Skocz do zawartości

Nielegalna praca a zielona karta (loteria wizowa)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem, że podobne tematy się już pojawiały, ale te, które udało mi się znaleźć na forum dotyczyły pracy podczas nielegalnego (przesiedzianego) pobytu. Poza tym informacje z różnych innych stron mieszają mi głowie.

Chciałabym dowiedzieć się, czy nielegalna praca podczas pobytu w USA na wizie turystycznej (nie przekraczając dozwolonych 6 miesięcy) przekreśla szanse na uzyskanie zielonej karty z loterii wizowej. Domyślam się, że może tu mieć znaczenie czy praca na SSN czy nie. Jeżeli bez SSN i za gotówkę to rozumiem, że nie można jej udowodnić w związku z czym nie miało by to wpływu na ewentualne otrzymanie GC (czy też na jakąkolwiek wizę nieimigracyjną)? W przypadku posługiwania się SSN i otrzymywania paychecków, z informacji na forum wynika, że urzędnicy mogą to łatwo sprawdzić, więc raczej się z tego nie wywinie przy rozmowie z konsulem o GC. Ale...

Na innych stronach znalazłam z kolei informacje, z których wynika, że po nielegalnej pracy (a nawet po kilkuletnim "przesiedzeniu" wizy) zachowuje się realne szanse na otrzymanie zielonej karty w wyniku loterii wizowej:

"(...)Wylosowanie wizy w ramach loterii wiąże się wyłącznie z wizą stałą czyli emigracyjną, a nie turystyczną. Na ogół nie ma tutaj żadnego znaczenia fakt, że dana osoba przedłużyła sobie nielegalnie poprzedni pobyt.(...)" - http://www.atopolskawlasnie.com/porady_emigracyjne.html#q65

"(...)O ile po "przesiedzeniu" wizy turystycznej Pani mąż nie otrzymałby teraz kolejnej wizy tymczasowej, o tyle wiza stałego pobytu (a taka jest na podstawie wylosowanej na loterii) tworzy zupełnie nową jakość.(...)" - http://www.atopolskawlasnie.com/porady_emigracyjne.html#q90

" (...)To, że była Pani nielegalnie w USA przez wiele lat, naruszając przepisy imigracyjne na temat czasowego pobytu, ma drugorzędne znaczenie, bowiem teraz nie stara się Pani o wizę czasową, ale wylosowała Pani stały pobyt. To z kolei zmienia ciężar gatunkowy całej sprawy.(...)" - http://www.atopolskawlasnie.com/porady_emigracyjne.html#q41

Oraz ten artykuł, aczkolwiek jest dosyć stary więc podejrzewam, że część informacji może być nieaktualna: http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/czy-na-pewno-jestes-tu-nielegalnie

Czy ktoś wie jak to w końcu jest (interesują mnie oba przypadki - dla pracy na SSN oraz bez)? Czy informacje z powyższych linków są prawdziwe?

Na marginesie, zastanawia mnie też (choć nie jest to moja sytuacja) czy urzędnicy imigracyjni na granicy przy kolejnych przyjazdach standardowo sprawdzają/posiadają informacje na temat wcześniejszej nielegalnej pracy na SSN (bez przesiedzenia wizy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby miało znaczenie, czy praca była na SSN, czy nie. Praca to praca. Na wizie turystycznej każda praca jest nielegalna. Chcesz kłamać i ściemniać, że nie pracowałaś? Ponadto jeśli powiesz że nie, bo praca za gotówkę, więc teoretycznie nie do sprawdzenia (wg Twojego przekonania), a tu na rozmowie okaże się, że udowodnią Ci, że kłamałaś i o jakiejkolwiek wizie do Stanów możesz zapomnieć.

Szanse na otrzymanie zielonej karty z loterii ma każdy, kto spełnia warunki. Dalsza weryfikacja może go jednak odrzucić. Była sytuacja, opisywana nawet tu na forum, że ktoś przesiedział wizę turystyczną i pracował na niej, ale od tego czasu minęły chyba nawet dekady, więc tamta zaszłość nie była przeszkodą w otrzymaniu zielonej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pracy to widać po Twoich pobytach czy sa turystyczne i czy tez nie i jak urzędnik na granicy czy Konsul ze chce to za wątpliwości Cie niech wpusci i poczytaj różne źródła jesli chodzi o wizy nieimigracyjne.

a co do loterii to napiszę tak. Nie ma dowodów mocnych to dostaniesz wize i GC .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania o nielegalny pobyt - jezeli ktos nie ma bana to nielegalny pobyt nie jest przeszkoda w otrzymaniu wizy imigracyjnej. Jezeli ma bo zostal na turystycznej (czy innej nieimigracyjnej) wystarczajaco dlugo - to oczywiscie imigracyjnej nie dostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Dnia 23.02.2017 o 13:13, kzielu napisał:

Co do pytania o nielegalny pobyt - jezeli ktos nie ma bana to nielegalny pobyt nie jest przeszkoda w otrzymaniu wizy imigracyjnej.

Ale podczas tego nielegalnego pobytu osoba ta nie mogłaby pracować, tak? Bo wtedy GC nie otrzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Eddiena napisał:

Dziękuję za odpowiedzi.

Ale podczas tego nielegalnego pobytu osoba ta nie mogłaby pracować, tak? Bo wtedy GC nie otrzyma?

W przypadku zielonej karty wszystko sprowadza sie do tego czy dana osoba jest admissible czy nie. O ile dobrze pamietam (z zastrzezeniem ze moge nie pamietam dobrze i zdecydowanie moge nie miec pelnej wiedzy w tym temacie) nielegalna praca sama z siebie nie powoduje bycia inadmissible.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...