Skocz do zawartości

Dv-2014 - Faq - Przeczytaj Zanim Zadasz Pytanie


Joanna30

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ trwa kolejna edycja loterii, w której Polska bierze udział, to uznaliśmy, że taki wątek jest niezbędny, bo już zaczyna zasypywać nas lawina pytań ;)

Zgłoszenia w DV-2014 można wysyłać od 2. października 12:00 PM EDT (18:00 naszego czasu) do 3. listopada 12:00 PM EDT (17:00 naszego czasu) przez stronę: https://www.dvlottery.state.gov/

Instrukcja do loterii dostępna jest na stronie: http://travel.state....nstructions.pdf

Instrukcja po angielsku jest jedyną oficjalną instrukcją. Przy tłumaczeniu mogą pojawić się pewne nieścisłości, ale w razie czego podaję adres do instrukcji po polsku:

http://travel.state....ions_Polish.pdf

A teraz małe FAQ dla zainteresowanych :)

PYTANIE: Czy można używać polskich znaków przy wypełnianiu aplikacji w loterii zielonych kart?

ODPOWIEDŹ: Nie.

PYTANIE: Dlaczego nie mogę dodać zdjęć wszystkich członków mojej rodziny w pierwszej części formularza?

ODPOWIEDŹ: W pierwszej części formularza dołączamy tylko zdjęcie głównego aplikanta. Formularz zawiera dwie części, z tym, że część druga pojawia się tylko i wyłącznie w przypadku zaznaczenia w części pierwszej statusu: married i/lub wpisania ilości dzieci. Zdjęcia pozostałych członków rodziny dołączamy w części drugiej formularza w odpowiednich pozycjach (spouse/child1 etc).

PYTANIE: Co wpisać w polu "IN CARE OF"?

ODPOWIEDŹ: Nie trzeba nic wpisywać, a można podać imię i nazwisko osoby, która odbierze naszą pocztę (jeśli wiemy, że nie będziemy pod wskazanym adresem w okresie, kiedy ewentualnie możemy otrzymać jakieś dokumenty do wypełnienia).

PYTANIE: Jak wpisywać adres? Czy z "ul.", czy numer mieszkania "29/11", czy kod pocztowy z kreską, czy bez?

ODPOWIEDŹ: Nie ma sprecyzowanych wymagań, co do wpisywania adresu. Więc, jak kto chce. Ważne, żeby poczta polska nie miała problemów z dostarczeniem przesyłki.

PYTANIE: Czy za udział w loterii trzeba coś płacić?

ODPOWIEDŹ: Nie. Koszty ponosi się dopiero po wylosowaniu i zaproszeniu na rozmowę.

PYTANIE: Czy jak jestem jeszcze w liceum, to mogę brać udział w loterii? Skończę je tuż po losowaniu.

ODPOWIEDŹ: Nie. W momencie składania aplikacji w loterii (główny aplikant) musi mieć co najmniej średnie wykształcenie. Można mieć również ukończoną jedynie szkołę zawodową, ale wtedy trzeba mieć przynajmniej dwa lata pracy w zawodzie (lista zawodów dostępna jest na stronie: http://online.onetcenter.org/, a 2-letnie doświadczenie zawodowe liczy się tylko dla zawodów: "Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher")

PYTANIE: Jak teraz jestem na drugim roku studiów, to co mam wpisać w wykształceniu?

ODPOWIEDŹ: Najwyższy ukończony stopień wykształcenia na dzień wypełniania aplikacji.

PYTANIE: Co zrobić, żeby wyjechać razem z partnerką/partnerem, w przypadku gdy tylko jedno z nas wylosowało zieloną kartę? A czy jeśli weźmiemy ślub, to czy moja żona/mój mąż automatycznie będzie dołączony do mojej zielonej karty?

ODPOWIEDŹ: Nic nie dzieje się automatycznie. Jeśli ślub zostanie zawarty jeszcze przed losowaniem lub niedlugo po, należy w dokumentach odsyłanych do KCC umieścić już obie osoby. Jeśli ślub zostanie zawarty po odesłaniu papierów, ale jeszcze nim zostaniemy zaproszeni na rozmowę, można uaktualnić swój stan cywilny przesyłając mailem akt ślubu do ambasady (aby mąż/żona został/a dodany/a do petycji), a potem razem zjawić się na rozmowie w ambasadzie.

Przy DV-2013 były osoby, które odesłały papiery same, a potem dosyłały papiery małżonków (bo, np. ślub odbył się w okolicach sierpnia, czy później, a osoby wylosowane nie chciały tracić niejako "swojego miejsca" w kolejce rozpatrywanych wniosków w KCC), czyli jest również taki sposób na załatwienie tej kwestii.

PYTANIE: Czy przebywając nielegalnie w USA (przesiedziana wiza turystyczna, praca na wizie turystycznej) mogę wziąć udział w loterii?

ODPOWIEDŹ: Tak. Ale w momencie wylosowania zielonej karty otrzymanie jej jest niemożliwe. Trzeba mieć "czystą kartotekę" w Stanach. Osobom, które mają zakaz wjazdu do Stanów (z różnych powodów) udział w loterii też nic nie da, bo zakaz wjazdu nadal je obowiązuje.

