Jump to content

Podwojne Obywatelstwo, Podroz Na Paszporcie Amerykanskim?


Recommended Posts

Hej,mam podwojne obywatelstwo, ale mieszkam w polsce, zgubil mi sie polski paszport I sie zastanawiam czy jeśli wyjade z polski na dowodzie osobistym, to moge do innych krajow ( poza unie) wjechac juz na paszporcie Us? Ktos cos wie bo nie wiem gdzie szukac info badz do kogo zadzwonic. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj tylko, żeby wrócić do Polski na polskim dokumencie. Bo słyszałam historie "szpanerów", którzy na lotnisku chcieli się pochwalić nowym paszportem made in USA i po kilku mc pobytu mieli problemy na granicy w związku z przekroczeniem legalnego pobytu w strefie Schengen. ;)

Link to comment
Share on other sites

A to nie jest tak, ze do EU musimy wjezdzac na paszporcie EU?

Mozliwe, niemniej jednak juz dwa razy nie wjezdzalem. Lochraven zdaje sie polski paszport musial przedziurkowac z powodu security clearance o ile dobrze pamietam i ja z tych samych powodow nie uzywam polskiego... Poki co nikt sie nie przyczepil, niemniej jednak moje POE do EU sa zawsze gdzie indziej niz w PL bo LOTem z zasady nie latam.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja w tamtym roku miałem z tym nie mały problem. Mam podwójne obywatelstwo, obecnie studiuje w Polsce. Przebywałem w Polsce cały rok akademicki. Przy wyjeździe na wakacje do USA na lotnisku zorientowałem się, że mój Amerykański paszport jest przeterminowany, jednak "specjalista" na lotnisku w Warszawie zapewniał mnie, że bez problemów dostanę się do USA jeśli tylko będę przekonywał, że "wracam do domu".

Miałem lot pośredni przez Monachium. Podczas przesiadki służby lotniskowe stwierdziły, że nie mogę dalej podróżować i mogę udać się do Amerykańskiej ambasady w Berlinie, lub wrócić do Warszawy i tam załatwić paszport awaryjny (ważny 4 miesiące).

Musiałem więc wrócić do Warszawy, wyrobić paszport awaryjny i dopiero wtedy wrócić. Straciłem przez to wszystko dużo czasu i pieniędzy.

Pamiętajcie, że przebywając w UE jako obywatel US jesteśmy zobowiązani do przestrzegania 3 miesięcznego okres pobytu w UE.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...