Skocz do zawartości

Opcja studiowania w USA, czy warto?


bartek6b3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wraz z dziewczyną rozważamy wyjazd do USA na stałe (dziewczyna ma zieloną kartę). W Polsce rozpocząłem studia prawnicze, wiem że raczej w USA nie będą one przydatne, ale znalazłem ofertę "szkoły prawa amerkańskiego". Może zamiast tłumaczyć zamieszczę opis wprost :) :

Program Szkoły Prawa Amerykańskiego jest adresowany przede wszystkim do studentów ostatnich lat prawa, ekonomii i administracji oraz praktyków w wymienionych dziedzinach. Jednak o przyjęcie mogą ubiegać się także studenci wszystkich wyższych uczelni zarówno polskich jak i zagranicznych, którzy ukończyli co najmniej II rok studiów, studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wszystkich kierunków, absolwenci uczelni wyższych oraz praktycy zainteresowani prawem amerykańskim.

 

Studenci, którzy ukończyli Szkołę Prawa Amerykańskiego oraz studia wyższe w Polsce, mają możliwość odbycia studiów LL.M. w Chicago. Studia LL.M. w Chicago-Kent trwają dwa semestry, ale absolwenci Szkoły Prawa Amerykańskiego, którzy spełnią określone wymogi, mogą je ukończyć w ciągu jednego semestru. Uczestnicy Szkoły Prawa Amerykańskiego, którzy podejmą studia LL.M. w Chicago, otrzymają stypendium w wysokości określonej przez Dziekana Chicago-Kent.

 

Kieruję do Was to pytanie, ponieważ mam problem z jednej strony wyjazd planujemy na poważnie, a z drugiej strony nie chciałbym zmarnować 2 lat studiów, więc taka oferta wydaje się idealna. Czy według Was ten program oraz odbycie studiów w Chicago daje realne szanse na znalezienie pracy?  Jeśli tak to w jakich firmach, na jakich stanowiskach?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to, ze dziewczyna ma zielona karte tobie raczej nie pomoze w emigracji. Chyba, ze wezmiecie slub i poczekacie na twoje wize pare lat.

Wiec najpierw nastaw sie na ogarniecie informacji na temat wizy studenckiej, jesli to cie interesuje. Wiadomo, studia w USA tanie nie sa.

To czy po takich studiach odniesiesz sukces czy nie to akurat twoja sprawa. Znaczy, jesli bedziesz kiepski w swoim zawodzie to nikt cie pewnie do pracy nie przyjmie, nie patrzac na to jakie bedziesz mial wyniki na studiach. :P Chociaz pewnie prawnikow w USA jest co nie miara...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Roelka napisał:

Znaczy, jesli bedziesz kiepski w swoim zawodzie to nikt cie pewnie do pracy nie przyjmie, nie patrzac na to jakie bedziesz mial wyniki na studiach.

Zdaje sobie z tego sprawę, bardziej chodziło mi o to, czy takie studia to nic nie warty papier, czy jednak dają jakąś możliwość kariery. Szukałem w internecie jakiś informacji, ale ciężko coś znaleźc dlatego pytam tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Moim zdaniem, ciężko i to bardzo. Sam niedługo kończę prawo, mocno zastanawiam się nad wyjazdem do USA jednak, nie jest to takie proste jak się wydaje. Prawdę mówiąc, po przeanalizowaniu wszystkiego i zdecydowaniu się na wyjazd do USA, mój dyplom mgr prawa najprawdopodobniej wylądowałby na ścianie, pomiędzy oknem a obrazem. Jako ozdoba i pamiątka. 

Nie wiem gdzie studiujesz, na UŚ również mamy "Szkołe Prawa Amerykańskiego", jednakże to naprawdę wiele nie daje. Koleżanka która miała przyjemność ukończyć ten kurs, bo chyba to słowo jest bardziej adekwatne, powiedziała, że jedyne do czego ten dyplom się nadaje, to jako ciekawy wpis do CV, który gwarantuje ewentualnemu pracodawcy, że faktycznie posiadasz dobry poziom języka angielskiego, przydatny zwłaszcza przy aplikowaniu do Deloitte, PWC czy EY.

Nie chcę mówić, że jest to kompletnie nierealne, ale na zdrowy rozsądek - nieważne jaki poziom angielskiego będziesz prezentował, amerykanin to amerykanin. Ponadto, posiadanie tytułu mgr prawa polskiego. dla jakiejkolwiek kancelarii w USA jest przydatne tak, jak nam prawnik z Burkina Faso. Oczywiście, możesz tam zacząć studia, ale albo kosztuje to bardzo dużo, albo są skomplikowane procedury, by uzyskać stypendia itd.

Jeden z moich byłych ćwiczeniowców, kończył prawo na UŚ + studiował w Nowym Jorku. Praktycznie co miesiąc latał do USA na kilka dni, więc wyobraź sobie jakie to generowało koszty. A i tak wiele to nie dało, pracuje w normalnej kancelarii, robi doktorat, więc mimo zaparcia, gigantycznej wiedzy, wysiłku i wydanej OGROMNEJ kasy, sukces nie jest gwarantowany.

Zrozumiałem, że skończyłeś drugi rok - jak patrze przez pryzmat siebie i moich znajomych na prawie, pierwsze dwa lata mógłbym nazwać rozgrzewką w porównaniu do tego co będzie się działo później, więc moim zdaniem, jeśli czujesz, że ciągnie Cię do USA - może warto spróbować, niekoniecznie jako prawnik. Tym bardziej, że wiele nie stracisz. Możesz wziąć urlop dziekański, spróbować wyjechać na rok i jeśli nie wyjdzie - wrócić do polski i dokończyć studia (PS. One też żadnej pracy nie gwarantują ;p).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dorzucę swojetrzy grosze, jako że w Polsce też skończyłam prawo, a od kilku lat mieszkam w USA.

Akurat nigdy nie pchałam się do zawodu prawnika w USA, więc ze swojego doświadczenia za wiele powiedzieć nie mogę, ale że jednak jestem blisko branży, to coś tam się słyszało.

Jeśli zamierzasz pracować jako prawnik w USA, to zapomnij o LLM, tutaj jest nic nie wart. Chyba że zamierzasz skończyć tę szkołę i wrócić do Polski, to wtedy jak najbardziej. Jeśli chcesz być prawnikiem w USA, to najprawdopodobniej nie obędzie się bez law school i potem Bar Exam, czyli egzaminu końcowego, bardzo trudnego nota bene, którego zdanie daje prawo do wykonywania zawodu. I nie nastawiaj się na żadne stypendia, a raczej na dużo kasy wpompowanej w studia. Niestety, takie są amerykańskie realia, że ludzie wydają majątek na studia.

Ewentualnie, możesz jeszcze rozważyć opcję paralegal, jesli to by Cię satysfakcjonowało, przynajmniej na początek. Ja akurat kończę ten kierunek, więc w razie czego mogę powiedzieć coś więcej w tym temacie, jak będzie taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...