Skocz do zawartości

Studia W Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie :)

Po pięciu miesiącach udało mi się zakończyć mój proces i lada dzień przyjdzie do mnie list z kartą, wszystko jak na razie idzie bardzo łatwo :) Planowałem zacząć studia w USA, lecz niedawno naszła mnie myśl, żeby jednak rozpocząć studia pierwszego stopnia w Polsce (czyli trzy lata) i dokończyć magistrat w Stanach. Po pierwsze, taniej po drugie, szybciej o rok.

Z tego co mi się udało już dowiedzieć, studiowanie za granicą będąc LPR jest jak najbardziej możliwe, jeżeli spełni się odpowiednie warunki z tym nie mam kłopotu, chyba, ze ktoś ma jakieś doświadczenia (osobiste, nie zasłyszane gdzieś tam u kogoś) i chciałby się podzielić, bardzo chętnie wysłucham. Planuje jeździć systemem 6-5 miesięcy /1-2 miesiące w czasie przerwy, żeby nie przerwać ciągłości pobytu i wyrobić się w 5-6 lat z uzyskaniem obywatelstwa. Wiem, mogę złożyć wniosek o Reentry Permit, z tymże wiadomo, tracę ciągłość pobytu. Mam amerykańskie prawo jazdy, najbliższą rodzinę w USA, mieszkam u mamy i ojczyma, konto bankowe i odprowadzam podatki. Wyjeżdzam w celu edukacji, w Polsce bede używał oficjalnie tylko adresu w Stanach.

Teraz przejde do rzeczy, których nie za bardzo mogłem się dowiedzieć z zagranicznych for. Mianowicie:

Muszę się wymeldować z mojego obecnego adresu zameldowania w Polsce. Czy możliwie jest wyrobienie nowego dowodu osobistego bez podanego stałego adresu zamieszkania w Polsce lub podanym adresem za granicą? Jak wygląda sprawa tymczasowego zameldowania i czy mogę podać jako adres korespondencyjny adres mojej szkoły?

Czy w czasie jeżeli będę w Polsce i będę otrzymywał pensje (będę pracował w rodzinnym interesie), mogę korzystać z polskiego konta bankowego, czy lepiej żeby wypłaty szły na konto amerykańskie (pomyślałem, że najlepiej by było dostawać wypłate na polskie konto, potem pod koniec miesiąca przelewać na amerykańskie, żeby w wyciągach wyglądało, że mam oszczędności w USA).

Jak wygląda kwestia zatrudnienia? (NIPy, ZUSy, mam się tego pozbyć czy jak?) Na jakich warunkach powiniem być zatrudniony i gdzie odprowadzać podatki z dochodu? Obecnie jestem zatrudniony w Polsce u mojego ojca w firmie, oraz w Stanach.

Pozdrawiam serdecznie,

Robert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes zatrudniony w Polsce i nadal masz umowe to chyba cos tam jest odprowadzane od Ciebie do ZUS-NFZ i Urzedu Skarbowego,nie znajac jaka masz umowe to mozna duzo pisac a nie o to tutaj chodzi,,sa takie umowy ze nie masz ubezpieczenia zdrowotnego ale za to masz placony podatek ..

Masz nadany NIP juz?jesli masz to jak chcesz sie jego pozbyc?

Sprawy z podatkami to nalezy isc do doradcy podatkowego co sie zna na prawie i zasdach pomiedzy USA a Polska.a ze za to placisz to inna sprawa.

A jak podasz adres szkoly a szkola sie nie zgodzi na przyjmowanie korespondencji od Ciebie to co zrobisz,nie mozesz podac adresu kogos z rodziny,przyjaciol-znajomych itd

co do dowodu osobistego to zadzwon do urzadu w tej sprawie czy takie cos przyjma i jakie sa zasady teraz wydwania dowodow osobistych,,fakt ludzie bezdomni tez maja dowody osobiste ale nie wiem jak kto bedzie z Toba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli NIPu się rozumiem już nie da rady pozbyć, OK. Chce poucinac wszysktie luźne końce, żeby CBP widziało, że rezyduje w Stanach lecz uczę się w Polsce i nie porzuciłem zamiaru mieszkania w USA.

