Skocz do zawartości

Oszczędzanie- Saving Account Gdzie Najlepiej?


mariano85

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie pomyslałem ostatnio że kto to wie co to będzie na "starośc" jaka mnie czeka emerytura więc może załozył bym saving account, moglibyście polecic jakieś?

Obecnie mam takie konto w BoA ale za kazdym razem jak wchodze na moje konto online to widze normalne -debit/credit i to konto no i jakos mnie w "oczy kuje" chyba wole załozyc sobie w innym banku żebym nie widział tych pieniedzy i zeby mnie nie kusiło ich ruszać. Obecnie wpłcam $100/mc moze nie duzo ale jak bede zarabiał wiecej to cos dodam :)
Prosze was o rady gdzie najlepiej załozyć.
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Ja mam savings w BoA, ale ja bym nie traktował tego typu konta jako "ofertę na starość". Odsetki są właściwie żadne nawet od jakiś przyzwoitych pieniędzy i jeszcze podatek doszedł od tego. No chyba, że nie masz szans na matching od pracodawcy, to rzeczywiście konto oszczędnościowe tylko zostaje lub jakieś inwestycyjne, ale tam to się chyba zaczyna od kwot $25K.

Możesz znaleźć porównywarki kont w różnych bankach w internecie, np. https://www.mint.com/savings-accounts/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyslałem ostatnio że kto to wie co to będzie na "starośc" jaka mnie czeka emerytura więc może załozył bym saving account, moglibyście polecic jakieś?

Obecnie mam takie konto w BoA ale za kazdym razem jak wchodze na moje konto online to widze normalne -debit/credit i to konto no i jakos mnie w "oczy kuje" chyba wole załozyc sobie w innym banku żebym nie widział tych pieniedzy i zeby mnie nie kusiło ich ruszać. Obecnie wpłcam $100/mc moze nie duzo ale jak bede zarabiał wiecej to cos dodam :)

Prosze was o rady gdzie najlepiej załozyć.

pozdrawiam

Jeśli to konto ma być wsparciem przyszłej emerytury to poczytaj o Roth IRA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyslałem ostatnio że kto to wie co to będzie na "starośc" jaka mnie czeka emerytura więc może załozył bym saving account, moglibyście polecic jakieś?

Obecnie mam takie konto w BoA ale za kazdym razem jak wchodze na moje konto online to widze normalne -debit/credit i to konto no i jakos mnie w "oczy kuje" chyba wole załozyc sobie w innym banku żebym nie widział tych pieniedzy i zeby mnie nie kusiło ich ruszać. Obecnie wpłcam $100/mc moze nie duzo ale jak bede zarabiał wiecej to cos dodam :)

Prosze was o rady gdzie najlepiej załozyć.

pozdrawiam

Emerytura - jezeli nie odkladasz, nie czeka Cie zadna. Mozesz dostac cos z Social Security - jezeli jeszcze bedzie wtedy istnialo.

Savings accounts w bankach nie maja wiele wspolnego z oszczedzaniem i wiele sie nie roznia od checking accounts. Jezeli chcesz oszczedzac to pomysl o rachunku inwestycyjnym (Edward Jones np.) - z tym ze tam jak z kazdym rachunkiem inwestycyjnym - jest jakies tam ryzyko, lub jak Tomasz pisze IRA.

Obczaj sprawe 401k jezeli chcesz miec jakakolwiek emeryture w przyszlosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy konta oszczednosciowe w nastepujacych instytucjach:

- Barclays Bank - savings account (0.90% APR), odkladamy sobie na jakis cel w przyszlosci

- Alliant Credit Union - savings account (0.68% APR) - emergency fund, z ktorego mozemy w kazdej chwili wyplacic kase w razie potrzeby. Mamy tam tez checking account (0.65% APR) i HSA (nie pa mietam APR). Polecam!

- Ally Bank - savings account (0.84% APR) - emergeny fund II, gdzie trzymamy srodki na jakas grubsza sprawe, ale niekoniecznie musimy miec dostep do pieniedzy tego samego dnia (np utrata pracy i koniecznosc utrzymania sie przez X miesiecy).

