Skocz do zawartości

Wyjazd Z Usa Bez Zielonej Karty


aneczka_

Rekomendowane odpowiedzi

dziękuje za pomoc :rolleyes:

Ciekawe skad ta wiedza ze kazdy obywatel amerykanski " powinien" znac sie na przepisach prawnych? Widocznie te pytania nie sa takie proste jezeli zwrocila sie o pomoc na tym forum.Nie chcialem tu nikogo urazic,ale denerwuja mnie czasem odpowiedzi ktore nie sa pomocne i nic nie wnosza do tematu.

Aneczka jak by chciala to napewno zapytala by meza ale wolala szukac pomocy na forum.

Moja zona jest obywatelka urodzona w stanach i niestety tylko dzieki temu forum znalazlem odpowiedzi na trapiace mnie pytania.

Przepraszam jesli Cie urazilem.

ZYCZE WSZYSTKIM FORUMOWICZOM SPOKOJNYCH SWIAT ORAZ SZCZESLIWEGO NOWEGO ROKU!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

renox bo nie sa proste ani tez latwe takie sprawy jak GC itd

widze ze darek cos zle doczytal bo aneczka nie ma ani obywatelstwa ani tez GC wiec nie wiem czy kazdy obywatel wie jak mozna sobie tak poradzic,to samo z paszportem ze powinien wiedziec ale moze nie wiedziec wiec :rolleyes:

renox wiele razy slyszalem o takich sprawach ze powinien obywatel to wiedziec a jednak nie wiedzial ...bo nie kazdy musi sie na wszystkim znac i wiedziec .

pytania moga byc rozne i jesli nawet nie sa odpowiednie to ja jesli moge cos dodac to czemu nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj maz nie wiedzial NIC na temat spraw emigracyjnych takie jak GC czy obywatelstwo dla mnie :)

Aneczka, moja rada jest taka: poczekaj na ta GC w USA. Teraz to trwa okolo 3 miesiecy, wiec spokojnie sie wyrobisz. Ja wyslalam 18 sierpnia, ok25 wrzesnia mialam odciski palcow, a interviev w listopadzie dzien przed Thanksgiving. Za okolo tydzien, dostalam GC poczta do domu. Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego tak dlugo czekasz na badania. Ja czekalam tylko trzy dni. Moze interweniuj u tego lekarza co robilas badania. Po co komplikujesz sobie zycie. Mnie tez maz czasami wyprowadza z rownowagi, :rolleyes: ( jak chcesz to na prv powiem Ci jaka terapie wstrzasowa dla mojego meza ja zastosowalam ostatnio, moze i Tobie pomoze :P ) ale czy w imie tego, masz sie skazywac na moc problemow i ewentualnie na pomoc adwokata, ktora jednak mase pieniedzy kosztuje? Oczywiscie zakladam, ze wszystkie inne papiery masz juz przygotowane.

Pozdrawiam wszystkich i zycze Wesolych Swiat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj mąz nie wie nic na temat GC ani wszytskich tych procedur, nigdy nie musial sie o to martwić bo nawet nie wiedzial ze bedzie kiedys z polką :rolleyes: dzwonilam dzisiaj do tego lekarza (latwo dodzwonic sie nie bylo) ciagle kogos nie bylo a to na lunchu a to mowili ze oddzwonila i nie dzwonili...no ale w koncu babka powiedziala ze mam przyjsc w poniedzialek, cos podpisac i dostane te dokumenty. Troche sie wkurzylam bo na poczatku mowili ze wysla poczta i jak glupia czekalam tyle czasu. Maz postawiony do pionu po wczorajszym wybryku :P powiedzialam mu ze jak nie zacznie zachowywac sie jak dorosly czlowiek to naucze nasze dziecko mowic tylko po polsku haha :) ogolnie wierze w to ze bedzie dobrze i uda mi sie spokojnie zalatwic GC. Dziekuję za rady. Stwierdzilam ze te pare miesiecy mnie nie zbawi a po co pozniej pluc sobie w brode ze moglam urodzic dziecko tutaj i nie martwic sie o jakies glupie wizy na przyszlosc...mam jeszcze jedno pytanie. Tak w sumie sie zastanawialam co z paszportem, czy moge i powinnam sobie wyrobic jakis tutaj czy zostac przy moim starym z panienskim nazwiskiem? I ile w sumie kosztuje GC? czytalam gdzies ze ok. $1300 nie wiem czy sa jakies ukryte koszty itp. wole miec przygotowane pieniadze za wczasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od lutego jest nowe prawo paszportowe,,juz nie raz bylo pisane na forum oraz na stronach rzadowych w Polsce

