Jump to content

Przywileje Dla Amerykanskiego Obywatela Po Malzenstwie Z Polka?


Olenka

Recommended Posts

Witam

Niedawno wyszlam za maz za obywatela amerykanskiego. Jestem w trakcie przygotowywania dokumentacji na zielona karte. Zostala chyba tylko wizyta lekarska .Czekam na zaswiadczenie o niekaralnosci z Polski itp. Pewnie bede sie jeszcze tu pytac o szczgoly :) ale dzis chcialam sie dopytac jakie przywileje ma moj maz. Jemu sie mazy polski poszport i latwosc podrozowania w EU. Czy moze mi ktos powidzic o co moge starac sie dla niego w Polsce.

Pozdrawiam

Aleksandra

Link to comment
Share on other sites

Obywatel USA moze wleciec na teren Polski-Unii bez wizy ale wtedy nie ma pewnych przywilejow ;) jak darmowa opieka zdrowotna

Co innego jak leci z wiza i na takiej wize przekracza granice .Wtedy mozesz go podpiac pod swoje ubezpieczenie zdrowotne

Sa tez inne przywileje jak latwiejsza praca i pobyt w Anglii ale tutaj mozesz poczytac cos na stronach Home Office :)

Link to comment
Share on other sites

z wikipedii:

Uproszczony sposób nabycia obywatelstwa w przypadku związku małżeńskiego

Cudzoziemiec, który zawarł związek małżeński z obywatelem polskim, może nabyć obywatelstwo polskie w trybie uproszczonym (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy). Również musi on zamieszkiwać na terytorium RP na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub zezwolenia na pobyt, jednak wystarczy w jego przypadku okres zamieszkiwania przez 2 lata. Musi on także, w terminie 3 lat od dnia zawarcia związku małżeńskiego z osobą posiadającą obywatelstwo polskie albo 2 lat od dnia uzyskania przez cudzoziemca zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub zezwolenia na pobyt, złożyć odpowiednie oświadczenie przed wojewodą, który na tej podstawie wyda decyzję o przyjęciu oświadczenia[4].

Link to comment
Share on other sites

Pobralismy sie w US i tu teraz przebywam. Przy I-485 jest napisane zeby dowiesc ze nie bylo sie karanym. Do tego wszysko to wypelniam ogladajac filmiki na internecie przygotowane przez kancelarie prawnicza i oni tez mowia ze dobrze byloby to zdobyc. Znajoma ktora caly proces ukonczyla rok temu przypomniala mi o tym zaraz na poczatku wiec pomyslalam ze zalatwie to i przetlumacze tak na wszelki.

Czy ty bralas slub w Polsce i w Polsce starasz sie o GC, czy bralas slub tutaj, w USA? Bo jesli tutaj, to na co ci zaswiadczenie o niekaralnosci do aplikacji o GC?

Nie nie ma :) chcialby poprostu przechodzic przez granice EU ze mna. Zazwyczaj osobno sie odprawiamy bo on jest w innej kolejce. Ostatnio w UK musialam czekac godzine na niego. On poprostu uwaze ze bylo by cool miec polskie ID. Mieszkal w Polsce przez 3 lat wiec pewnie dlatego:)

Polski paszport przysluguje obywatelom polskim - sprawdz co musi zrobic, zeby nim zostac.

Co do latwosci podrozowania po Europie - ma jakies klopoty jako obywatel USA?

Link to comment
Share on other sites

002_21.png Nabycie obywatelstwa polskiego przez cudzoziemca, pozostającego w związku małżeńskim z obywatelem polskim:

Cudzoziemiec, zarówno mężczyzna jak i kobieta, który pozostaje co najmniej 3 lata w związku małżeńskim zawartym z osobą posiadającą obywatelstwo polskie i zamieszkuje w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego lub posiadając prawo stałego pobytu, może złożyć oświadczenie o woli nabycia obywatelstwa polskiego przed właściwym miejscowo wojewodą. Przyjęcie złożonego przez cudzoziemca oświadczenia następuje w drodze decyzji wojewody (od 01.07.2001r. ) i powoduje nabycie obywatelstwa polskiego.

Obydwa te warunki muszą być spełnione łącznie, tzn. cudzoziemiec musi posiadać wymagane zezwolenie i pozostawać co najmniej 3 lata w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim. Oświadczenie może być złożone przez uprawnionego cudzoziemca tylko w ciągu 6 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia na osiedlenie się lub 3 lat i 6 miesięcy od dnia zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem polskim.

Ja znalazlam cos takiego .. czyli jesli my przylecimy do Polski ( po 4 latach od slubu ), moj maz otrzyma pozwolenie na osiedlenie sie to po pol roku moze otrzymac obywatelstwo ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...