Skocz do zawartości


Misuzu

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy temat, gdyż przeszukiwałam forum, ale nie potrafie doszukać się odpowiedzi na moje pytanie.

Chcę sie upewnić i zrozumiec o co chodzi z paszportem, a więc:

1. Mój paszport wygasa 26 AUG 2016, myślę, ze wystarczy do wydania GC (przyjazd do usa planuje na grudzień). Kiedy otrzymam GC będe mogła podróżować z GC z nowym nazwiskiem, paszportem i aktem małżeństwa.

2. Kiedy w czasie posiadania GC paszport wygasnie wiadomo potrzebny jest nowy. Na nowe nazwsiko. Paszportu raczej nie mogę wyrobić w usa (mam na mysli w urzedzie), bo przeciez obywatele tylko mogą. Rozumiem, ze mogę udac sie do ambasady Polskiej w USA i tam ubiegać sie o paszport. Takiej informacji sie doszukałam. Wtedy zmienie sobie paszport na nowe nazwisko. Nie musze umiejscawiać zawarcia małżeństwa w polskim USC żeby otrzymac paszport na nowe nazwisko tam w USA.

3. GC to osobny dokument, wygląda jak dowód osobisty, wiec zawsze w podóz biorę paszport i ten dokument.

4. O obywatelstwo ubiegac sie mogę po 3 latach. Jesli zostanie mi przyznane wtedy idę po paszport amerykański.

Wiele faktów jest oczywistych, jednak wiadomo - lepiej wiedziec wszystko na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe mozesz wogole wyrobic paszportu w urzedzie USA czy to polskiego czy tez amerykansiego ;)

W urzedzie amerykanskim mozesz wyrobic paszport amerykanski jesli masz obywatelstwo

Co do nowego paszportu z nowym nazwiskiem to musisz umiejscowic akt slubu w USC i robisz to za posrednictwem Konsulatu polskiego lub tez kogos w Polsce,moze byc rodzina,znajomy ,bez polskiego aktu slubu nie wyrobisz paszportu z nowymi danymi.

jak juz bedzie 3 lata to bedziesz musiala spelnic inne wymagania co do obywatelstwa USA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podstawa, umiejscowic akt slubu w Polsce. Ale po tym umiejscowieniu mam 90 dni zeby załatwic paszport? Tak wyczytałam...

Dobrze, ze można to zrobic za czyims posrednictwem. I wtedy mogę sobie iść do polskiego konsulatu.

W temat obywatelstwa jeszcze sie tak nie wgłebiałam. Wiem, że jest egzamin ;)

Troszkę zmienię temat na GC. Ta pierwsza GC dostaje sie na 2 lata. Ale wydaje mi się, ze to róznie bywa czy sie dostaje na 2 czy na 5 lat tak? No, bo skoro o obywatelstwo moge ubiegać się po 3 latach i mam 2 letnią GC to najpierw musze sie ubiegac o lifting conditions czyli 10 letnią GC a potem ew. po roku o bywatelstwo. CZy ja dobrze wszystko rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumujesz dla GC :) tak to jest

jakbys byla w zwiazku malzenskim ponad 2 lata to bys dostala 10 letnia karte ,tutaj wchodzi w gre wiza Cr1 czy tez legalizacja pobytu w USA po 2 latach od slub :)

co do paszportu to tez sie zgadza,masz na to 90 dni aby wymienic paszport :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli dostane na 2 lata, bo będę zaraz po ślubie.

No to z umiejscowieniem można sobie troszkę poczekać ;) Nasuwa mi się jeszcze jedno. Po umiejscowieniu ten limit czasowy tyczy sie tylko paszportu, czy są jeszcze jakies inne dokumenty? W dowód osobisty nie ma co sie bawic skoro paszport jest.

Sly, ty znasz odpowiedzi na kazde pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmian danych w polskich dokumentach:

sa limity i na dowod i na paszport po umiejscowieniu aktu slubu ale dla obywateli przebywajacych za granica sa wydluzone, a poza tym nikt tego nie sledzi, dopoki nie sprobujesz prezkroczyc granicy, bo teoretycznie jesli nie zmienisz danych w dokumencie po umiejscowieniu, to paszport jest niewazny,

Ja umiejscowilam w lipcu a dopiero wczoraj zlozylam podanie o nowy paszport bo zalatwienie tego, jesli nie mieszkasz w miescie gdzie jest ambasada, to tez przygoda:)

Problem glownie polega na tym, ze nie tylko apikacja, ale i odbior musza byc osobisty...Ambasada w LA robi tournee po okolicznych stanach, i wysyla potem gotowe paszporty kurierem, co jest super wygodne

tutaj masz link do moich wypocin na temat umiejscowienia:

http://forum.usa.info.pl/topic/22395-umiejscowienie-aktu-slubu/?hl=umiejscowienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ambasada w LA robi tournee po okolicznych stanach, i wysyla potem gotowe paszporty kurierem, co jest super wygodne

tutaj masz link do moich wypocin na temat umiejscowienia:

http://forum.usa.info.pl/topic/22395-umiejscowienie-aktu-slubu/?hl=umiejscowienie

Wprawdzie nie ambasada tylko konsulat ale prawda swieta jest. We wrzesniu bylo dwoch mlodych chlopakow - konsuli z LA w Portland, OR. Oddalem swoj paszport a po 26 dniach juz mialem nowy w domu. Express, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Violonczela

Wprawdzie nie ambasada tylko konsulat ale prawda swieta jest. We wrzesniu bylo dwoch mlodych chlopakow - konsuli z LA w Portland, OR. Oddalem swoj paszport a po 26 dniach juz mialem nowy w domu. Express, prawda?

To gdzie jest ten konsulat, macie juz w Beaverton ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...