Skocz do zawartości

Zaswiadczenie o niekaralnosci Irlandia


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 16.07.2020 o 19:43, scyzor0072@gmail.com napisał:

Witam serdecznie, 

post z 2017 roku ale moze ktos tu jeszcze jest. 

pytanie o zaswiadczenie o niekaralnosci z UK ? zaznacze ze bylem tam miesiac a za drugim razem niecale 6 miesiecy bez 2 dni :) gdzie ja to moge zrobic online ?

https://www.gov.uk/request-copy-criminal-record czy to jest ta strona  ?

i czy musze skoro bylem tam 7 lat temu ? 

Pozdrawiam

Jeśli przebywałeś w kraju więcej niż 6 miesięcy od czasu ukończenia 16 roku życia to musisz od każdego z takich krajów uzyskać taki dokument. W Twoim przypadku rozumiem, że przebywałeś w UK 7 miesięcy i o ile nie byłeś tam przed ukończeniem 16 roku życia to tak, potrzebujesz takiego dokumentu. 

Taki dokument uzyskasz na tej stronie (zgodnie z wytycznymi z oficjalnej strony: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country/UnitedKingdom.html) i kosztuje on £55:

https://www.acro.police.uk/police_certificates.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, whysoserious3 said:

Jeśli przebywałeś w kraju więcej niż 6 miesięcy od czasu ukończenia 16 roku życia to musisz od każdego z takich krajów uzyskać taki dokument. W Twoim przypadku rozumiem, że przebywałeś w UK 7 miesięcy i o ile nie byłeś tam przed ukończeniem 16 roku życia to tak, potrzebujesz takiego dokumentu. 

Jezeli nie jest rezydentem UK w chwili skladania wniosku, ORAZ jezeli nie byl karany w UK, ORAZ jezeli nie przebywal w UK ponad 12 miesiecy od ukonczenia 16 roku zycia, to nie potrzebuje zaswiadczenia z UK. [1] [2]

  1. https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/diversity-visa-program-entry/diversity-visa-if-you-are-selected/diversity-visa-prepare-supporting-documents.html
  2. https://pl.usembassy.gov/visas/police-certificates/

Zasadniczo to musi najpierw zostac wylosowanym, zeby miec takie problemy egzystencjonalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.07.2020 o 02:12, Xarthisius napisał:

Jezeli nie jest rezydentem UK w chwili skladania wniosku, ORAZ jezeli nie byl karany w UK, ORAZ jezeli nie przebywal w UK ponad 12 miesiecy od ukonczenia 16 roku zycia, to nie potrzebuje zaswiadczenia z UK. [1] [2]

  1. https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/diversity-visa-program-entry/diversity-visa-if-you-are-selected/diversity-visa-prepare-supporting-documents.html
  2. https://pl.usembassy.gov/visas/police-certificates/

Zasadniczo to musi najpierw zostac wylosowanym, zeby miec takie problemy egzystencjonalne...

Należy zaznaczyć, że do Brexitu, prawo rezydenta nabywał każdy obywatel EEA, który przebywał w Królestwie przez 6 z 12 miesięcy w roku Z URZĘDU. To się zmieniło i aktualnie status ten nadaje się na wniosek powoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, whysoserious3 said:

Należy zaznaczyć, że do Brexitu, prawo rezydenta nabywał każdy obywatel EEA, który przebywał w Królestwie przez 6 z 12 miesięcy w roku Z URZĘDU. To się zmieniło i aktualnie status ten nadaje się na wniosek powoda.

"Jest rezydentem" == Jego obecny adres zamieszkania. Status imigracyjny w danym kraju nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, whysoserious3 napisał:

Należy zaznaczyć, że do Brexitu, prawo rezydenta nabywał każdy obywatel EEA, który przebywał w Królestwie przez 6 z 12 miesięcy w roku Z URZĘDU. To się zmieniło i aktualnie status ten nadaje się na wniosek powoda.

Mieszamy tu chyba status rezydenta w sensie imigracyjnym z rezydenturą podatkową.

