w czasie starania sie o GC, ze naprawde się kochamy i w momencie starania sie o GC bedziemy mieli juz ponad 3 lata małżeństwa, ale z drugiej strony ktos może się doczepić że tego nie ujawniliśmy wcześniej. A mam nasze wspołne zdjęcia z 2005 roku wiec tez bede mial w razie czego co pokazać jeśli chodzi o udowodnienie naszej znajomości. Więc zdjęcia slubne bede mógł pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...