Skocz do zawartości

Brexit


sly6

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, ViWolf napisał:

Dzięki.

Może i można pojechać, ale czytałam, że po brexicie tylko ci z obywatelstwem zostają ;/

Nie wiem czy to prawda. 

To nie jest prawda.

Status osiedlony (settled status) otrzymają osoby które udowodnią rezydencje (przynajmniej 5 lat pobytu). Status... przed-osiedlony (?)... pre-settled status, otrzymają wszyscy którzy nie maja settled status ale wjechali/wlecieli na terytorium Wielkiej Brytanii przed końcem tak zwanego okresu przejściowego. Oba statusy gwarantują utrzymanie dotychczasowych praw jakie się ma.  W przypadku Polaków, oznacza to także prawo głosowania w wyborach lokalnych, bo z tego co pamietam RP zawarła już odpowiednia umowę z U.K. 
 

W praktyce oznacza to, ze przekroczenie granicy do 23:59, 31 grudnia 2020 roku, „gwarantuje” pre-settled status, tak długo jak się o ten status zaplikuje do 30 czerwca 2021 roku z terytorium U.K.  Po tym terminie, Ci którzy chcą dopiero wlecieć i  pracować, będą musieli aplikować o odpowiednia wizę. 
 

Dla tych, którzy się zastanawiają nad wyjazdem ale nie są pewni, rada jest taka - wlecieć do U.K. przed końcem 2020 roku i natychmiast aplikować o pre-settled status. Jak już się go otrzyma można spędzić do 2 lat poza U.K. nie tracąc statusu i praw z tym związanych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
6 godzin temu, andyopole napisał:

Wg mojej wiedzy do końca roku jeszcze można, ale po co? Gospodarka w UK stacza się. 

Gospodarki chyba wszędzie się staczają, taki czas. Na ta chwile przeprowadzka gdziekolwiek jest dużym ryzykiem. Gdy zaczęła się pandemia, dużo Polaków porzuciło tu miejsca pracy i wróciło do domu... I teraz lipa... bo ani nie bardzo jest do czego w U.K. wracać... ale tez w Polsce na rozpoczynanie kariery to bardzo zły czas...

Ale pomijając wirusowy kryzys, to w dłuższej perspektywie U.K. nie jest w złej pozycji, zwłaszcza, ze wybory dopiero co były i Konserwatyści zostają u władzy co najmniej do końca 2024 roku. Relatywnie wolny (jak na europejskie standardy) rynek powodował ze od lat ciągnęli tu nie tylko Polacy czy Wschodnioeuropejczycy, ale tez Francuzi, Włosi czy Hiszpanie, których ostatnio najechało się tutaj multum. Osobiście nie dziwie się, ze do Bexitu doszło, takiej skali imigracji z Kontynentu nie dałoby się w dłuższej mierze utrzymać...

To czy rząd nie pójdzie w druga skrajność, to oczywiście inna kwestia, i tu dopiero się okaże co będzie... ale jeśli ktoś chce zachować opcje, to tak jak pisałem - 2 tygodniowe wakacje i pre-settled status odkłada osobisty brexit o kolejne 2 lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ViWolf napisał:

Wszędzie czytam, że jedna trzeba mieć te 5 lat ;/

Na settled status - tak, trzeba. Na pre-settled - nie, nie trzeba. Oba statusy dają takie same prawa jak za czasów Unii. 31 grudnia 2020 to ostatni możliwy termin wjazdu na obecnych warunkach, potem jeśli ktoś chce do pracy, to trzeba będzie się starać o odpowiednia wizę.

I nie konieczne jest czytać wszędzie, wystarczy na jednej stronie - rządowej:

https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/what-settled-and-presettled-status-means

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 30 czerwca 2021 trzeba mieć 5 lat na tymczasowego osiedleńca. Jeśli go nie masz do końca 2020 roku. Taki czas, co ludziom trochę brakuje do. To nie jest dla osób, które teraz chcą wyjechać. Także, jeśli nic się nie zmieni, GB dla polaków odpada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ViWolf napisał:

Do 30 czerwca 2021 trzeba mieć 5 lat na tymczasowego osiedleńca. Jeśli go nie masz do końca 2020 roku.

No nie! :)

Zastanawiam się w którym punkcie się gubisz..?... Wiesz, ze są dwa rodzaje osiedlenia które mozna otrzymac, nie? Status osiedleńca (settled), i ten "tymczasowy", czy raczej  - w dosłownym tłumaczeniu - "przed-osiedleńczy" (pre-settled)... Oba dają takie same prawa - do pracy, opieki zdrowotnej, itp, itd. Jedyną róznicą która decyduje który status ktoś otrzyma jest brak wymogu 5 lat do otrzymania statusu "przed-osiedleńczego". Bo gdyby 5 lat potrzeba było... to zastanów się - czym by wymogi jego otrzymania się rózniły od wymogów otrzymania statusu stałego? Czym??? A jeśli niczym, to dlaczego by oferowali dwa rodzaje?... :)

Zatem powtórzę po raz trzeci - osoba moze wleciec do UK na obecnych warunkach najpózniej do 31 grudnia 2020 włącznie. Do 30 czerwca 2021 musi aplikowac o status imigracyjny. Jakoze nie będzie ta osoba miała 5 lat pobytu, nie otrzyma statusu "settled", ale ze wleciała przed końcem okresu przejściowego, 31 grudnia, to otrzyma status "pre-settled". Nie starci go nawet jeśli opuści UK na 2 lata. Po 5 ciągłych latach pobytu w UK (czyli w naszym scenariuszu po 31 grudnia 2025 roku, lub - jeśli się wyjechało na 2 lata - po 5 latach od powrotu) ta osoba otrzyma status stały. Oprócz tego, ze teraz słuzby imigracyjne będą wiedziały kim jesteś i co robisz, nic w Twoim zyciu się nie zmienia... Dla tych co przylecą po pierwszym stycznia 2021 - zmienia się wszystko.

Jaśniej się tego nie da napisac...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, ViWolf napisał:

rzecze, daj mi do tych twoich wynurzeń jakiś odnośnik do tego co piszesz; najlepiej na rządowych stronach, bo ja nie znalazłam.

Podałem już w poście powyżej, można otworzyć w Google Chrome i strona przetłumaczy... A teraz proszę, jedno wejście w Google... i jest oficjalne tłumaczenie we wszystkich językach UE:

https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl#what-youll-get 

Źródło - strona internetowa Rządu Jej Królewskiej Mości Zjednoczonego Królestwa... Bardziej oficjalnych „wynurzeń” znaleźć się nie da ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...