I teraz jak zostajesz przy swoim nazwisku to mozesz miec swoj nadal paszport,,chyba ze bedziesz chciala miec nazwisko meza to i tak musisz taki akt slubu umiejscowic w USC aby wydali Ci taki dokument z nowymi danymi ,,a po zarjestrowaniu masz pewien okres czasu aby wymienic paszport a ten czas sprawdzisz na forum-strony rzadowe ile tego jest..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem na moim przykladzie. Kiedy wyszlam za maz w 2009 roku i skladalam papiery na GC, to akurat mi sie konczyl termin waznosci paszportu. Balam sie, ze jak przyjdzie co do czego i na interviev poprosza mnie o paszport to on juz nie bedzie wazny. Wiec pojechalam do Konsulatu wyrobic sobie nowy paszport. Oczywiscie, chcialam na nowe nazwisko, ale okazalo sie, ze najpierw to musze umiejscowic akt malzenstwa w polskim USC, a potem dopiero "mam prawo" wystapic o paszport z nowym nazwiskiem. Pytalam, ile trwa takie "umiejscowienie aktu malz.", powiedziano mi, ze ok 3 miesiecy, zalatwiane przez Konsulat. Do tego 2 miesiace czekania na paszport. Wiec zlozylam wniosek na swoje dotychczasowe nazwisko i taki paszport mam do dzisiaj. GC mam na meza nazwisko. W marcu 2010 roku jechalam do Polski, wiec procedura byla taka: kupowalam bilet na swoje dawne nazwisko, bo i tak uzywalam polskiego paszportu lecac do Polski, a przy powrocie do USA, mialam akt malzenstwa, gdyby urzednikowi cos sie "nie widzialo". Akurat wszystko bylo ok i nie musialam "aktu malzenstwa" pokazywac.

I widzisz Aneczka, mowilam Ci ze cos z tymi badaniami to za dlugo trwalo.

Oplaty na dzien dzisiejszy to

I-130 $420: I-485 $985 i odciski $85,

razem $1490

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie musze teraz tego paszportu wyrabiac? moge np. zrobic to jak wroce z Polski? Bo jesli nie jest to obowiązkowe to chetnie zaoszczedze sobie dodatkowego czekania i stresu. Z tego co widze jak juz bede miala ta GC i swoj stary paszport to lepiej zebym miala przy sobie akt slubu? Aha i jeszcze tak sie zastanawiam lecąc z niemowlakiem czy potrzebuje jakis list od ojca dziecka na granicy zeby sie nie czepiali czy to napewno moje i czy ojciec zgodzil sie na nasza podroz? Bo gdzies czytalam ze takie cos jest obowiazkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aneczka, tak jak napisalam, jesli masz wazny paszport na swoje panienskie nazwisko, to spokojnie mozesz leciec do Polski z GC, ale musisz miec przy sobie orginalny akt malzenstwa. Akt ten dostaniesz w Clerk Office, tam gdzie dostalas "Marriage License". Nie pisze tam, gdzie bralas slub, bo moglas np tak jak ja w kosciele. Ale tam dostalam orginalny akt malzenstwa i z tym aktem lecialam do Polski i z powrotem. Kosztuje chyba $2. Przynajniej tyle kosztuje w Indianie. Teraz pytanie jest takie. Kiedy dzidzius ma sie urodzic? Czy zamierzasz rodzic w USA czy w Polsce. Bo jak w USA to dziecko i tak bedzie mialo obywatelstwo amerykanskie, a jesli w Polsce zamierzasz urodzic, to troche komplikuje sprawe. Bo wg prawa imigracyjnego w USA, dziecko, ktorego przynajmniej jedno z rodzicow jest obywatelem amerykanskim z automatu nabywa obywatelstwo amerykanskie. tu cyt:

"W bardzo wielu przypadkach jesli dziecko urodzi sie poza granicami USA, ale przynajmniej jeden z rodzicow byl obywatelem USA kiedy urodzilo sie dziecko, dziecko otrzymuje automatycznie obywatelstwo amerykanskie ( w przyszlosci kiedy dziecko bedzie mialo juz swoje dzieci one takze moga kwalifikowac sie do przyznania im amerykanskiego obywatelstwa - zalezne to bedzie jednak od prawa jakie bedzie obowiazywalo w dniu narodzin dzieci - zdarza sie bowiem, ze prawo kontrolujace "dziedzicznie" obywatelstwa po rodzicach obywatelach USA, wymaga by dziecko badz rodzice lub rodzice I dziecko wykazali a period of residence in the USA - czyli udowodnili, ze mieszkali przez jakis okres czasu w USA. Czasem prawo wymaga udowodnienia konkretnego okresu czasu pobytu w USA, czasem jest to tylko wymog udowodnienia, ze w ogole mieszkal ktos w Stanach - wtedy mozna przyjac, ze miesiac czasu to okres wystarczajacy do tego aby udowodnic residence in the USA. Jednak dlugosc czasu nie jest tu sprawa kluczowa - najwazniejsze aby Immigration Office badz konsul uwierzyl, ze byl to czas residence a nie tylko visit ( wizyta )).

Troche to skomplikowane, nie bylam w takiej sytuacji, ale szperam i szukam, bo z kolei moze sie pojawic problem, ze jak sie zglosisz do Ambasady amerykanskiej, to moze bedzie potrzebna obecnosc Twojego meza. A z kolei jak urodzisz w Polsce, jako obywatelka polska to dziecko tez bedzie mialo obywatelstwo polskie i znowu moze byc problem z wyjazdem dziecka, bo zeby dostalo polski paszport potrzebny jest PESEL, a zeby miec PESEL, to chyba trzeba byc w Polsce zameldowanym i kolo sie zamyka. I do wystawienia polskiego paszportu potrzebni sa obydwoje rodzice, ktorzy musza podpisac wniosek paszportowy.

Powiem Ci ze ja na Twoim miejscu urodzilabym dziecko w USA, zalatwila paszport amerykanski dla dziecka + polska wize, jesli zamierzasz zostac dluzej a dla siebie po otrzymaniu GC staralbym sie o "bialy paszport".

Jesli sie w czyms myle to bardzo prosze o poprawienie mnie, bo moze o czyms nie wiem, ale staram sie pomoc jak tylko moge

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziecko urodze w Usa (termin 11 czerwca) bo jednak to wygodniej na przyszlosc. Mam akt slubu w domu wiec z tym nie bedzie problem :rolleyes: a o co chodzi z ta polska wiza dla dziecka bo nie rozumiem? Bialy paszport to napewno musze zalatwic a mysle ze chyba problemu nie bedzie jesli powiem ze maz jedzie na misje do Afganistanu i ja musze wtedy jechac do Polski bo przeciez sama bym sobie nie poradzila...jak juz przyjade do Polski to postaram sie zalatwic to wszytsko dla dziecka bardzo mi zalezy zeby dziecko mialo tez polskie obywatelstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...