Jeśli chodzi o rezydenturę podatkową to nic się nie zmieniło, chyba nawet od czasu sprzed Unii Europejskiej, i nic się tez nie zmieni po Brexitcie. Jeśli jesteś w UK 6 miesięcy plus, to w rozumieniu prawa podatkowego - jesteś rezydentem,. Czy jesteś z EEA czy nie, to nie ma tu zadnego znaczenia.

Rezydentura w sensie imigracyjnym to co innego - dla obywateli EEA była nie tyle "przyznawana z urzędu"... ale raczej "nabywana z urzędu"... bo nikt niczego nie przyznawał, nikt nigdzie nic nie rejestrował, nikt nigdy o nią nie pytał... bo i informacja jak długo ktoś tu jest nie była nikomu potrzebna, ani tez nie dawała zadnych praw. Mój kolega raz się na to naciął gdy powiedział tym ziomkom co kiedyś stali w Amsterdamie i pytali o głupie rzeczy ludzi co lecą do USA, ze jest "UK permanent resident"... No to mu powiedzieli, zeby pokazał "residence card"... Nie ma?... A kto moze potwierdzic, ze jesteś? Yyyy... no na tą chwilę... to nikt...tylko ja... Bo to była faktycznie rezydentura typu "Wiem, ze ją mam, ale nie mogę udowodnic od ręki, bo nie muszę niczego udowadniac" :)  I taką rezydenturę "na słowo" nabywało się nie po 6 miesiącach, ale po 5 latach.

Na przykładzie - ja, będąc w UK od 2007 roku,  kartę rezydencką wyrobiłem dopiero gdzieś w 2018 roku. I po paru miesiącach, dopiero gdy sprawdzili moją aplikację, pracodawcę, podatki, wloty i wyloty, adresy zamieszkania... itp. itd. wysłali mi kartę i oficjalny list stwierdzający, ze jestem rezydentem od... 2012 roku.

Na podobnej zasadzie to działa obecnie z settled/pre settled status - wiele osób go juz "ma", tylko, ze teraz musi udowodnic, ze go ma... Swoją drogą, okres pomiędzy 31 Grudnia 2020 roku (ostatni dzień gdy mozna do UK wjechac "ot tak sobie") a 30 czerwca 2021 roku, ostatnim terminem gdy trzeba dowód na jakiś status sobie wyrobic... będzie na granicach ciekawy. Bo teoretycznie, a i na pewno w praktyce, po Nowym Roku znajdą się poza granicami UK Europejczycy którzy mają w UK rezydencję, ale nie mają na to dowodu, bo do 30 czerwca 2021 roku zadnego dowodu nie potrzebują... Zatem pogranicznicy nie wiem co będą robic? Wpuszczac wszystkich "na słowo"? Cofac? Czy blokowac kolekę sprawdzając detale? Ale biorąc pod uwagę, ze szczegółami Brexitu zajęli się na powaznie jakieś 2 miesiące przed deadline... to pewnie o praktycznej stronie noworocznych planów pomyśli się dopiero gdzieś po Haloween :) 

Zaś jeśli chodzi o certyfikaty o niekaralności z UK, to mozna je zamówic on-line (kazdy kraj związkowy ma oddzielne serwisy), ale wysyłane są one tylko do adresów w Wielkiej Brytanii. W przypadkach osób mieszkająch "za morzami", jeśli ktoś nie ma miejscowych znajomych, to są strony/firmy które to załatwią, i - za odpowiednią opłatą - prześlą gdzie się chce. Normalny koszt to 20-25 funtów z tego co pamiętam, zatem trzeba liczyc razy trzy, plus pewnie koszty przesyłki...Trzeba tez pamiętac, ze to stawka za podstawowy certyfikat, a jeśli ktoś aplikuje o jakieś specjalne prace, to moze byc potrzebny bardziej szczegółowy, co i tez więcej kosztuje.

Czy jest to potrzebne czy nie, to będzie zalezało od osobistych okoliczności, i w takim wypadku juz bym pytał w odpowiednich miejscach do których chce się certyfikaty wysyłac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...