Skocz do zawartości

Visa Bulletin 2010 I 2011


rynr

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
  • 1 miesiąc później...

nie wszyscy chyba zauważyli (albo to ja nie zauważyłem w temacie)

D. VISA AVAILABILITY IN THE COMING MONTHS

FAMILY-SPONSORED CATEGORIES

Worldwide dates:

F1: three to six weeks

F2A:three to six weeks

F2B:one to two weeks

F3: one to two weeks

F4: up to one month

Takie są przewidywania i nie jest powiedziane, że się nie zmienią, ale też nie wygląda na jakieś czające się cut-offy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Upcoming month's visa bulletin: January 2012 (Coming Soon)

Hej, jak obstawiacie VB na styczeń 2012? Będzie jakiś przeskok o kilka miesięcy do przodu czy zostanie nam dalej mozolne czekanie? Trochę jestem rozczarowny VB za 2011 bo było cofnięcie się dat, do tego w mojej kategorii F4 marzec był 3 razy pod rząd, a niektóre miesiące powtórzyły się z 2009. Będzie jakaś zmiana na lepsze czy raczej nie ma szans?

A tak z ciekawości. Co z zielona kartą, czy oni też są ujmowani w VB, czy przez nich nam się może przesunąć w czasie dany miesiąc w VB 2012?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku roku fiskalnego (chyba w octoberowym wydaniu) napisali jak się będą zmieniać daty. Jak znajde to pokaze

EDIT: szybko znalazłem, tak jak pisałem october 2011

D. VISA AVAILABILITY IN THE COMING MONTHS

FAMILY-SPONSORED CATEGORIES

Worldwide dates:

F1: three to six weeks

F2A:three to six weeks

F2B:one to two weeks

F3: one to two weeks

F4: up to one month

Please be advised that the above date ranges are only estimates for the next few months, and are subject to fluctuations in demand.

EMPLOYMENT-BASED CATEGORIES

Employment First: Current

Employment Second:

Worldwide: Current

China and India: The current cut-off date is approaching the most favorable date previously reached for applicants from China and India. The rapid forward movement is intended to generate demand based on new filings for adjustment of status at U.S. Citizenship and Immigration Services offices, which currently accounts for over 85% of all Employment-based number use. Once the level of demand increases sufficiently, it may be necessary to slow or stop the cut-off movement, and a retrogression of the cut-offs at some point during the year is a distinct possibility.

Mexico: Current

Philippines: Current

Employment Third:

Worldwide: up to one month

China: one to three weeks

India: up to two weeks

Mexico: up to one month

Philippines: up to one month

Employment Fourth: Current

Employment Fifth: Current

Please be advised that the above date ranges are only estimates for the next few months, and are subject to fluctuations in demand. Those categories with a “Current” projection will remain so for the foreseeable future.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...