No jeżeli szkoła się nie zgodzi, to korespondencja niech leci do US w takim razie ;) Odbiore za pół roku, haha. Raczej nie wyglądało by to dobrze jeżeli ustawiłbym sobie adres korespondencyjny u ojca, chociaż...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto bedzie wysylac listy do USA?spytaj sie w banku ,w urzedzie czy wysla listy do USA na swoj koszt ;)

adres korespondencyjny nic nie ma wspolnego z adresem zameldowania ...jest wiele przypadkow i znam je osoboscie ze ktos mieszka w innym wojewodztwie a listy sa przysylane do innego :)

co wazne abys mial dobrze z podatkami i dowiedz sie dobrze o takim czyms jak interes zyciowy w Polsce,bo to jest wazne dla US w Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac GC i wyjezdzajac na 5-6 miesiecy po za USA do szkoly jest lekko niezreczne. Ja bylem w podobnej sytuacji tylko ze jezdzilem do zony na ok 6 miesiecy. Musisz sie pilnowac co do okresu pobytu po za usa, i wpisywac sobie gdzies daty wylotow i przylotow. Przyda ci to sie do obywatelstwa. Po drugie jak mi powiedzial raz urzednik na lotnisku, ze to bedzie kiepsko wygladalo przy staraniu sie o obywatlestwo i moga (nie musza) robic ci schody.

NIPu sie nie pozbedziesz chyba ze zrzekniesz sie Polskiego Obywatelstwa. Mozesz poslugiwac sie Polskim paszportem zamiast Polskim dowodem (zmien sobie paszport w ambasadzie polskiej w usa) i tam podasz swoj amerykanski adres. Tymczasowe zameldowanie bedzie ci potrzebne wiec uzyj paszportu.

Konto w polskim banku pewnie mozna sobie zalozyc, ale bedziesz potrzebowal tymczasowego meldunku. Co do transferu kasy z Polskiego konta na Amerykanskie to bedzie ciebie to niezle kosztowac. Ja ostatio transferowalem do baku w UK 20tys funtow, i zaplacilem prawie 900zl, a moj ojciec z banku w usa do banku w uk za podobna kwote transferu zaplacil $36 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dostal pare odpowiedzi na VJ...

- Pamietaj ze CBP nie zawsze moze patrzec na to przychylnie - ja we wtorek wrocilem z pierwszego wyjazdu od kiedy mam GC, bylem w Polsce tydzien i pierwsze pytanie jakie dostalem na immigrations to bylo ile czasu bylem w Polsce. Nic innego ich nie interesowalo.

- NIPy, ZUS - jako GC holder musisz wysylac tax returns do IRS w US, natomiast jezeli bedziesz przebywal w Polsce to bedzie Ci trudno przekonac Skarbowy ze cie tam nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatki będą prawdopodobnie odprowadzać za mnie rodzice, jako dependant.

Konto w banku w Polsce już dawno mam, więc jedyny problem to zmiana adresu ;). Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi :)

EDIT://

Interes życiowy - chodzi o podwójne opodatkownie, tak?

http://www.podwojneopodatkowanie.pl/jak-ustalic-polska-rezydencje-podatkowa/

"W praktyce zdarzało się do tej pory, że podatnicy przedstawiali w polskich urzędach skarbowych różnego rodzaju dokumenty, które w praktyce nie potwierdzały jednak ich rezydencji podatkowej. Przepisy nie określały bowiem, jak taki certyfikat rezydencji powinien wyglądać. Nowelizacja ustawy o PIT rozwiązała ten problem wprowadzając definicję „certyfikatu rezydencji”, przez który należy rozumieć „zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika”."

Rozumiem, że w tym celu wystarczy GC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...