Skocz do zawartości

Wyjazd Z Usa Bez Zielonej Karty


aneczka_

Rekomendowane odpowiedzi

szperam i szukam, bo z kolei moze sie pojawic problem, ze jak sie zglosisz do Ambasady amerykanskiej, to moze bedzie potrzebna obecnosc Twojego meza.

Niepotrzebnie szperasz, opisałam na forum jak załatwiałam paszporty amerykańskie swoim dzieciom urodzonym w Polsce (obywatelką USA byłam tylko ja) - nie było żadnego problemu i obecność ojca nie była potrzebna. Potrzebne są pewne dokumenty które radziłabym gromadzić już teraz, ale samo wystawienie konsularnego aktu urodzenia obywatela USA trwa ok. 2 godzin, a na paszport czeka się niecałe 2 tygodnie.

A z kolei jak urodzisz w Polsce, jako obywatelka polska to dziecko tez bedzie mialo obywatelstwo polskie

Dziecko będzie miało obywatelstwo polskie nawet jak urodzi się w Zimbabwe.

i znowu moze byc problem z wyjazdem dziecka, bo zeby dostalo polski paszport potrzebny jest PESEL, a zeby miec PESEL, to chyba trzeba byc w Polsce zameldowanym i kolo sie zamyka.

Nie trzeba być zameldowanym, zresztą - co to za problem się zameldować?

I do wystawienia polskiego paszportu potrzebni sa obydwoje rodzice, ktorzy musza podpisac wniosek paszportowy.

Nieprawda. Wystarczy potwierdzenie notarialne. Osobiście przerabiałam.

Powiem Ci ze ja na Twoim miejscu urodzilabym dziecko w USA, zalatwila paszport amerykanski dla dziecka + polska wize

Dziecko będzie miało obywatelstwo polskie i nie ma prawa do żadej wizy.

jesli zamierzasz zostac dluzej a dla siebie po otrzymaniu GC staralbym sie o "bialy paszport".

Osobiście ze względów czysto praktycznych (biorąc pod uwagę biurokratyczną czaczę w Polsce) również zdecydowałabym się rodzić w USA, ale jej mąż będzie w Afganistanie, jak dla mnie średnia przyjemność w takim momencie nie mieć nikogo bliskiego przy sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Aneczka dopuki TY masz obywatelstwo polskie to twoje kazde dzieczko bedzie miec tez obywatelstwo polskie ale jak wiadomo jest ta biurokracja i aby urzad-urzedy wiedzialy to musisz takie dziecko zarejestrowac w USC..masz kogos w Polsce z rodziny,znajomych,przyjaciol kto moze pujsc i sie spytac co jest potrzebne,jak z numerem PESEL-PESEL moze miec nawet dziecko-dorosly ktory mieszka po za Polska a to sie odbywa przez polski konsulat ,,ale takie dziecko tez mozna zarejestrowac przez kogos bliskiego czy tez taka osobe jak ja ale nalezy miec stosowne pismo do tego ..

kolejna sprawa to ubezpieczenie zdrowotne w Polsce-umowa na pewien okres czasu -stala lub tez umowa zlecenie daje Ci takie cos,aby umowa i dzielo nie,,wiec jesli bedziesz miec taka umowe zlecenie to po urodzeniu dziecka Ono tez bedzie miec..bo chociaz wedle przepisow kobieta w ciazy i male-nieletenie dzieci sa leczone bezplatnie nawet bez okazania ubezpiecznie ale lepiej miec takie cos :)

tinki a gdzies wziela ta odpowiedz w sprawie paszport,jakie link do tego?

Aneczka co do paszportu polskiego to:

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/380/31/I...e.html#wymienic

co do wyjazdu dziecka z USA to nalezy zobaczyc co trzeba na granicy w USA oraz w Unii- w Polsce

co do wymiany paszportu to dopuki nie zmienisz swoich danych jak nazwisko,imiona-imie to mozesz miec nadal swoj paszport

co do obywatelstwa polskiego to

http://www.udsc.gov.pl/Obywatelstwo,polskie,169.html

i teraz czy dziecko ktore ma powyzej 18 lat a mieszkalo po za granicami polski moze miec dowod,numer pesel itp..jak dopelni spraw urzedowych to TAK :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to witam ponownie.