PYTANIE: Skąd będę wiedział/a, że wygrałem/am?

ODPOWIEDŹ: Przy wypełnianiu zgłoszenia należy zachować confirmation number, który posłuży do sprawdzenia statusu zgłoszenia w dniu 1. maja 2013 (i ewentualnie później, w przypadku "dokosowywania"). Bez niego lub z nieprawidłowym numerem nie będziemy w stanie sprawdzić, czy wygraliśmy, czy nie. Do sprawdzenia potrzebne mogą też być inne nasze dane (np. nazwisko i data urodzenia).

PYTANIE: Co zrobić, jeśli zostałem/am wylosowany/a?

ODPOWIEDŹ: Jeśli zamierzasz wyemigrować do USA, to po sprawdzeniu swojego statusu, na stronie znajdziesz także dokładne wskazówki, co robić dalej. Będzie tam odnośnik do kolejnej strony (w DV-2013 była to: http://www.dvselectee.state.gov), na której jest opisane krok po kroku, co dalej robić.

Krok pierwszy - potwierdzenie swoich kwalifikacji

Krok drugi - wypełnienie odpowiednich formularzy i zrobienie zdjęć (cały pakiet należy wysłać do KCC) (lista formularzy, które należy odesłać znajduje się również na stronie ambasady USA)

Krok trzeci - Skompletowanie odpowiednich dokumentów (m.in. zupełnego odpisu aktu urodzenia, dokumentów poświadczających wymagane wykształcenie, zaświadczenia o niekaralności, wyników badań lekarskich - lista wszystkich wymaganych dokumentów przy DV-2013 znajduje się na stronie ambasady USA)

Krok czwarty - Rozmowa z urzędnikiem w ambasadzie/konsulacie.

PYTANIE: Skąd będę wiedział/a, kiedy stawić się na rozmowę w ambasadzie/konsulacie?

ODPOWIEDŹ: Otrzymasz maila z instrukcją, aby po raz kolejny sprawdzić swój status (na: http://www.dvlottery.state.gov/ESC/), a tam znajdziesz zaproszenie z terminem rozmowy. Musisz je wydrukować i zabrać ze sobą na rozmowę.

PYTANIE: Jakie są koszty emigracji przez loterię?

ODPOWIEDŹ: Poza kosztami wszelkich szczepień i badań niezbędnych do uzyskania wizy imigracyjnej (wykonuje się je tylko w gabinetach wskazanych przez Ambasadę), dochodzi również opłata wizowa od każdej osoby (w chwili obecnej za wnioski przy DV-2013 jest to $330). Nie wspominając o kosztach związanych z samym wyjazdem, osiedleniem się i zagospodarowaniem w nowym miejscu.

PYTANIE: Jak szybko po przyznaniu wizy imigracyjnej (zielonej karty) muszę wylecieć do Stanów?

ODPOWIEDŹ: Do 180 dni od dnia rozmowy w ambasadzie. Po tym terminie wiza traci ważność.

Mam nadzieję, że udało mi się wszystko zebrać.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie, to proszę je dodawać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 213
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Bardzo dobry watek dla wszystkich zainteresowanych udzialem w loterii - jak po takim FAQ-u posypie sie spam od mlodziezy ktora nic nie czyta tylko wymaga natychmiast odpowiedzi na najbardziej trywialne i po prostu glupie pytania to trzeba bedzie rozwazyc zmiany pod tym katem na forum.....Brawo Joanna30...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może warto dodać tez koszty rozmowy z konsulem bo o ile sie nie mylę to dodatkowy spory koszt był i napisac że koszt jest za każda osobę...

Po mimo , że jest ładne faq nadal widze pytania dzisiaj odnosnie wykształcenia sredniego na ktore sa tu odpowiedzi...ehhh

Przedostatnie pytanie dotyczy właśnie tych kosztów ;)

No co zrobisz, jak ludzie pytają, zanim (zamiast) najpierw przeczytać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jest dobrze... :)

Ja jeszcze dodaam, że podawanie nieprawdziwych informacji we wniosku(np wykształcenie na dzień składania wniosku) i później po ewentualnym wylosowaniu potwierdzenie ich u konsula może skutkowac nawet dożywotnim zakazem wjazdu na teren USA. Tu juz był Pan który upierał się w konsulacie że nie był w USA i nie przesiedział wizy tylko był w Czechach w tym czasie i dostał dożywotniego bana....

Wiec wszystkim tym co nie mają średniego wykształcenia radzę się zastanowić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE: Skąd będę wiedział/a, że wygrałem/am?

ODPOWIEDŹ: Przy wypełnianiu zgłoszenia należy zachować confirmation number, który posłuży do sprawdzenia statusu zgłoszenia w dniu 1. maja 2014 (i ewentualnie później, w przypadku "dokosowywania"). Bez niego lub z nieprawidłowym numerem nie będziemy w stanie sprawdzić, czy wygraliśmy, czy nie. Do sprawdzenia potrzebne mogą też być inne nasze dane (np. nazwisko i data urodzenia).

a nie 2013?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...