Skocz do zawartości

Ciekawostka Matematyczna


Jackie

Rekomendowane odpowiedzi

Przebywając niedawno w towarzystwie Polaków twierdzących że Amerykanie są głupi, zwłaszcza w zakresie matematyki, pozwoliłam sobie na mały test ;) Otóż zadałam owej grupce 7 osób małą zagadkę: ile jest 1+1x0?

6 na 7 osób stwierdziło że... 0 :D

Żeby być sprawiedliwą, teścik przeprowadziłam również wśród rdzennych Amerykanów. Z podobnym skutkiem.

Dodatkowo, syn jednej pani z ww grupki Polaków jest tegorocznym maturzystą. Twierdził że x podniesione do zera jest zawsze równe 1, bo to jest "wyjątek matematyczny" i tego uczył go profesor z matematyki w liceum. Był pod cholernym wrażeniem gdy przy pomocy ołówka i kawałka papieru wyjaśniłam dlaczego nie jest to żaden "wyjątek".

Zawsze byłam nogą z matmy i do tej pory klasówki z matematyki są obecne w moich koszmarach sennych. A jednak okazuje się że coś tam wiem i chyba jednak pora wrócić do starych metod nauczania.

Zainteresowanym kwestią nauczania matematyki "w dzisiejszych czasach" polecam filmik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I syn Polki mial racje kazda liczba dodatnia podniesiona do potegi 0 rowna sie 1

Najwyraźniej źle sformuowałam wypowiedź. Chodzi mi o to, że jego profesor twierdzi że jest to wyjątek matematyczny, tzn. jest przyjęte że x do potęgi zero równa się jeden, "bo tak". Tymczasem b. łatwo to udowodnić i jest to raczej "ciekawostka matematyczna", a nie żaden wyjątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Fajnie, mnie kiedyś uczono (w podstawówce, w szkole średniej), że nie można dzielić przez zero. Dostaje się na studia, a na pierwszym wykładzie z matematyki prowadzący zadaje pytanie w stylu: 5/0, ile to jest?

I w końcu, po 13 latach nauki dowiedziałem się, że jednak można dzielić przez zero.

Ale przestańmy z matematyką. Dla zabawy proste pytanie logiczne, ciekawe ile osób odpowie na nie prawidłowo:

Zaczynamy pracę 11 dnia miesiąca, pracujemy 14 dni. Kiedy skończymy pracę (którego dnia miesiąca)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...