Sly o jaki link dokladnie Ci chodzi, bo pisalam o polskim i o amerykanskim paszporcie? :rolleyes:

Aneczka, chodzi o to ze jak dziecko bedzie mialo amerykanski paszport, to jako obywatel USA moze przebywac w Polsce tylko 3 miesiace, potem musi miec wize.

Wiec teraz sprobujmy uporzadkowac fakty: Aneczka juz wie, ze musi jak najszybciej starac sie o GC. Napisala, ze maz w lipcu lub w sierpniu jedzie na misje. Jesli chce w tym czasie pojechac do Polski, to tylko moze zalatwic paszport amerykanski, bo na polski musialaby o wiele dluzej czekac bo: 1.musialaby najpierw umiejscowic akt urodzenia dziecka poprzez konsulat w polskim USC (jak ja pytalam trwa to ok 3 mies),

2. wystapic o nadanie numeru pesel dla dziecka, tez sie czeka, ale nie wiem ile,

3. wystapic z wnioskiem o paszport dla dziecka.

Zakladam, ze przy dobrej woli Polskiego Konsula, udaloby sie jej zaciagnac meza do Konsulatu, zeby Konsul poswiadczyl meza podpis.

Nie wyrobi sie w czasie, niestety, bo nawet jesli urodzi planowo to zostanie jej max 2 miesiace do wyjazdu do Polski. Wiec zostaje jej tylko paszport amerykanski, na ktory sie czeka krocej. Jak sie myle to prosze mnie poprawic.

Na jej miejscu juz w Polsce staralabym sie umiejscowic akt urodzenia dziecka i zalatwiac wszystko, zeby dziecko otrzymalo polski paszport, ale tu z kolei moze byc problem z poswiadczeniem podpisu meza, ktory jak wiemy bedzie juz na misji.

Teraz rozmawiamy o dziecku urodzonym w USA, wiec o obywatelu amerykanskim.

A tak to wam powiem ze przy tym szperaniu natrafilam na bardzo ciekawy artykul o pulapce paszportowej w Polsce, ale pamietam ze niedawno tez byl post o problemach polakow przekraczajacych granice a majacych podwojne obywatelstwo.

Dam linka, jak ktos ciekawy to moze poczytac.

http://emigracyjny.wordpress.com/2009/04/11/polonia-2/

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj mi na te dwie sprawy jak paszport polski oraz tez amerykanski..

bo troche moze pisac cos tam na necie ale teraz sa strony rzadowe od tego plus telefon do urzedu-urzedow

tinkni ale przez te 3 miesiace to raz mozna umiejscowic pewne dokumenty wiec po co wiza,kolejna sprawa to mozna potem okazac na granicy dokument polski jak paszport-nowy dowod i wtedy jak moze straz graniczna obywatelowi polskiemu wstawic mandat,nie wypuscic go?mozna o tym sie dowiedziec dzwoniac do strazy granicznej lub tez piszac

tja duzo pisze na necie o tej pulapce a i tak ludzie lataja ,wjezdzaja itd wiec jak kto jest z tym tak naprawde?

fakt jest w przepisach ze obywatel polski ma miec paszport polski a teraz pokaz mi na necie kogos kogo nie wpuscili,co slyszal o takim przypadku ???jak juz sa takie przypadki to nie wiele sie czyta,slyszy ...

wystarczy wleciec przez jakis port lotniczy w Unii ...wiele osob tak robi ze ma przesiadke np we Francji,potem leci do Polski bo jest w strefie Schengen i Unii i teraz jaka ma byc w Polsce ta kontrola graniczna?fakt moga kogos zaczepic ale...