- Vanguard - Roth IRA - dwa konta, jedno dla mnie, jedno dla zony

Generalnie od zwyklych bankow zaczalem stronic, bo niewielki z tego pozytek. Mamy konto w Chase, gdzie laduja wszystkie nasze czeki, oraz w lokalnym banku, ktory sluzy nam jako bill pay. Z kazda wyplata robimy transfery z Chase do reszty instytucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to konto ma być wsparciem przyszłej emerytury to poczytaj o Roth IRA.

Od oprocentowań kont Roth IRA nie płaci się podatków. Mogą to być konta inwestycyjne, nie tylko oszczędnościowe (money narket):

http://www.ask.com/web?am=broad&q=ira+contribution+rules&an=google_s&askid=b047a7e4-6b8d-438b-8e48-dcde3de1f3c7-0-us_gsb&kv=sdb&gc=0&dqi=mazimum%2BIRA%2Bcontribution&qsrc=999&ad=semD&o=11144&l=dir

Jak Ci powie każdy doradca finansowy "niepodatkowane pieniądze szybciej rosną"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy morał z całego tematu jest IMO taki: chcesz by oszczędności rosły na koncie - musisz w ten czy inny sposób inwestować. Nie mówię tu o kontraktach na giełdzie.

Załóż sobie Roth IRA. Roczny limit wpłat na to konto wynosi $5000, co w Twoim przypadku jest wystarczające. Do wyboru będziesz tam miał różne plany inwestycyjne - podobne do tych dostępnych dla posiadaczy kont 401k.

Przy obecnych stopach procentowych na poziomie 0%, oszczędzanie na zwykłym koncie się po prostu nie opłaca. Więcej tracisz na inflacji niż na odsetkach, które płaci Ci bank.

Powyższe rady odnoszą się do środków odkładanych na starość (których nie dotkniesz przez następne 10-15 lat). Jeśli potrzebujesz konto "emergency", wówczas pozostaje Ci zwykłe savings account. Otwórz je tam gdzie jest bezpłatne. Różnica w oprocentowaniu będzie minimalna, niezależnie od tego gdzie pójdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od oprocentowań kont Roth IRA nie płaci się podatków. Mogą to być konta inwestycyjne, nie tylko oszczędnościowe (money narket):

http://www.ask.com/web?am=broad&q=ira+contribution+rules&an=google_s&askid=b047a7e4-6b8d-438b-8e48-dcde3de1f3c7-0-us_gsb&kv=sdb&gc=0&dqi=mazimum%2BIRA%2Bcontribution&qsrc=999&ad=semD&o=11144&l=dir

Jak Ci powie każdy doradca finansowy "niepodatkowane pieniądze szybciej rosną"

Podatek się oczywiście płaci od tych pieniędzy, ale po przejściu na emeryturę gdy zaczynamy z nich korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dejmos i kzielu - mylicie się srogo :)

Przy Roth IRA podatek płaci się "na wejściu", a przy wypłacie na emeryturze Wujek Sam może sobie co najwyżej popatrzeć na Twoje $$ :) Warunek, który musi być spełniony to wypłata środków po 59,5 roku życia. Jest to zasadnicza różnica i jednocześnie zaleta tego rozwiązania.

Generalna zasada jest taka: Jeśli masz 401k, płać składki do wysokości, którą pracodawca dopłaci (np. 3%, 6% match), a wszystkie inne wolne środki przeznaczone na emeryturę, wpłacaj na Roth IRA.

Do wad Roth zalicza się brak możliwości zaciągnięcia pożyczki - co jest możłiwe w 401k. Z uwagi na fakt, że jest to prawdopodobnie najgłupsza rzecz jaką można zrobić ze swoimi pieniędzmi, osobiście uważam to za dużą zaletę - w szczególności dla osób nie mających rozeznania/wykształcenia w dziedzinie finansów.

Polecam obejrzeć The Suzy Orman Show na MSNBC, która jest wielkim fanem Roth'a ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...