kolejna sprawa ze mozna umiejscowic akt slubu,dziecko przez polske i nie trzeba tego robic przez Konsulat,,trwa szybciej i jest taniej,czy takie cos jest mozliwe,,prosze zadzwonic do USC i tam wszystko powiedza,,bo przez Konsulat to tyle trwa poniewaz to robi 1 miejsce w Polsce,,Warszawa -Srodmiescie

problem?jesli sie pujdzie do danych urzedow i sie spyta co bedzie potrzebne,co zalatwic najlepiej wtedy powinno pujsc bez zadnych problemow i latwo i tego radze autorce tematu ..wiele razy wiele spraw zalatwialem bez zadnego forum bo wtedy nie bylo i dalo sie prawie wszystko zalatwic a ze sie chodzilo-dzwonilo to inna sprawa ale sie zalatwilo wiele spraw w banku,urzedach itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj mąz bedzie w Polsce na swieta w przyszlym roku wiec jak bedzie trzeba cos podpisac to moze sie uda. Zaraz po urodzeniu zadzwonie do mamy w Polsce i poprosze ja zeby popytala co mam miec zeby zalatwic ten paszport. Mysle ze po urodzeniu dziecka nie bede miala czasu na wyrabianie polskiego tutaj bo zostaje tu 1-2 miesiace. Wiec odrazu po przylocie do PL pojde zalatwic ten paszport. Mysle ze nie powinno byc problemu potem, zreszta jak dziecko bedzie mialo tylko 3 miesiace w PL, a paszport wyrabia sie ok. 1 miesiaca wiec moze sie uda. Troche mnie zestresowaliscie tym wszystkim bo myslalam ze wyglada to wszystko znacznie latwiej. Co do moich danych mam nazwisko po męzu a w paszporcie panienskie. Przedstawiam i podpisuje sie wszedzie tym nowym ( a w papierach na GC wpisuje swoje nowe nazwisko tak?) bo juz sie we wszytskim zamotałam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby ten stres,nerwy byly mniejsze dlatego powinnas o to zadbac teraz ,co bedzie potrzebne,jakie podpisy bo takie jest prawo wiec aby cos przeszlo tak musi byc ..

Bilet kupujesz na nazwisko z paszportu i ten paszport okazujesz .tak wiec mozesz miec nowe nazwisko w GC a stare w paszporcie,poczytasz o tym na forum

kolejna sprawa to uwazaj w Polsce,jesli pokazujesz paszport-dowod osobisty i masz dane ze starym nazwiskiem to nie mozesz wyskoczyc z takims czyms ze piszesz meza nazwisko oraz ze na Gc bedziesz miec takie nazwisko,,jak chcesz miec nowe dane w dowodzie-paszporcie to bedziesz musiala umiejscowic slub w USC oraz zlozyc papiery o nowe dokumenty

nie wiem ile masz czasu ale poczytaj troche forum w roznych dzialach i znajdziesz wiele odpowiedzi ...

dowiedz sie o PESEL bo uwazaj z ubezpieczeniem medycznym dla dziecka jak bedziesz juz na miejscu..

jest cos takiego jak rzecznik praw pacjenta i tam sie duzoo dowiesz jak jest z prawem itd

http://www.bpp.gov.pl/

Mozesz tez sama zadzwonic do dzialu odpowiedniego np w MSWiA w sprawie paszportu dla dziecka

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/11/72/Kontakt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie moge sobie np. zrobic tak ze bedac w PL poprostu wyrobie sobie nowy dowód a paszport zostawie taki sam jak byl wczesniej? albo nawet i paszport nowy jesli np. na GC mam juz nowe nazwisko czy musze miec taki paszport na jaki brałam papiery na GC? Bo jesli moge sobie to wymienic bez problemu w PL to mam az rok wiec daloby rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy do czego Ci sa potrzebne takie dokumenty oraz czy chcesz takie cos robic

bo mozesz zlozyc papiery na nowy dowod osobisty teraz a odebrac go np za 5 lat czy tez dluzej,,jak bedzie kolo 10 lat to prawie bedzie do wymiany :)

Nie wyrobisz dowodu zagranica,takie cos sie wyrabia w Polsce to raz,co do paszportu to faktycznie mozesz sie nie wyrobic wiec zostaw to jak wrocisz do Polski,przez 1 rok zmienisz wszystko bo duzoo czasu bedziesz miec na to..

a paszport chcesz wymieniac po co,aby uzyskac GC ?masz wazny paszport-masz ,mozesz miec w paszporcie inne dane a na GC inne ,,bo na samym paszporcie nie wlecisz na teren USA-od tego masz Gc aby pokazac ze jestes rezydentka :rolleyes:

przylecisz do Polski i wtedy sie zastanowisz co zrobic dalej

i zachecam Cie do lektury forum,wiele spraw takich lub tez podobnych bylo omawianych,,fakt zajmie Ci to troche ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was ponownie...niestety po ostatnim poscie musialam isc spac bo byla u mnie juz druga w nocy....

ANECZKA:

Wg mnie, zreszta ja tak bym zrobila gdybym byla na Twoim miejscu:

Urodzisz dzidziusia tutaj w USA. Dzidzius bedzie mial obywatelstwo, bo Twoj maz jest Amerykaninem, 2. W USA obowiazuje "prawo ziemi", wiec nawet gdybyscie byli oboje Polakami to i tak ma obywatelstwo amerykanskie. Zalatwiasz paszport amerykanski dla dziecka i lecisz do Polski. Lecac do Polski uzywasz swojego starego paszportu na panienskie nazwisko, mimo ze GC dostaniesz na nazwisko meza. Bilety rowniez kupujesz na panienskie nazwisko.

I bierzesz ze soba akt malzenstwa. Po przylocie bierzesz akt urodzenia dziecka, smigasz do jakiegos tlumacza przysieglego, tlumaczysz akt urodzenia dziecka i zalatwiasz wszystko w USC. Najlepiej zadzwonic do miejscowego USC, moze to zrobic Twoja Mama i sie dowiedziec. Moze tez byla by mozliwosc dostania dwoch aktow urodzenia, wtedy jeden przeslesz Mamie i ona juz ruszy z procedura, bo u tlumacza to wiem ze sie troche czeka, TY jak przyjedziesz do Polski to sprawe dokonczysz. Jak maz przyjedzie na Swieta do Ciebie, to pojdziecie do notariusza, zeby on poswiadczyl podpis meza i zalatwisz wtedy paszport polski dla dziecka, nawet wtedy gdy on wyjedzie. Pozostaje kwestia tego, ze jezeli dopiero w Swieta ruszysz z paszportem dla dziecka, to ono jako obywatel amerykanski moze przebywac w Polsce tylko 3 miesiace, potem musi miec wize, a z tego co czytalam roni urzednicy robia z tym problem, bo mowia ze dziecko Polki jest Polakiem i takiej wizy nie chca dawac. To takie bledne kolo, jak ze wszystkim w Polsce. trzeba pamietac, ze prawo w Polsce jest jedno, ale INTERPRETACJI tego prawa jest tyle, ile urzednikow, niestety.!!! Znam to a autopsji.

Teraz jest pytanie jak dlugo zalatwia sie "Bialy paszport"? Nie wiem, wiec nie pomoge, ale z tego co czytalam to trzeba byc w USA, zeby go dostac. Jesli sie myle, poprawiajcie.

Jest jeszcze jedno pytanie czy kupisz bilet w jedna strone czy powrotny tez. Bo chodzi o to, ze jezeli bedac w Polsce umiejcowisz rowniez w USC swoje malzenstwo, to wtedy musisz wymienic paszport na nowe nazwisko i bilet powrotny tez juz miec na nowe nazwisko. Chyba ze zostawisz to tak jak jest, a kiedy bedzie sie zblizal termin wygasniecia Twojego paszportu to wtedy wyrobisz sobie nowy na nowe nazwisko, a umiejscowisz akt malzenstwa w USA juz tu w USA, poprzez konsulat.

A i jeszcze jedno: Jak bedziesz wypelniala aplikacje na GC to uzywasz juz swojego nowego nazwiska po mezu....

Moja sp Mama zawsze potarzala :" KOniec jezyka za przewodnika", wiec pytaj, pytaj pytaj, zawsze ktos Ci pomoze... :rolleyes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...